VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Daniel Žídek: Lehnu si na přechod s vámi!

Opava - Smích, protesty, ale i slova díků. Tak vypadalo minulý týden setkání náměstka primátora Daniela Žídka (ČSSD) s obyvateli Rolnické a Vrchní ulice. Tu zorganizovala Ludmila Říčná, která na jedné z těchto ulic bydlí.

26.10.2011 10
SDÍLEJ:

Ludmila Říčná ukazuje na přechod ve Vrchní ulici. Místo, kam si chtěli zdejší obyvatelé lehnout. A s nimi náměstek primátora Daniel Žídek.Foto: DENÍK / Klára Jarošová

„Schůzka dopadla tak, jak měla,“ vyjádřila se k setkání Říčná. „Lidé měli navrhnout nějaká řešení, a hlavně měli být o celé situaci blíže informováni,“ vysvětlila důvod, proč je se schůzkou spokojená.

Lidé na Vrchní a Rolnické jsou totiž doslova zoufalí. Kvůli vysoké frekventovanosti dopravy na obou ulicích mají znehodnocené domy a značně pocuchané nervy. „Auto už zde srazilo mě i vnuka! A na přechodu! Řidiči zde nejezdí, jak mají,“ stěžovala si žena důchodového věku. Dokonce padla i výhrůžka, že lidé zbrzdí dopravu tím, že si lehnou na přechody. „Řekněte kdy, jdu do toho s vámi,“ zareagoval Žídek.

Náměstek primátora všechny příchozí vyslechl a nabídl jakési řešení. Tím by měly být zpomalovací semafory. „Když svítí červená, každý řidič zpomalí. Má to i psychologický efekt,“ odůvodnil. Zároveň ale dodal, že tuto věc má v pravomoci kraj, na který tímto požadavkem důrazně apeluje. Celá situace by se měla dát do pohybu v příštím roce.

Lidé z Kateřinek: Máme pocuchané nervy

Ludmila Říčná z Vrchní ulice v Kateřinkách vlastní tučnou zelenou složku. V ní jsou papíry dokumentující dlouhý, takřka tříletý boj proti hluku z přetížené dopravy v Rolnické a Vrchní ulici, který vypadal do poslední chvíle beznadějně. Pak písemně zkontaktovala náměstka primátora Daniela Žídka (ČSSD) a věci se daly do pohybu.

Komunikuje s ním už přes půl roku, ale nechtěla si své poznatky nechat jen pro sebe. Proto zorganizovala setkání na Hlásce, kde se s Žídkem minulé úterý sešlo několik desítek lidí z Vrchní a Rolnické ulice. Žídek se sice k celé situaci postavil čelem, některé příchozí ale neuklidnil.

„Samé výmluvy, už tomu nevěřím,“ šeptla během jednání žena své sousedce.

Pakliže by se celá hodina a půl dala shrnout do finálního výsledku, schůzka byla spíše informativní, než aby vyřešila problém. Příchozí Opavany náměstek seznámil se situací a s variantami řešení. Mezi ty patřil především zpomalovací semafor. Ten funguje na tom principu, že když auto projíždí nepovolenou rychlostí, naskočí mu červená a semafor jej nepustí dál. Jeho pořízení ovšem závisí především na kraji, na který Žídek dle svého tvrzení důrazně apeluje.

„Svou roli v tom hrála také vaše petice,“ obeznámil příchozí. Tu obyvatelé sepsali v lednu tohoto roku a honosí se 150 podpisy. Další řešení spatřuje v častějších policejních hlídkách. I tato informace se setkala se souhlasem. Zároveň je ale nepotěšil zprávou, že stavba severního obchvatu bude trvat minimálně deset let. Vyvolala nesouhlasné pokřiky i smích. „Do té doby nám spadnou baráky na hlavu,“ spráskla ruce žena středního věku.

„Abychom se toho vůbec dožili,“ nesouhlasně bručel zase důchodce. „Však my si na ty přechody lehneme a hned auta nebudou jezdit tak rychle!“ rezolutně vystoupil jeden z obyvatel Vrchní ulice. „Řekněte kdy, jdu do toho s vámi!“ slíbil Žídek. V průběhu setkání padly ale i návrhy ze strany místních obyvatel. „Vždyť v těch domech se nedá žít! Bylo by město schopné je odkoupit?“ zajímal se pán středního věku. „To by bylo vůbec nejlepší řešení,“ pokyvoval souhlasně hlavou Žídek.

