VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Charita nabízí možnost práce jen dobrovolníkům

Opava - Nový zákon a nové „dobrovolné“ povinnosti. Pracovat teď musí i ti, kteří práci nemají. Jinak budou bez peněz.

10.6.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

S novelizací zákona o pomoci v hmotné nouzi byla pro nezaměstnané občany ustanovena povinnost odpracovat určitý počet hodin v rámci veřejné služby, veřejně prospěšných prací nebo dobrovolnických hodin.

Ty zaštiťují akreditovaná dobrovolnická centra, která provozují různé neziskové organizace. Na tuto povinnost je vázána výše nároku sociální dávky. Zákon praví, že pokud rozsah vykonané služby překračuje v průměru alespoň 20 hodin v kalendářním týdnu, považuje se za náhradní dobu zaměstnání.

Při posuzování nároku na podporu v nezaměstnanosti se k této době přihlíží a započítává se jako doba zaměstnání. Výkon dobrovolnické služby není překážkou pro zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání, nesmí však uchazeči o zaměstnání bránit v součinnosti s úřadem práce a v nástupu do zprostředkovaného zaměstnání.

Jednou ze základních podmínek je však svobodné rozhodnutí dobrovolníka vykonávat dobrovolnickou službu bez nároku na odměnu. V praxi bude tato úprava znamenat, že nezaměstnaný, který v dané době neodpracuje určitý počet hodin, bude mít snížené sociální dávky. V souvislosti s tím informovala Deník Charita Opava.

„Charita Opava v současné době není držitelem akreditace pro dobrovolnickou službu a zájemcům o tuto činnost tedy nejsme schopni vyhovět. Spolupracujeme však s širokým okruhem dobrovolníků, kteří přicházejí nabídnout svůj čas a úsilí pro potřebné. Ať už je to pomoc při práci s klienty na střediscích nebo na sbírkách a jiných veřejných akcích Charity Opava.

Jejich práce si velmi vážíme,“ řekla k situaci Gabriela Lukšíčková, tisková mluvčí charity.

Ti, kdo by měl o práci dobrovolných spolupracovníků zájem, musí vyplnit dotazník. Ten najdou na webových stránkách Charity Opava, nebo jej dostanou přímo na recepci Charity Opava v ulici Přemyslovců 26 v Opavě–Jaktaři.

Autor: Martin Kůs

10.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto vypadal areál na Mariánský loukách po vystoupení rockové kapely Smrtislav.
2

Moravské hrady.cz aneb Festivalový Hradec je v plném proudu

Roman Skuhravý

Opava chce potvrdit výhru z Ústí

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Dětských úrazů v létě přibývá

Dětských úrazů v období prázdnin na Opavsku každoročně přibývá. Důvody jsou podle mluvčího krajské záchranky Lukáše Humpla jasné. 

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení