Student Vysokého učení technického v Brně Ondřej Bělica rozvířil tento měsíc debatu o vojenských bunkrech. Upozornil na ně architektonickým řezem do jednoh z nich, nacházejícího se ve Vratěníně. Jako odpověď na jeho čin se rozhodla hlučínská rodačka a studentka Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomoucí Eva Szulová zorganizovat Akci Deka.

Zapojila se tak do celorepublikové diskuse o tom, jaký mají tyto historické a dnes již nevyužívané objekty pro obyvatelé význam.

„Hlučínsko je velice specifickou oblastí. Z reakcí, těch, kteří přišli na tuto akci je patrné, že se jich čin Ondřeje Bělici osobně dotýká. Zdejší obyvatelé jsou do velké míry s historií této oblasti seznámeni. Poblíž bunkrů mnoho z nich vyrůstalo. Berou je tudíž jako neodmyslitelnou součást krajiny a jejich života," řekla Eva Szulová s tím, že ne všichni brněnského studenta kritizovali.

„Někteří lidé považují řez do bunkru sice za ne úplně šťastnou věc, ovšem oceňují, že se kolem často chátrajících objektů rozproudila po dlouhé době větší debata napříč celou zemí," dodala Szulová.

Akce Deka 2 proběhla 8. května v bunkru Orel u Darkoviček. Účastníci na ni dorazili s dekami, které následně rozložili na střeše bunkru. Deky pak měly dle Szulové symbolizovat bezpečí a v tomto případě také sounáležitost místních obyvatel s jejich historii.