VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odtahová služba poprvé zasáhla při čištění silnic

Pracovníci technických služeb často naráželi na řidiče, kteří nepřeparkovali svá auta. Poprvé proto využili odtahovou službu.

3.10.2015
SDÍLEJ:

Odtahová služba odklízí vůz, který brání čištění ulice.Foto: Roman Konečný

Vůbec poprvé měli zaměstnanci technických služeb možnost využít asistence odtahové služby při čistění ulic. A toho také využili v Bílovické ulici. Radnice musela „přitvrdit" kvůli zvyšujícímu se počtu majitelů aut, kteří ignorovali výzvy k uvolnění cesty.

Do září se neuposlechnutí výzvy řešilo domluvou, nebo pokutou od strážníků. „Opravdu nás netěší, že jsme museli přistoupit až k tomuto opatření, nic jiného nám ale nezbývá. Řidiči jsou na skutečnost, že budou silnice čištěny, upozorněni cedulemi na silnicích s více než týdenním předstihem, a přesto nařízení o zákazu stání v danou dobu nerespektují.

Pevně ale doufám, že odtahové služby budeme využívat co nejméně," uvedl náměstek primátora Josef Stiborský (KDU-ČSL) a dodal, že na neukázněné řidiče upozorňovali lidé. „Lidé si toho všímají. Je dobře, že jim není situace lhostejná, na druhé straně vyčítají nám, že si neumíme dodržování výzev k přeparkovaní zajistit," vysvětluje Stiborský.

Podobný názor má Zdeněk Šebesta, který bydlí nedaleko kostela svaté Hedviky. „Před čištěním ulice jsem auto přeparkoval, když jsem se po termínu úklidu vrátil, některá auta tam pořád stála, a podle mě na to technické služby ani nesáhly," říká Šebesta. Úklid totiž nemá smysl, pokud není možné obsáhnout celý úsek.

„Obzvlášť když je suché počasí a prašnost je všeobecně zvýšená. Na základě toho pak dochází například k vyhlášení smogové situace. Suchu sice zabránit nemůžeme, ale vyčistit cesty ano," dodává náměstek primátora Dalibor Halátek (Změna pro Opavu).

Jak vypadá asistence odtahové služby v praxi? Ta vozidlo bránící úklidu nadzvedne, případně s ním poodjede. Po vyčištění silnice je pak vráceno na původní místo nebo poblíž. Na místě je také policie, která kontroluje technický stav vozidel.

„Řidičům může být vozidlo odtaženo a za určitou dobu vráceno. U takových aut se navíc budou policisté zabývat jejich technickým stavem. Předpokládám, že majitelům nebude lhostejné, když jim s auty bude manipulovat někdo jiný," pokračuje Stiborský s tím, že poplatky za manipulaci s vozidlem budou po neukázněných řidičích vymáhány.

Během dnů, kdy v září čištění silnic probíhalo, rozdali policisté také několik pokut. S řidiči, kteří byli na místě při příjezdu hlídky, prozatím situaci řešili domluvou. „Do budoucna ale chtějí přitvrdit. Ke stejným opatřením, tedy k využití odtahové služby a přísnějším sankcím policistů, se uchýlila i Správa Moravskoslezského kraje, která udržuje silnice nepatřící městu, dodal mluvčí opavské radnice Roman Konečný.

Odtahovka začala pomáhat při úklidu v září, ačkoli problémy s řidiči přetrvávaly delší dobu. „Vzhledem k dovoleným, kdy se může stát, že majitelé nejsou k dispozici, se vedení města rozhodlo nové opatření zavést v průběhu září," dodává Konečný.

Harmonogram čistění silnic je k dispozici na stránkách technických služeb.

Autor: Pavel Kubný

3.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opavsko: medu je málo, někde zdraží

Roman Skuhravý

Opava chce potvrdit výhru z Ústí

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení