VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chodníky před úřady a institucemi: někteří je uklidili, jiní nehnuli prstem

Opava /FOTOGALERIE/ – Ve středečním vydání jsme vám přinesli reportáž ze zledovatělých chodníků v centru Opavy a nejbližším okolí. Cílem bylo zmapovat situaci především před veřejnými budovami a úřady.

28.1.2010 14
SDÍLEJ:

Jako sklo. Tak vypadá chodník před vojenskými kasárnami na Jaselské ulici. Vojáci ho neuklidili.Foto: DENÍK / Martin Kůs

Dnes vám přinášíme slíbené vyjádření kompetentních osob a správců budov.

Plus pro věznici, minus pro vojáky

Chodník u opavské věznice na Krnovské ulici je vzorně uklizený a dokonale bezpečný. „Uklízeli ho naši odsouzení. Čištění chodníků před naším objektem bereme zcela automaticky, bez ohledu na jeho vlastníka. Uklízíme je nejenom pro bezpečnost našich zaměstnanců, ale i dalších chodců,“ konstatuje ředitel věznice Ivo Turok.

Zato vojáci sousední 53. brigády pasivních systémů a elektronického boje v Opavě na Jaselské ulici se o chodník nestarají vůbec. Velitel ani jeho zástupce nebyli ani po opakovaných telefonátech k zastižení.

Nicméně jeden z vojáků, který si nepřál zveřejnění svého jména, do telefonu uvedl, že kdyby si vojáci měli na úklid najmout firmu, stálo by to peníze a ty se nyní v armádě šetří. Na otázku redakce, zda by tedy chodník nemohli uklidit samotní vojáci, odpověděl:

„Víte co, vzkažte občanům, ať se zeptají, proč to neuklidí vlastník, tedy město.“

Poliklinika si pomohla sama

Dokonalý přístup mají v těchto dnech lidé do opavské polikliniky na ulici Slezského odboje. Čisté, suché dlažební kostky, bezproblémový přístup ze silnice i ke vchodu do budovy. Ale není to samosebou.

„Když jsme se předčasem ozvali na Hlásce, že nám zde pluhy zasypaly chodník, a opavští občané se tak jen s velkými problémy dostávají za svými lékaři, bylo nám řečeno, že úsek kolem polikliniky, kde sídlí pětatřicet lékařů a další potřebné instituce, není zařazen do pravidelné zimní údržby.

Nejdříve jsme to vůbec nechápali, ale pak nám došlo, že si musíme pomoci sami svými silami. Požádali jsme si tedy Technické služby, aby nahrnutý sníh odstranily, což nakonec jednorázově udělaly. O chodník se teď staráme sami.

Prostě ho uklízíme, aby se lidé k lékaři vůbec dostali,“ odpověděl nám Karel Janeček, správce budovy polikliniky.

VZP a soud bez potíží

Také vstup do budovy VZP (Všeobecná zdravotní pojišťovna) na Denisově náměstí nedělá příchozím problémy. Čistý chodník z Veleslavínovy ulice sice končí několika schody, ale ani ty nejsou nijak kluzké. I zde se o chodník stará přímo údržba budovy.

Jak nám řekl pracovník konající službu v recepci, ani netuší, zda je chodník okolo ve vlastnictví přímo VZP, nebo někoho jiného. Prostě to uklízí sami.

Chodník před soudní budovou je až na některé zledovatělé ostrůvky také čistý. „Vyčistili jsme si ho vlastními silami s přispěním věznice. Pokud bychom to neudělali, bylo by nebezpečí, že si na něm lidé polámou nohy dřív, než dojdou k jednacím síním,“ říká předseda soudu Jiří Urban.

Před Hláskou uklidily Technické služby

A uklizený chodník před Hláskou? Jak redakci řekla asistentka primátora Jana Popková, úklid celého města komplexně zajišťují Technické služby Opava, s. r. o., dle Operačního plánu zimní údržby pro zimní sezonu 2009/2010, který schválila rada města.

„O chodník před Hláskou se nad rámec práce zaměstnanců Technických služeb starají naši šikovní údržbáři, aby měli občané co nejlepší přístup k úřadu,“ uvedla Popková a dodala, že chodník před budovou finančního úřadu je v podobném režimu stejně jako chodníky před mnoha dalšími institucemi a domy v Opavě.

„To znamená, že o ně pečuje majitel budovy,“ podotkla. Nakonec zmínila, že město by rádo touto cestou poděkovalo všem těmto majitelům budov, protože v extrémně mrazivém počasí není v lidských silách pracovníků Technických služeb vždy odstraňovat následky působení počasí ihned.

Poznámka Zuzany Urbánkové: Třiapadesátá pasivní brigáda

Byl jednou jeden chodník. U chodníku vysoká zeď, za zdí schody, u schodů budova, na budově hrdý nápis: Ministerstvo obrany - 53. brigáda pasivních systémů a elektronického boje Opava. V budově plno zdravých mužů - vojáků.

Jsme na Jaselské ulici před kasárnami. Kloužeme po zledovatělém chodníku směrem dolů a nestačíme se divit. Sousední věznice na Krnovské má chodník vzorně uklizený bez ohledu na to, že by se o něj mělo starat město. Odsouzení tady zkrátka vzali lopaty a plochu vyčistili tak, že po ní můžete tančit. Nikoli však vojáci.

Proč se o chodník nepostarali, proč ho alespoň neposypali, když jim lopata v ruce přijde jejich uniforem nejspíš nedůstojná? Jeden z nich mi včera blahosklonně do telefonu odpověděl:

„Víte co, vzkažte občanům, ať se zeptají, proč to neuklidí vlastník, tedy město.“

Namítla jsem něco o tom, že vše je v lidech, a kdyby každý čekal na město, byla by z Opavy ledová neprůchodná koule. Voják se ale nedal: „Jojo, armádu lidi chválí, když pomáhá při povodních a tak, ale když chceme z rozpočtu více peněz, tak to jsme vyžírky.“

Vzdala jsem se. Vojáci na Jaselské jsou zkrátka pasivní. Ale nemějte jim to za zlé, vždyť to mají v názvu své 53. brigády. A taková brigáda má jiné, vážnější starosti: provádí totiž - cituji: zabezpečení a podporu činností pozemních a vzdušných sil. To zní hezky, viďte? Cítíte se bezpečnější? Já nikoli.

Když se vojáci nepostarají ani o úkoly malé a snadné, jak se asi starají o úkoly velké, vojenské a tajné? Pokud stejně jako o ten hloupý chodník před jejich kasárnami, pak v případě vypuknutí elektronického a jakéhokoliv jiného boje, zachraňme raději každý sám sebe.

28.1.2010 VSTUP DO DISKUSE 14
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opavsko: medu je málo, někde zdraží

Roman Skuhravý

Opava chce potvrdit výhru z Ústí

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení