VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čestný občan obdrží dar

Opava - Spolupodílel se na osvobození Opavy, nyní je v nepříznivé životní situaci. Proto se vedení města rozhodlo I. L. Kandarelimu poskytnout finanční injekci.

11.10.2014 3
SDÍLEJ:

Jediný žijící čestný občan Opavy I. L. Kandareli.Foto: archiv města Opavy

Iraklij Levanovič Kandareli bude mít letos v listopadu jednadevadesát let. Je to plukovník v záloze a žije v Gruzii. A v roce 1945 se spolupodílel na tom, aby Opava byla svobodná. Z tohoto důvodu se stal čestným občanem města. V současné době jediným žijícím.

Čestné občanství bylo I. L. Kandarelimu uděleno až v dubnu 1974 spolu s dalšími důstojníky Sovětské armády A. J. Krikunem, J. P. Leninem a M. Š. Aznaurjanem. Pan Kandareli se však jako jediný přeživší čas od času dostane do finančních problému, a pošle proto žádost o finanční dar na opavskou radnici, která mu většinou vychází vstříc.

„Pan primátor obdržel dopis od čestného občana města Opavy, pana Iraklije Levanoviče Kandareliho, plukovníka v záloze žijícího v Gruzii. V dopise popisuje svou špatnou životní i zdravotní situaci," popisuje tisková mluvčí opavské radnice Lada Dobrovolná.

Proto rada města schválila v pondělí finanční dar ve výši 900 dolarů, které poputují panu Kandarelimu až do daleké Gruzie. Naposled se k podobnému kroku vedení města usneslo v roce 2012, kdy mu bylo zasláno patnáct tisíc korun.

Čestné občanství se ve slezské metropoli neuděluje kdekomu a ne každý den. Kdysi ale tomu bylo jinak. V Knize opavských měšťanů, která je vedena od roku 1723, bylo po projednání v městské radě zapsáno celkem 3,5 tisíce obyvatel, jimž bylo uděleno právo měšťanské, a to až do roku 1850. V roce 1842 byl pak přijat nový řád, podle kterého se udělovalo přímo čestné občanství.

Mezi první poctěné v roce 1842 patřil gymnazijní profesor Thomas Zaunar a profesor a spoluzakladatel gymnazijního muzea Faustin Ens. O pět let později se čestnými občany stávají advokát Josef Alt, dvorní rada Josef Witteczek, archivář Karl Wenzelides, roku 1850 starosta Moritz Rossy, zemský místodržitel Josef Kalehberg a policejní prezident Josef Sedlnitzki.

Až do roku 1919 Opava udělila čestné občanství celkem šestačtyřiceti občanům, mezi kterými jsou například starostové Franz Hauer nebo Emil Rochowanski. Za období dvou světových válek se ale bohužel žádné písemnosti o jmenování nedochovaly. Alespoň k nějaké orientaci slouží dobový tisk, ze kterého se lze dozvědět, že se čestnými občany stali T. G. Masaryk a Edvard Beneš.

Po osvobození se pocty čestného občanství dostalo Petru Bezručovi, Zdeňku Nejedlému, Klementu Gottwaldovi, Jožovi Davidovi i Josefu Stalinovi. V roce 1974 se stali čestnými občany již výše zmínění důstojníci Sovětské armády spolu s Kandarelim, o rok později město ocenilo generály Novožilova a Žebrunova.

Od roku 1994 vchází v platnost nová vyhláška o udělování čestného občanství, kterou následuje jmenování čestným občanem Václava Havla a Pavla Tigrida.

Jen ve dvou případech se udělení čestného občanství vzalo zpět a týkalo se to konkrétně Josifa V. Stalina a Klementa Gottwalda.

Autor: Klára Jarošová

11.10.2014 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Pro šestiletou dívku letěl do Hlučína vrtulník

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

/FOTOGALERIE/ Socha světce sedícího na schodech. Takový obrázek se naskytne těm, kteří zavítají do Ludgeřovic. Konkrétně pak na nově zrekonstruovanou farskou cestu. Zmíněným svatým je Fratišek z Assisi, který se tak stal v Ludgeřovicích počátkem křížové cesty.

Běh Opavou s Karolinou Mališovou a Jakubem Šiřinou se kvapem blíží

Také letos se v Opavě poběží Breda City Trail. Na jeho startu přitom nebudou chybět ani známé osobnosti.

Úřady zjišťují, kolik pětiletých dětí se nezapsalo do školek

Předškoláci z Opavska musejí letos poprvé od září do mateřských škol povinně, za nedodržení hrozí rodičům pokuta do výše až pěti tisíc korun.

Filmaři operují na Opavsku. Natáčí komedii

Režisér Pavel Vaňásek po pohádce s názvem Čertova skála v příštím roce do kinematografického světa přispěje svým dalším dílem. Tentokrát půjde o filmovou komedii Honza dědí mlýn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení