VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co končí v čističce? Občanky, řidičáky nebo zubní protézy

Také opavská čistička odpadních vod (ČOV) se před blížícími se vánočními svátky musí připravit na to, že do ní doputuje větší množství tuků a olejů z pánví a fritéz.

28.11.2015
SDÍLEJ:

Technická pracovnice provozu čističky Gabriela Pallová u nádrží v areálu, kde probíhá simulace čištění vody v řece.Foto: DENÍK / Petr Dušek

Jak to vypadá v opavské čističce odpadních vod v Těšínské ulici? Rozhodli jsme se minulý týden zúčastnit exkurze v tomto areálu. Pod dohledem zkušené technické pracovnice provozu Gabriely Pallové jsme se dozvěděli, co všechno jsou lidé schopni vypustit do kanalizace.

Do zdejší ČOV se stékají odpadní vody z celé Opavy. Na hlavním přítoku ovšem často končí předměty, které zde nemají co dělat.

„Na prvním hrubém přečištění často zachytáváme různé věci. Je s podivem, že lidé do záchodu spláchnou například tyčinky do uší. Někdy se ale setkáme s vyloženými kuriozitami. Z vody jsme už například vytáhli občanské průkazy, řidičáky, peněženky a dokonce i zubní protézu," líčila nám Gabriela Pallová, která si vzpomněla ještě na jeden nevšední případ:

„Kolegům z Dolního Benešova jednou napáchal velkou neplechu zajíc. Ten patrně spadl do přítoku, zemřel a postupem času se jeho tělo začalo nadouvat a došlo k ucpávce."

S Vánocemi se do kanalizace pravidelně dostávají také oleje a tuky ze smažení, které navzdory četným upozorněním lidé stále vylévají do záchodů. V čističce přitom zvýšené množství těchto látek může způsobit problémy. Někdy se kvůli tomu třeba čerpadla mohou zanést a opotřebit natolik, že na místo musí vyrazit technici.

„Neřekla bych, že Opava patří k městům, kde je situace s tuky a oleji pravidelně špatná. Je to spíše nárazová záležitost. Například s jižními Čechami se nemůžeme rovnat. Zde lidé olejů do kanalizace vypouštějí skutečně hodně a na tamních čističkách mívají velké problémy. Nekázeň lidí v tomto směru je velmi tížila," pokračovala technická pracovnice Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava, které opavskou čističku provozují.

V extrémnějších případech se dá zpětně dohledat také viník. Z legislativy vyplývá, že původce havárie je na vlastní náklady povinen odstranit závady, jinak mu hrozí sankce.

„Je možné vyslat na kontrolu kanalizační četu. Ta při otvírání šachet může zjistit, kdo látku do odpadu vylil. Jednou se nám stalo, že přítoková voda byla kompletně obarvena. Někdo totiž do kanalizace vypustil velké množství barvy. Vzhledem ke koncentraci jsme věděli, že to nebylo zdaleka, a nakonec jsme i odhalili, kdo to udělal.

Firmu jsme kontaktovali a upozornili na to. Problémy většinou nepůsobí domácnosti, ale větší provozy," poznamenala Gabriela Pallová.

Historie opavské ČOV v Těšínské ulici sahá až do roku 1911, v současnosti je areál podstatně rozlehlejší než v začátcích fungování. Čištění má několik fází. Voda od přítoku do čističky postupně doputuje až do nádrží, kde se simuluje čištění v řece, což znamená, že jsou zde nasazeny mikroorganismy, které rozkládají nečistoty.

„Je důležité, aby se sem nedostaly žádné chemikálie a podobně, které by mohly mikroorganismy zahubit. Do takové nádrže menší čističky ve Vítkově v minulosti například někdo hodil malou kuličku rtuti. V následujících dnech se kalnost vody začala zvětšovat. Mikroorganismy byly otráveny a nějakou dobu trvalo, než se vše podařilo obnovit," popisovala.

Voda se při čištění dostane až do usazovací nádrže. „Nasadili jsme zde kachny. Jedná se o takové přírodní kontrolory čistoty vody. Pokud by zde nebyly, šlo by o signál toho, že je něco špatně. V nádrži máme i ryby ostroretky, které požírají řasy, jež se tady tvoří. Vyčištěnou vodu následně můžeme vypustit do řeky Opavy," uvedla Gabriela Pallová s tím, že usazený kal dále zpracovávají ve věži nacházející se v areálu.

Vzniká tak bioplyn, z něhož se poté vyrábí elektřina. Čistička si je tak schopna sama opatřit energii a je v tomto ohledu přibližně z osmdesáti procent soběstačná.

Autor: Petr Dušek

28.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Pro šestiletou dívku letěl do Hlučína vrtulník

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

/FOTOGALERIE/ Socha světce sedícího na schodech. Takový obrázek se naskytne těm, kteří zavítají do Ludgeřovic. Konkrétně pak na nově zrekonstruovanou farskou cestu. Zmíněným svatým je Fratišek z Assisi, který se tak stal v Ludgeřovicích počátkem křížové cesty.

Běh Opavou s Karolinou Mališovou a Jakubem Šiřinou se kvapem blíží

Také letos se v Opavě poběží Breda City Trail. Na jeho startu přitom nebudou chybět ani známé osobnosti.

Úřady zjišťují, kolik pětiletých dětí se nezapsalo do školek

Předškoláci z Opavska musejí letos poprvé od září do mateřských škol povinně, za nedodržení hrozí rodičům pokuta do výše až pěti tisíc korun.

Filmaři operují na Opavsku. Natáčí komedii

Režisér Pavel Vaňásek po pohádce s názvem Čertova skála v příštím roce do kinematografického světa přispěje svým dalším dílem. Tentokrát půjde o filmovou komedii Honza dědí mlýn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení