Hlavním cílem sdružení je uchovat originální identitu hlučínského regionu ve všech různých podobách, tedy jeho zvyky, tradice, historii, folklor nebo třeba materiální dědictví.

„Domníváme se, že živou tvůrčí společnost a její identitu mohou uchovat pro příští generace pouze lidé, kteří si hájí vlastní tradici, kořeny a smysluplně je rozvíjejí. Protože tyto ideje prosazuje Muzeum Hlučínska, rozhodli jsme se jako jeho příznivci pro název našeho občanského sdružení Společnost přátel Muzea Hlučínska,“ vysvětlil předseda nově vzniklého sdružení Jiří Siostrzonek a pokračoval:

„Společným jmenovatelem všech námi plánovaných aktivit je osvěta a šíření správného povědomí o Hlučínsku nejen pro návštěvníky, kteří přicházejí do našeho regionu, ale především u místních obyvatel.“

Tyto aktivity chce sdružení naplňovat mimo jiné podporou vzniku stálé expozice věnované celému Hlučínsku, vydávání svého vlastivědného sborníku, pořádání diskuzních fór, přednášek, exkurzí či tematických soutěží pro školy. Právě oslovení mladé generace a předání jí „odkazu otců“ považuje sdružení za svůj asi nejdůležitější cíl.

Sdružení se hrdě hlásí ke své apolitičnosti, naopak by rádo úzce spolupracovalo nejen s Muzeem Hlučínska, ale i se Sdružením obcí Hlučínska jako jeho dobrý partner a pomocník.

Jedna z prvních akcí sdružení bude zahájena v pátek 11. února. V 18 hodin slavnostní vernisáží sdružení otevře v prostorách Muzea Hlučínska fotografickou výstavu Jindřicha Štreita Brána naděje. Po vernisáži pak proběhne v evangelickém kostele také beseda s Jindřichem Štreitem a spisovatelem, teologem a pedagogem Maxem Kašparů.

Aktuální informace o dění a aktivitách sdružení najdou čtenáři na www.spmh.cz, které budou zprovozněny 20. ledna.