„Neberte mě ale za slovo,“ dodal pro jistotu vzápětí. Také padl návrh, aby se snížila o deset procent daň z nemovitosti v této lokalitě. „To bohužel není v mé pravomoci,“ bezmocně krčil rameny náměstek. „Děkujeme, že jste přišel. To se cení,“ vystoupila na závěr žena z davu. „Je pravda, že i my kolikrát rychlost nedodržujeme, je to těžko,“ dodala. „Já osobně rychlost dodržuji. Od té doby, co mi vzali čtyři body,“ zavtipkoval na závěr Žídek.

Klára Jarošová

Výroky náměstka primátora Daniela Žídka
>> Máte pravdu, na S1 je to skutečně nedořešené. Sám tam neumím odbočit doleva.
>> Já osobně povolenou rychlost dodržuji. Od té doby, co mi vzali čtyři body.

Lidé: Lehneme si na přechody, abychom zbrzdili dopravu!
>> Dejte vědět, kdy, jdu do toho s vámi!

>> Budu k Vám upřímný, nejsou prachy.
>> Jsem stejně bezzubý, jako vy.
>> Já daně z nemovitostí zvedat nebudu, neručím ale za Kalouska.

Lidé: Je město schopné odkoupit domy, když se v nich nedá žít?
>> To by bylo vůbec nejlepší řešení. Neberte mě ale za slovo.

Jaká je situace s obchvatem v jiných městech v regionu?

Pro Hlučín je silniční obchvat města hudbou budoucnosti, nejsou peníze. Nicméně už dnes jsou vyčleněny pozemky a existuje základní projekt. A tak se Hlučínští spíše aktuálně soustředí na plánovaný kruhový objezd u autobusového nádraží a řešení tzv. statické dopravy, tedy parkování po městě.

Nové Sedlice usilují o vedení obchvatu dále od obce, a to posunutím koridoru oproti stávajícímu projektu severněji. Tato varianta ale nenachází pochopení v sousední Štítině, ke kterým by se silnice naopak přiblížila, a ani u Sdružení pro výstavbu komunikace I/11- I/57. Podle starostky Nových Sedlic Zuzany Rohovské padl také návrh na vyřešení celé situace tunelem, ale na vytvoření projektu chybí peníze.

Iniciativy ohledně obchvatu města se v Hradci nad Moravicí nechopila jen radnice, ale také sami občané. Ti v těchto dnech organizují petici za urychlení výstavby tzv. východního obchvatu, který by začínal nad obcí Branka u Opavy, dále by vedl mezi Hradcem nad Moravicí a Bohučovicemi a vyústil za Kajlovcem. Důvodem je výrazný nárůst dopravy na hlavní silniční tepně města poté, co byl u Fulneku zprovozněn přivaděč k dálnici.

Také Kravaře sní o obchvatu. I zde už před několika roky podnikli místní první potřebné kroky, připravily se podklady pro projekt, ale jednání zatím nepřešla do konkrétního pokračování. Nicméně příprava výstavby severního obchvatu Kravař je stále zařazena do strategického plánu rozvoje města do roku 2015.

Martin Kůs

Autor: Klára Jarošová

26.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hlavní organizátor Breda City Trail v Opavě Jan Krejčíř.

Organizátor běhu Breda city trail Jan Krejčíř: V sobotu může běžet celá rodina

Hokejisté opavského Slezanu dvakrát uspěli v přípravě. Naposledy porazili polský Janów.
14

Slezan v přípravě, Chalupa bekem

Na Táborsko s Pavlem Zavadilem v sestavě

Favorit doma zaváhal. Opavští fotbalisté uhráli se Sokolovem pouze bezbrankovou remízu a přišli o první místo v tabulce Fortuna národní ligy. Už dnes je čeká další zápas, a to proti Táborsku.

Proti africkému moru bojují i vojenští veterináři z Hlučína

Na likvidování následků nákazy afickým morem prasat se podílejí ode dneška i vojenští veterináři z Hlučína.

Zloděj se prostříhal plotem a ukradl naftu z kombajnu

Vítkovští policisté se v těchto dnech zabývají případem odcizené nafty. Postaral se o to zatím neznámý pachatel, který v části Klokočov vstoupil do areálu místního zemědělského družstva, kam se dostal po rozpletení pletiva.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení