Jak se k problematice, která stále hýbe českou veřejností, postaví zákonodárci z Opavska?

Herbert Pavera (za TOP 09) považuje tento bod programu za zbytečný, protože o vrácení majetku církvím již bylo dávno rozhodnuto.

„Jsem přesvědčen, že většina poslanců návrh na zastavení církevních restitucí nepodpoří, protože to, co bylo ukradeno, má být navráceno. Pokud budou u některých převáděných majetků pochybnosti, rozhodne o jejich vydání nezávislý soud," míní poslanec Herbert Pavera.

Miroslav Opálka (KSČM) bude jako svolavatel schůze hlasovat pro informace vlády o tom, zda jsou či nejsou při vydávání majetku příslušnými orgány striktně dodržovány všechny právní předpisy postupu ústředních orgánů státní správy.

„Našim zájmem při svolání této schůze bylo, aby nebyly porušovány zákony. Více se od této schůze zatím neočekává," konstatuje poslanec Miroslav Opálka.

Martin Sedlář (ANO) je pro vrácení ukradeného majetku, ale bez zneužívání situace. „Znám různé případy, kdy byly požadavky postavené na hlavu a to se mi nelíbí. Každopádně si do hlasování k této problematice zjistím ještě některé další okolnosti," slibuje poslanec Martin Sedlář.

Poslanci Václav Klučka (ČSSD) a Zbyněk Stanjura (ODS) se k záležitosti nevyjádřili.

Senátor chce stejné podmínky pro církve i jiné restituenty

Senátora Vladimíra Plačka (ČSSD) se hlasování poslanců sice zatím netýká, ale svůj názor na problematiku také má.

„Myslím, že co bylo „ukradeno", by mělo být i navráceno. Co z objektivních důvodů nelze fyzicky vrátit, mělo by být kompenzováno finančně. Avšak i tato finanční kompenzace by měla odpovídat realitě a být srovnatelná s pravidly, podle nichž byli kompenzováni i jiní restituenti.

Restituce se mi v případě církví jeví proti jiným restituentům jako individuální přístup. Proto podporuji jakýkoliv rozumný kompromis a nejlépe dohodu s církvemi, která by vedla ke snížení právě té, podle mého názoru značně navýšené finanční kompenzace," říká poslanec Vladimír Plaček.

Církevní restituce se podpoře veřejnosti netěší

O přípustnosti církevních restitucí se v Česku vedly debaty něco přes dvacet let a utnula je v roce 2012 až vláda Petra Nečase. V restitucích má stát vrátí církvím majetek v hodnotě 75 miliard a třicetileté finanční narovnání představuje 59 miliard korun.

Zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi stále provází hlasitá kritika veřejnosti i některých politických stran. Hlavně proto, že přesný soupis církevního majetku jako podklad pro restituce neexistuje. Vracení majetku se navíc má týkat i církví, kterým žádný zabraný nebyl, nebo těch, které vznikly později.