VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co nejvíc vadí cestujícím v MHD? Neochotní řidiči a vysoké jízdné

OPAVA - V dubnu proběhl na zastávkách MHD průzkum, který se snažil zjistit, jak jsou zákazníci spokojeni se službami dopravního podniku. Speciálně vyškolení studenti během jednoho dne vyzpovídali přes 600 cestujících. Dnes už známe výsledky jejich práce.

1.8.2007
SDÍLEJ:

MHD v OpavěFoto: DENÍK/Pavel Kubný

Co ukazují? Cestující měli možnost na stupnici od 0 do 3 hodnotit svou spokojenost se službami, které dopravní podnik nabízí. Vyjadřovali se tak k 15 různým tématům, např. ke kvalitě a četnosti spojení, k čistotě na zastávkách nebo také k ochotě řidičů a pracovníků v předprodeji. Rozsáhlá studie ukázala, že převážná většina cestujících se službami víceméně spokojená je. Téměř 33 % dotázaných je přitom se službami spokojeno zcela; pouhá 2 % cestujících jsou zcela nespokojená. Jak to ale vypadá s hodnocením konkrétních služeb? Dotázaní zákazníci nejlépe hodnotili informace na zastávkách, četnost spojů ve všední dny a také vzhled vozidel.

Pomyslné první místo v nabízených službách přitom získali za svou ochotu pracovníci v předprodeji. To jiní pracovníci dopravního podniku, řidiči, dopadli zcela opačně. S jejich ochotou, resp. neochotou, byla nespokojena převážná většina dotázaných, a tento problém tak ve studii patří do oblasti, kde je třeba situaci začít neprodleně řešit. Co na nevalné hodnocení řidičů říká dopravně technický náměstek MHD Libor Pěčonka? „To je ten nejproblematičtější článek celé studie,“ říká. „Odráží to celkový stav, řidičů je obecně málo, a možná tak někteří z nich získávají dojem, že si můžou dělat, co chtějí,“ podotýká s trpkostí v hlase. Dodává ale: „Samozřejmě, že na problému pracujeme, hlavně v oblasti motivace, třeba i finanční. Práce s lidmi je ale vždycky náročná. Stroj opravíte, člověk se předělává hůř,“ uvádí nakonec.

Nejpalčivější problém podle studie ale nejsou lidé, nýbrž ceny. V poměru ceny a výkonu byla spokojenost zákazníků vůbec nejnižší. Souvisí to se změnou tarifních podmínek, resp. zvýšením cen jízdného od 1. 1. 2007. Zvýšení cen Libor Pěčonka hodnotil takto: „To je relativní. Je rozdíl, když dáte desetikorunu za jízdu přes dvě zastávky, nebo když jedete z konečné na konečnou.“ A dále k tomu říká: „Navíc je zřejmé, že tato desetikoruna je pro lidi, kteří jezdí třeba jen jednou za měsíc nebo pro turisty. Pravidelný cestující má čipovou kartu, kde jsou ceny podstatně nižší,“ namítá.

Problém zvýšení cen se přitom netýká pouze Opavy a cen jízdného. „Je třeba si uvědomit,“ pokračuje Pěčonka, „že vyrovnávání cen je obecný trend. Přitom např. ceny benzinu jsou dnes už srovnatelné se západními zeměmi, zatímco jízdné je pořád ještě mnohem levnější,“ uvádí nakonec. Stejný průzkum kvality služeb proběhl v dopravním podniku už před třemi lety. V roce 2004 přitom byli cestující spokojeni méně, což podle studie ukazuje na dobrou orientaci podniku na zákazníka. Další kolo zkoumání spokojenosti cestujících je přitom naplánováno na rok 2009. „Plánujeme takové průzkumy každé dva roky,“ uvádí Libor Pěčonka a dodává na závěr: „Obecné vnímání služeb cestujícími se zlepšilo. Trend je vzestupný a to nás těší.“

1.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
2

V pondělí začíná rekonstrukce jedné z hlavních opavských dopravních tepen

Slezský FC Opava - Sokolov 0:0
AKTUALIZOVÁNO
1 37

II. LIGA: Opava – Sokolov 0:0

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

MSFL: Hlučín – Otrokovice 1:1

Velké zklamání v Hlučíně, domácí mají jen bod.

Opavsko: medu je málo, někde zdraží

Medu je o osmdesát procent méně, tvrdí včelař z Velkých Heraltic.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení