VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Záchranáři přivítali návštěvníky

Na dni otevřených dveří se mohli návštěvníci dozvědět, co práce záchranáře obnáší a jak řešit krizové situace. Vyzkoušet si mohli také umělé dýchání.

16.5.2017
SDÍLEJ:

Návštěvníci měli možnost vyzkoušet si umělé dýchání na speciální figuríně.Foto: DENÍK / David Beinhauer

Celá akce byla v režii Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje. Ta pro ni vyčlenila celkem jedenáct stanovišť, mezi kterými nechyběla ani Opava. Na stanoviště opavské záchranné služby jsem se vydal krátce po desáté hodině ranní.

Budovu, která je součástí pavilonu Slezské nemocnice, jsem sice od pohledu znal, co ukrývá uvnitř už však ne. Opavští záchranáři mě přivítali v typických červených kombinézách. Nebyl jsem jediný, kdo se na ně přišel podívat. Dvě místnosti, vyhrazené pro prezentaci jejich práce, byly takřka stále plné studentů.

Ti se dozvěděli, co taková práce obnáší, měli také možnost vyzkoušet si něco z praxe. „Dnes tu máme dvě základní stanoviště. Na prvním prezentujeme činnost našeho krajského operačního střediska, které sídlí v Ostravě. Na druhém stanovišti pak mají návštěvníci možnost dozvědět se mnoho informací přímo o opavské záchrance.

Velmi oblíbené jsou vždy ukázky různé techniky, kterou máme k dispozici pro práci v terénu. Je zde i možnost vyzkoušet si resuscitaci na speciální figuríně " sdělil dispečer záchranné služby Dušan Filípek.

Prezentace záchranářů měla úspěch.

Musím se přiznat, že jsem si během jeho prezentace osvěžil mnoho základů první pomoci, které jsem naposledy slyšel už před mnoha lety. Velmi rychle mi také došlo, že práce záchranáře určitě není pro každého. Člověk, který chce poskytovat první pomoc jako profesionál, musí být velmi odolným jedincem, a to jak po psychické, tak fyzické stránce.

„Často se stává, že se stane nehoda na těžko přístupném místě. V této situaci pak musí záchranáři nést vybavení vážící přes 30 kilogramů i několik kilometrů," přiblížil práci záchranářů Filípek.

Tento nultý ročník otevřených dveří nebyl první příležitostí, kdy se mohla veřejnost a studenti s prací opavských záchranářů seznámit. Během roku pořádají pracovníci záchranky různé besedy v místních školách a den otevřených dveří přímo v areálu opavské záchranné služby proběhl v minulosti již několikrát.

Jsem velmi rád, že jsem se tentokrát mohl účastnit také. Zkušenosti a vědomosti předané z první ruky mi v paměti určitě vydrží dlouhou dobu.

Autor: David Beinhauer

16.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kaple svaté Máří Magdalény, ve které bude při návštěvě Štítiny biskup sloužit bohoslužbu za zdejšího rodáka Heliodora Píku.

Ve Štítině biskup Lobkowicz uctí odkaz Heliodora Píky

Ilustrační foto.

Železný císařák se koná v neděli

Hasičská soutěž v Bohuslavicích

/POZVÁNKA/ Noční soutěž v požárním sportu pořádají v pátek 21. července členové bohuslavického sboru dobrovolných hasičů.

Do Chuchelné zavítá Maťo Ďurinda s Tublatankou

/POZVÁNKA/ Třiatřicet let na scéně letos oslaví slovenská legendární rocková kapela Tublatanka v čele s Maťem Ďurindou. Poslechnout si ji zájemci mohou přijít v rámci sportovních slavností, které pořádá Spartak Chuchelná.

Rozloučili jsme se - 29. týden

Vážení čtenáři, na stránkách Opavského a Hlučínského Deníku vám pravidelně jednou týdně přinášíme seznam zesnulých v našem regionu.

Nemocnice jsou plné pacientů

Na infekční oddělení opavské nemocnice dorazili pacienti například s průjmovými onemocněními, žloutenkou B a C, mononukleózou anebo akutními záněty mozku a mozkových blan.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení