Zájem veřejnosti o ukázky vojenské techniky a dynamického boje byl obrovský. Akce, kterou uspořádalo město Hlučín, Krajské vojenské velitelství Ostrava, Slezské zemské muzeum a Kluby vojenské historie, se mimo jiné konala k jednasedmdesátému výročí ukončení druhé světové války a osmasedmdesáti letům, jež uplynuly od mobilizace v květnu 1938.

Pokud jste k bunkru v Darkovičkách v sobotu ráno nevyrazili s dostatečným předstihem, nejspíš jste byli nuceni popojíždět v dlouhé koloně. Jestliže před dvěma lety se akce zúčastnilo okolo dvanácti tisíc návštěvníků, tentokrát organizátoři odhadovali minimálně stejnou, ne-li ještě vyšší účast.

Jedním z největších taháků se stal přelet gripenů. Ten před desátou hodinou odstartoval pestrý program. Vystaveno bylo velké množství vojenské techniky. Kromě tanků, různých vozidel anebo třeba i vrtulníku se lidé mohli zblízka podívat i na zbraně, rakety, ruční granáty a podobně.

Nahlédnout bylo možno i do útrob polního veterinárního pracoviště. Nechyběl třeba i stan polní nemocnice s nástroji, které se při ošetření používají. „Techniky je zde celkem dost. Je to dobrá příležitost, jak vidět armádní historii i současnost," uvedl jeden z návštěvníků Tomáš Moch.

Velkým lákadlem byly ukázky dynamických bojů. Kolem hranice vytyčeného prostranství, na němž se vše odehrávalo, stály stovky diváků. V poledne začala ta historická. Na bitevním poli na sebe narazili Němci a Sověti.

„Myslíme si, že ruský pilot, který prolétával těsně nad zemí, neměl snad žádný pud sebezáchovy. Jinak jsme zde poprvé a moc se nám tu líbí," shodovali se členové rodiny Akritidis. Ne všichni z návštěvníků ovšem byli ukázkami vyloženě nadšeni. „Z některých stran toho nebylo moc vidět. Přišlo mi, že to organizátoři mohli lépe domyslet," komentovala návštěvnice Kamila Uranek.

Přípravy na realizaci celé akce byly náročné. Organizátoři to však zvládli rychleji než v roce 2014. „Když jsme tuto akci dělali před dvěma lety úplně v nové podobě a snažili se začlenit aktivní zálohy a prezentovat historii skrze ukázky Klubů vojenské historie, přípravy tehdy trvaly asi půl roku. Dnes už to máme zvládnuté, proto se vše chystalo zhruba tři měsíce," uvedl ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava Jaroslav Hrabec.

V poslední době chce do Armády České republiky vstoupit čím dál tím více lidí. V Darkovičkách se návštěvníci mohli detailně seznámit s podmínkami přijetí.

„Vstupní test probíhá v délce šesti týdnů ve Vojenské akademii Vyškov. Je to středně náročná příprava. Jde o získání základních dovedností, jejich prohlubování pak probíhá u dané jednotky, k níž jsou vojáci zařazeni," doplnil Jaroslav Hrabec.