VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dětské oddělení nemocnice představilo nové přístroje

Opava /FOTOGALERIE/ – Možná si sami ještě vzpomenete na loňský srpen, kdy se po Opavě pohybovali členové Univerzitního sportovního klubu na skákacích botách a do zapečetěných kasiček vybírali finanční příspěvky sbírky Opavsko svým dětem.

16.4.2010
SDÍLEJ:

Malý Pavlík využívá nový přístroj, který dětské oddělení zakoupilo díky sbírce Opavsko svým dětem. Nakonec se podařilo nasbírat celkem 170 108 korun. Ty se proměnily ve vybavení, které zlepšuje péči o pacienty dětského oddělení Slezské nemocnice v Opavě.Foto: DENÍK / Martin Kůs

Sbírku vyhlásila Slezská univerzita v Opavě a od samého počátku měla také jisto v tom, kam získané prostředky půjdou. Na dětské oddělení Slezské nemocnice.

„Již v minulosti jsme se ve spolupráci s Nadací Kapka naděje podíleli na organizaci akcí, které přinesly prospěch dětskému oddělení Slezské nemocnice v Opavě. Znova jsme chtěli pomoci tomuto oddělení, tentokrát ovšem výhradně vlastními silami,“ uvedl tehdy garant sbírky, kvestor Slezské univerzity Jaroslav Kania.

Nakonec se podařilo nasbírat – ať už mezi sponzory z řad místních podnikatelů nebo mezi občany města – celkem 170 108 korun.

Ty se proměnily ve vybavení, které zlepšuje lékařskou péči o pacienty dětského oddělení Slezské nemocnice v Opavě. Na dětské a částečně i novorozenecké oddělení přibyly inhalátory, moderní kojenecké váhy, monitory dechu, ale také moderní nebulizer. Přístrojů, které zároveň ulehčují a zlepšují práci, bylo zakoupeno více.

„Jsem ráda, že máme další kvalitní přístroje a mohou nyní čekat na pacienty, nikoliv pacienti na ně,“ uvedla primářka dětského oddělení Dagmar Prejdová.

Vyhlašovateli sbírky byly Slezská univerzita v Opavě, Univerzitní sportovní klub Slezské univerzity v Opavě, Statutární město Opava a Rotary Club Opava International. Dodatečně se přidala organizace, která přispěla 15 tisíci korunami. Ty rovněž posloužily na nákup vybavení pro Slezskou nemocnici v Opavě.

Záměrně nikde neuvádíme, které opavské firmy a kolik přispěly. Pokud vás to přece jen zajímá, tak vězte, že je vše viditelně umístěno přímo na dětském oddělení.

Anna Sotolářová, Martin Kůs

Glosa Martina Kůse: Cítím potřebu poděkovat

V dnešní době je více než aktuální slogan - peníze až na prvním místě. Stačí otevřít kterékoli noviny, pustit televizi či rádio a nějaká zpráva o tom, že dobrý úmysl zablokoval nedostatek peněz, vás určitě nemine.

Také opavské Slezské nemocnici se nedostává tolik, kolik by potřebovala. Prostě to tak je. A tak i do takových institucí, jakými jsou nemocnice, musí proudit peníze soukromých sponzorů nebo různých nadací.

Naštěstí má opavská nemocnice v čele jednoho oddělení primářku Dagmar Prejdovou. Ženu, které není lhostejné, v jakém prostředí její malí pacienti stůňou. A tak se snaží hledat pomoc.

Již před časem se dětské oddělení nemocnice změnilo v mořský svět. Stálo to celkem čtyři a půl milionu korun. Milion sehnala Prejdová přes místní sponzory, zbytek pak poskytla nadace Archa Chantal Poullain-Polívkové. Nemocné děti v Opavě tak čelí svému údělu v korálových útesech s pomocí mořských koníků a delfínů, v hernách na ně čekají bagry i panenky v kočárku.

„Některým se ani nechce domů, dokonce prosí, aby mohli jít až zítra,“ svěřila se primářka Prejdová.

Nedivím se. Sám jsem měl možnost projít si dětské oddělení, jak se říká, od půdy po sklep. Nejen příjemné barevné a veselé prostředí, ale i milé a usměvavé sestry a paní doktorky. Paní primářka totiž pozvala novináře na kávu. Nebylo jich moc, ale přišli.

A představila jim vybavení, které oddělení zakoupilo za peníze ze sbírky Opavsko svým dětem. Sbírky, kterou bez velkolepých televizních pořadů uspořádala Slezská univerzita. Od několika větších sponzorů a stovek obyčejných občanů získala celkem 170 108 korun.

Tyto peníze se následně proměnily ve vybavení, které pomáhá dětem v boji s nemocí. „Cítím potřebu poděkovat všem, kteří pomohli, a ukázat jim, že jejich peníze nezmizely, ale opravdu byly využity tak, jak měly být,“ svěřila se Dagmar Prejdová.

Chápu, proč to dělá. Dobře vím, kolik různých sbírek a fondů nenávratně zmizelo na neznámých i známých soukromých účtech a zůstaly jen smutné oči těch, kteří věřili, že přispívají na dobrý účel. A tak jsem vlastně i já rád, že ta stovka, kterou jsme s přítelkyní do kasičky během loňského srpnového nočního bruslení vhodili, je dnes maličkou částí třeba inhalačního přístroje, a že se tak malému Pavlíkovi (viz fotogalerii) na tomto světě trochu lépe dýchá.

16.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Cyklostezka. Ilustrační foto.

Cyklostezka má spojit Kravaře s Benešovem

Veřejné prostranství v okolí Červeného kostela v Hlučíně. Ilustrační foto.

Červený kostel se dočká změn

Souhrn fotbalového víkendu

/VÝSLEDKY, FOTOGALERIE/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Festival Hrady přilákal do Hradce tisíce návštěvníků

/VELKÁ FOTOGALERIE/ Na dvou pódiích se vystřídala dvacítka kapel a interpretů

V pondělí začíná rekonstrukce jedné z hlavních opavských dopravních tepen

Od Domu kultury Petra Bezruče v Opavě až po obchodní centrum na konci Kateřinek se bude pokládat nový asfalt.

AKTUALIZOVÁNO

II. LIGA: Opava – Sokolov 0:0

/VIDEA, FOTOGALERIE/ Po střeleckých hodech přišel půst. Opavští fotbalisté v sobotu na domácím trávníku uhráli se Sokolovem pouze bezbrankovou remízu. Slezané přitom v prvním poločase měli několik šancí, ani jednu ale neproměnili.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení