V jedné z devíti kategorií (konkrétně aplikovaná informatika) v konkurenci zástupců MFF Univerzity Karlovy, FMFI Univerzity Komenského v Bratislavě, PF Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košicích uspěl s prací Párová kompatibilita primerů pro genotypizaci.

Prakticky zaměřená práce spojuje hned dva obory naráz: informatiku a biologii. „Ve zkratce by se dalo říci, že výsledný program nalezne praktické uplatnění - měl by urychlit proces identifikace lidí podle jejich DNA,“ řekl David Beneš, který na práci, jež je zároveň magisterskou diplomovou prací, systematicky pracoval tři roky.

„V současné době již program používá Laboratoř experimentální medicíny při Univerzitě Palackého v Olomouci,“ dodal a potvrdil, že program by v budoucnu mohl pomáhat v práci například kriminalistům. Ne úplně běžné téma závěrečné magisterské práce autora zaujalo hned od začátku, byť, jak přiznal, velkým úskalím bylo počáteční nastudování kvanta odborné literatury.

„V oblasti informatiky jsem spolupracoval s docentem Petrem Sosíkem z Ústavu informatiky (vedoucím práce), otázky z biologie jsem konzultoval pro změnu s doktorem Jiřím Drábkem z Univerzity Palackého v Olomouci,“ vypočetl.

Po vítězství na SVOČ a následném úspěšném obhájení magisterské práce David Beneš chce zůstat v Opavě.

„Pocházím z Náchoda, do Opavy jsem šel studovat jednak kvůli dobrým referencím na ústav informatiky, ale také kvůli přátelům. V Opavě se mi líbí, zvažuji pokračování v postgraduálním studiu,“ uzavřel.