VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čtrnáctileté děti trestně odpovědné? Co na to odborníci?

Opava - Poslanecká sněmovna schválila nový zákon o snížení trestní odpovědnosti z patnácti na čtrnáct let. Co na to říkají některé osobnosti Opavska, které mají k tomu z hlediska své profese co říci?

20.11.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Soudce Vladimír Polášek je proti

„Pokud trestní odpovědnost klesne, musí mít dopad na další sociální a jiné aspekty. Upřednostňuji stávající věkovou hranici s tím, že mladší pachatelé závažné trestné činnosti musejí být umístěni do detenčních ústavů nebo jiných střežených zařízení,“ říká soudce Polášek.

V některých státech USA je trestní odpovědnost dokonce pod deseti lety a v některých evropských zemích, například ve Velké Británii, je rovněž nižší než patnáct let. Totéž se týká Irska a v některých případech i Francie a Španělska.

„Dobrat se konkrétní rozumové úrovně třeba u osmiletého dítěte je podle mne dost těžké. Takové dítě vzhledem ke svému duševnímu vývoji sotva odhaduje nebezpečnost jednání,“ dodává Vladimír Polášek.

Nový zákon musí řešit návazné problémy

Vedoucí opavské Probační a mediační služby Petr Zahnaš upozorňuje na problémy, související s tématem. Konstatuje, že mladistvých, odsouzených k odnětí svobody, je v republice jen kolem dvou set´a patnáctiletých je pouhé minimum z nich.

„Z velké části jsou starší, neboť od svého patnáctého roku již většinou byli, často opakovaně, soudem alternativně řešeni. A k odnětí svobody je soud odsoudí až když vyčerpal jiné, zákonem dané možnosti. Výrazný nárůst vězněných čtrnáctiletých tedy s největší pravděpodobností nehrozí,“ míní Petr Zahnaš.

Druhý aspekt vidí v řešení dalších věcí, které se snížením trestní odpovědnosti souvisejí, Vedle snížení hranice začátku beztrestného sexuálního. života například i to, že povinnou školní docházku většinou nelze stihnout ukončit dříve než v 15 letech.

„Vězeňský systém bude složitě řešit, jak ji v plném rozsahu zajistit pro jednoho nebo dva vazebně stíhané čtrnáctileté mladistvé,“ upozorňuje Petr Zahnaš.

Potrestání je na místě

Předseda opavského soudu Jiří Urban, který trestnou činnost mladistvých na soudě řeší, byl dříve přesvědčen o tom, že děti by trestány být neměly. V současné době už dospěl k jinému poznatku.

„Nazrála doba, kdy je i potrestání čtrnáctiletého pachatele na místě. Jejich činy se už dostávají do kategorie nejzávažnějších případů, a proto je potřeba, aby se za ně k soudu dostali. V rámci trestního řízení jsme schopni rozumové schopnosti individuálně rozlišit a posoudit při rozhodování, jestli má být dotyčný souzen nebo ne,“ míní Jiří Urban.

Opavskou věznici mladiství opustí

Ředitel opavské věznice Ivo Turok zatím neví, do jaké míry může nový zákon něco vyřešit, ale je si vědom toho, že kriminalita mladistvých musí být řešena. V opavské věznici si tresty převážně za násilné činy nebo za recidivitu v současnosti odpykává kolem šestapadesáti mladistvých odsouzených.

Mnozí z nich využívali školské vzdělávací středisko, umístěné přímo v zařízení. Rekvalifikačními kurzy si v něm doplňovali vzdělání ve dvouletém učebním oboru Dělník v elektrotechnickém průmyslu.

„V návaznosti na chystané detenční oddělení budou všichni naši mladiství vězni koncem roku přemístěni do věznice ve Všehrdech a předpokládám, že mezi nimi v budoucnu moc čtrnáctiletých nebude,“ říká Ivo Turok.

Autor: Jitka Hrušková

20.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Roman Skuhravý

Opava chce potvrdit výhru z Ústí

Tyčkařská exhibice na Dolním náměstí v Opavě.
46

Další ročník tyčkařské exhibice zaplnil Dolní náměstí v Opavě

SMS parkovné v Opavě se může zpožďovat

Systém, který funguje už téměř rok, občas naráží na technické komplikace.

Dočká se hřiště s umělým povrchem rekonstrukce?

Kylešovice - Zastupitelé města se v období letních prázdnin výjimečně sešli na svém zasedání, na kterém se shodli, že budou stejně jako v minulém roce žádat o dotaci  z programu vyhlášeného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Bolatice ožijí oslavami dožínek

/POZVÁNKA/ Tradiční oslavy dožínek jsou v Bolaticích na programu zítra. Zahájí je průvod, který vyjde od hasičárny směrem ke kostelu ve 13.45.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení