VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Charitní občanská poradna s klienty řešila hlavně dluhy

V loňském roce se na Občanskou poradnu Charity Opava obrátilo 1233 klientů, z toho 560 opakovaně.

8.2.2016
SDÍLEJ:

Tým Občanské poradny Charity Opava. Zleva Radana Plevová, Monika Urbánková, Veronika Prchalová a Lucie Vehovská. Na fotce chybí Romana Najvertová.Foto: archiv Občanské poradny Charity Opava

Zmíněná občanská poradna funguje ve slezské metropoli od roku 2000 a lidem radí v osmnácti různých oblastech práva. Za rok 2015 eviduje 1793 návštěv, přičemž pracovnice komunikaci s klienty věnovaly 2020 hodin.

„Lidé se na nás nejvíce obracejí v souvislosti s problémy s dluhy. Vzali si například půjčku, a mají potíže ji splácet. Mnozí klienti naštěstí přicházejí relativně včas, takže se to dá nějakým způsobem řešit. Možností řešení je poměrně dost. My ukazujeme, jaké by měli zvolit," uvedla vedoucí opavské občanské poradny Lucie Vehovská.

Podobně jako i v jiných městech republiky, také v Opavě se lidé ve velké míře hlásili s tím, že byli podvedeni takzvanými šmejdy.

„Na tohle jsme naráželi velmi často. Změnila se ovšem forma. Už tolik nevystupují na různých předváděcích akcích, ale oslovují lidi na ulici. V poslední době to jsou především různé výhodné energie. Člověk vidí lákavou nabídku, podepíše to, ale po čase zjistí, že až tak výhodná není.

Když chce potom odstoupit od smlouvy, hrozí mu vysoká smluvní pokuta a tak dále. Nejčastěji se v tomto ohledu na nás obracejí podvedení senioři," pokračovala.

Někdy řeší i kuriozity

Občanská poradna pomáhá klientům také v rámci spotřebitelské problematiky. Jedná se třeba o reklamace.

„Problémy nastávají, například pokud někdo kupuje vozidlo v autobazaru, který však v celé záležitosti funguje jako prostředník. Potíže bývají i tehdy, když auto pochází třeba z Německa. V takových případech spolupracujeme například s Evropským spotřebitelským centrem," popisovala Lucie Vehovská, která se svými kolegyněmi někdy musí řešit i nejrůznější kuriozity.

„Stává se nám, že k nám dochází klienti, kteří sdělují, že jim došlo rozhodnutí soudu o tom, že mají uhradit určitou dlužnou částku. Oni však nevědí, o jaký dluh se jedná. Zatím se nám podařilo spolu s klienty dojít k tomu, že tento závazek skutečně mají, a následně jej řešit," pokračuje Vehovská.

Připojila jeden konkrétní případ: „Jednou nás však všechny překvapil klient, který rovněž tvrdil, že nikde žádný závazek nemá a že neví, co mu to bylo doručeno. A skutečně bylo následně zjištěno, že nedaleko místa, kde klient bydlel, se přistěhoval jeden zhruba stejně starý jmenovec, kterému dluh patřil a došlo tak k omylu při doručování.

Klient tak opravdu nic nedlužil. Nakonec se vše vysvětlilo a příslušný soud po společné urgenci, spolu s klientem, následně již doručil správnému dlužníkovi."

Více informací o Občanské poradně Charity Opava naleznete na jejich internetových stránkách www.obcanskaporadnaopava.cz.

Pracovnice odpovídají na nejrůznější otázky, které jsou zde zveřejňovány. Z těch posledních zmiňme například: Co vše mi může vzít exekutor jako manželce dlužníka? Organizovány jsou také přednášky o různých tématech. Na poradnu se může obrátit každý. Služba je ze zákona o odborném speciálním poradenství poskytována bezplatně.

Opavská poradna se nachází v ulici Kylešovské, kontaktovat ji lze skrze email: obcanskaporadna@charitaopava.cz popřípadě na telefonních číslech: 553 616 437 nebo 731 316 552.

Autor: Petr Dušek

Místo události:
8.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Festival Hrady.cz v Hradci nad Moravicí.
AKTUALIZOVÁNO
38

Moravské hrady.cz aneb Festivalový Hradec je v plném proudu

Ilustrační foto.

Opavsko: medu je málo, někde zdraží

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení