VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výuka čínského léčení podporu nemá

Novela zákona o vzdělávání lékařů a sester prošla Poslaneckou sněmovou a teď čeká na schválení Senátem. Kromě uvedené náplně se do ní dostala i klausule o legalizaci výuky tradiční čínské medicíny na vysokých školách, které mají ústavy ošetřovatelství.

18.6.2017 1
SDÍLEJ:

Čínská medicína. Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Michal Fanta

Tou je i Slezská univerzita. „Momentálně to v plánu nemáme. Pokud bychom ji snad někdy vyučovat chtěli, potřebovali bychom k tomu skutečné odborníky, protože každý ji vyučovat nemůže," říká vedoucí útvaru ošetřovatelství Slezské univerzity Jana Haluziková.

Senátor Vladimír Plaček (ČSSD) je ke schválení novely ve stávající podobě rovněž skeptický. Podle jeho názoru je pravděpodobné, že senátní Výbor pro zdravotnictví a sociální politiku vrátí návrh o nelékařských povoláních poslancům zpátky.

„V souladu s názorem České lékařské komory si myslím, že v případě tradiční čínské medicíny i ABA terapeutiky jde o nelékařskou, a tedy pouze doplňkovou metodu, která by rozhodně takovým způsobem řešená být neměla," konstatuje Vladimír Plaček.

Tradiční čínská medicína je souborné označení pro metody prevence, diagnostiky i léčby, vycházející z tradičního čínského léčitelství. Léčebný postup není stanovený paušálně podle zjištěné nemoci, nýbrž vždy podle chorobných syndromů konkrétního člověka v kontextu daných podmínek. Terapie může být průběžně měněna.

Základními pojmy pohledu na tělo jako vysoce provázaného systému navzájem se ovlivňujících orgánů jsou energie čchi, principy jin a jang i učení o pěti prvcích v čínské filosofii i v tradičních čínských oborech. Jejich dokonalé poznání je klíčové, ale pro odlišný styl myšlení Evropanů obtížné.

Autor: Jitka Hrušková

18.6.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tereza Novotná se narodila 18. června, vážila 2,65 kilogramů a měřila 48 centimetrů. Rodiče Jana a Roman z Opavy jí do života přejí zdraví a aby se jí splnilo vše, co si bude přát. Na Terezku už doma čeká brácha Kuba.
5

Právě jsme se narodili

Matice opavská (slezská) zakoupila v roce 1880 na Rybím trhu v Opavě dům, ve kterém má své sídlo i v současné době.

Matice slezská vznikla před 140 lety

Lidé z Opavska svá rodiště neopouštějí

Své obci jsou obyvatelé Opavska věrni více než v ostatních koutech republiky. Větší podíl rodáků žije pouze v okrese Hodonín. Vyplývá to z výsledků posledního Sčítání lidu, domů a bytů.

Historie dvou opavských nádraží je velmi pestrá

/HISTORIE/ Obě vznikla v 19. století. Nádraží Opava-východ se na rozdíl od Opavy-západ pyšní původní honosnou výzdobou vestibulu.

Odborníci ze Slezské univerzity doučují znevýhodněné děti

Bojovat proti školní neúspěšnosti sociálně znevýhodněných žáků se od loňského podzimu snaží odborníci ze Slezské univerzity. Prostřednictvím doučování, kroužků a dalších aktivit pomáhají žákům sedmi základních škol v Opavě.

Letní brigády: hodně se jezdí i do zahraničí

Studenti z Opavska a Bruntálska jezdí o prázdninách pracovat do sousedních zemí čím dál tím častěji. Reagují tak na omezenou pracovní nabídku v regionu a na její nízké finanční ohodnocení.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies