Podle tiskového mluvčího krajské záchranky Lukáše Humpla platí zásada správného termoregulačního chování. „Tedy dostatečného oblečení, včetně krytí okrajových částí těla, například uší, nosů či prstů,“ podotkl Humpl s tím, že je vhodné u malých dětí a seniorů časově omezit pobyt venku.

Větší množství alkoholu a následný pobyt v silném mrazu také podle něj nejsou dobrými spojenci. „Pokud například opilý člověk zůstane ležet někde během noci v parku, hrozí mu skutečně vážné nebezpečí. Obdobnému riziku jsou vystaveni i lidé bez domova, přespávající v různých nevytápěných objektech,“ pokračuje a dodává, že záchranná služba opakovaně zasahuje jednak u úrazů, které souvisejí se sněhovou pokrývkou, ale také s nízkými venkovnímu teplotami.

„Jde o případy pádů na zasněžené nebo zmrzlé silnici či chodníku. Nejčastějšími poraněními jsou zranění končetin a hlavy. Dále se jedná o stavy podchlazení, nejčastěji u osob, které leží nebo se déle nacházejí na ulici,“ upřesnil.

Zopakoval rovněž, že poměrně častá je přitom kombinace těchto stavů s podnapilostí či opilostí postižených. „Dosud jsme tuto zimu na Opavsku nebyli voláni k případu umrznutí,“ dodal závěrem.