VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dialýza nemocnici zůstane

Opava - Tak konečně je jasno! Tanec okolo hemodialyzačního oddělení v opavské nemocnici je u konce. Pochybnosti a nejistota o tom, zda bude, či nebude toto oddělení pronajato, skončily.

13.5.2008
SDÍLEJ:

Dialýza. Jeden z pacientů na dialyzačním oddělení Slezské nemocnice v Opavě.Foto: DENÍK/Martina Rybková

Krajští radní totiž minulý týden po dlouhém přešlapování rozhodli, že dialýza zůstane Slezské nemocnici a pronajata nebude. Řada zdravotníků, kteří od samého počátku úvahy o pronájmu kritizovali, si tak nejspíše oddychla. Upozorňovali totiž na to, že dialýza je výdělečným oddělením a nemocnice by se jí neměla zbavovat.

Ředitel nemocnice Tomáš Stejskal upozornil, že dialýza je prováděna v nevyhovujícím prostředí. „Proto jsme jednali o jejím dalším osudu. Zřizovateli byly předloženy varianty, spočívající buď v zachování stávajícího provozu se způsoby financování rekonstrukce vhodného pavilonu, nebo v pronájmu. Rada kraje minulý týden rozhodla, že poskytování hemodialyzační péče bude v plném rozsahu i nadále zajišťovat Slezská nemocnice,“ uvedl ředitel Stejskal.

Středisko však musí být přestěhováno do vhodných prostor a pro tento účel byl nyní zvolen pavilon H. Nemocnice v současné době připravuje projektovou dokumentaci včetně vyčíslení finančních nákladů, které se pohybují kolem čtyřiceti milionů korun. Stavební úpravy pavilonu pravděpodobně začnou ještě letos a v případě hladkého průběhu mohou být dokončeny v příštím roce.

Středisko dialýzy provádí všechny očišťovací metody krve od hemodialýzy přes hemodiafiltrace a hemofiltrace až po peritoneální dialýzu. Je vybaveno i přenosnou technikou, se kterou mohou lékaři provádět dialýzu i na dalších nemocničních odděleních. Kontinuální dialýzy, probíhající celých čtyřiadvacet hodin, jsou prováděny pouze na ARO. Nedílnou součástí je nefrologická ambulance, která pacienty připravuje na dialýzu a také pečuje o pacienty s nemocnými ledvinami, kteří vyžadují speciální léčbu.

„Čekací doba u nás neexistuje a pacienti bývají v případě akutní potřeby napojováni ihned. Měsíčně dialyzujeme v průměru padesát až šedesát pacientů, což představuje kolem osmi tisíc léčebných výkonů,“ říká lékař Roman Ondraschek. Dříve byla léčba limitovaná věkem a lidé nad padesát let k ní už neměli přístup. Dnes se karta osudu obrátila v jejich prospěch a dialýzu v Opavě dostane každý, kdo ji potřebuje.

Do opavského střediska přichází nejvíc postižených lidí právě ve věkovém rozpětí šedesáti až pětasedmdesáti let, což představuje zhruba pětaosmdesát procent všech evidovaných pacientů. Úspěšně se však daří dialyzovat i seniory nad osmdesát let.

Opavské středisko má na svém kontě dokonce republikový unikát. Ve spolupráci s pražským Institutem klinické a experimentální medicíny provedlo vůbec první zkříženou příbuzenskou transplantaci ledvin v republice. Povedla se a oba páry ledvin pracují u nových majitelů velmi dobře.

Autor: Jitka Hrušková

13.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tyčkařská exhibice na Dolním náměstí v Opavě.
46

Další ročník tyčkařské exhibice zaplnil Dolní náměstí v Opavě

Parkování pomocí SMS například zavedly velká nákupní centra v Praze či v Brně už na přelomu let 2010 a 2011. Například v Olomouci lze platit parkovné pomocí SMS od letošního července.

SMS parkovné v Opavě se může zpožďovat

Dočká se hřiště s umělým povrchem rekonstrukce?

Kylešovice - Zastupitelé města se v období letních prázdnin výjimečně sešli na svém zasedání, na kterém se shodli, že budou stejně jako v minulém roce žádat o dotaci  z programu vyhlášeného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Bolatice ožijí oslavami dožínek

/POZVÁNKA/ Tradiční oslavy dožínek jsou v Bolaticích na programu zítra. Zahájí je průvod, který vyjde od hasičárny směrem ke kostelu ve 13.45.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit

Fanoušky odveze na festival kyvadlovka z Opavy

Další zastávka festivalu Moravské hrady.cz bude v Hradci nad Moravicí. Na prostranství pod zámkem u hotelu Belaria už dnes vyroste stanové městečko, VIP kemp a také dvě pódia, na kterých se během pátku a soboty 19. srpna vystřídá celá řada jak českých, tak i slovenských interpretů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení