VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tanec kolem dialýzy: kritici hovoří o skandálu

OPAVA - Ředitel opavské nemocnice Tomáš Stejskal: Nemám tušení, odkud a proč takové poplašné zprávy vycházejí.

27.11.2007
SDÍLEJ:

Dialýza. Jeden z pacientů na dialyzačním oddělení Slezské nemocnice v Opavě.Foto: DENÍK/Martina Rybková

Mezi zdravotníky na Opavsku se stále hlasitěji začíná mluvit o možném pronájmu dialýzy ve Slezské nemocnici, jejímž zřizovatelem je kraj. Vzhledem k finanční lukrativnosti tohoto oboru se objevují podezření z provázanosti kraje s firmou, která má o pronájem zájem. Materiál adresovaný naší redakci kritizuje ředitele Slezské nemocnice Opava Tomáše Stejskala za úmysl pronajmout či zprivatizovat lukrativní dialýzu firmě Eurocare – Braun. „Samozřejmě proběhne „poctivé“ výběrové řízení a tato firma „poctivě“ vyhraje.

V Německu má přitom 3,5 procenta trhu, což nesvědčí o jejich nejvyšších kvalitách, ale umí být „vděčná“, píší autoři materiálu, kteří chtějí zůstat v anonymitě. V dopise jsou dále uvedeny případy v olomoucké dialýze a na dalších dialyzačních pracovištích v republice, které údajně vyústily do skandálu. Ředitel SN Tomáš Stejskal však naší redakci potvrdil, že jakoukoliv možnost privatizace, o níž se ve výše uvedeném materiálu píše, kategoricky odmítá. „Pronájem není prodej ani privatizace, a rozhodně se dialýzy nehodláme zbavit. Středisko je však v současné době provozováno v nevyhovujících prostorech a musíme zajistit jeho provoz do budoucna. Nemám tušení, odkud a proč takové poplašné zprávy vycházejí,“ uvedl Tomáš Stejskal.

Jednou z možností, jak dialýzu provozovat, vidí v nájmu nebytových prostor, ve kterých může být provozována.V takovém případě záleží na znění smlouvy, která musí být pro nemocnici výhodná. „Pokud bychom takovou smlouvu s případným provozovatelem uzavřeli, rozhodně by to nebylo za méně, než v současné době našemu zařízení vydělává,“ ujišťuje ředitel Stejskal. Pavilon už současným požadavkům nestačí, a pokud by nemocnice chtěla dialýzu provádět v nových prostorách, musela by do nich včetně vybavení investovat zhruba 40 milionů korun ze svých zdrojů. V případě pronájmu, o který projevilo zájem už několik firem, by vybraný nájemce měl podle předpokladu stávající objekt opravit a vybavit. „Tyto prostory by byly stále v majetku nemocnice a po uplynutí nájemní doby by v něm dál zůstaly,“ dodává ředitel.

Konečné rozhodnutí o způsobu provozování a místě provozování hemodialýzy ve Slezské nemocnici musí udělat Rada Moravskoslezského kraje. Ve Slezské nemocnici působí středisko dialýzy na interním oddělení teprve patnáctým rokem. Dříve museli Opavané dojíždět na dialýzu do ostravské fakultní nemocnice. Provádí všechny očišťovací metody krve od hemodialýzy přes hemodiafiltrace a hemofiltrace až po peritoneální dialýzu. Středisko je vybaveno i přenosnou technikou, se kterou mohou jeho lékaři provádět dialýzu i na dalších nemocničních odděleních. Měsíčně bývá v opavské nemocnici dialyzováno v průměru padesát až šedesát pacientů, což představuje kolem osmi tisíc léčebných výkonů. Podrobnější analýzou a ekonomickým vyhodnocením provozu dialýzy se budeme dál zabývat.

27.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sochu svatého Františka z Assisi mohou vidět lidé, kteří se vydají na procházku po nově zrekonstruované farské cestě v Ludgeřovicích. Autorem díla je opavský sochař Daniel Klose.
6

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

Karolína Mališová

Běh Opavou s Karolinou Mališovou a Jakubem Šiřinou se kvapem blíží

Filmaři operují na Opavsku. Natáčí komedii

Režisér Pavel Vaňásek po pohádce s názvem Čertova skála v příštím roce do kinematografického světa přispěje svým dalším dílem. Tentokrát půjde o filmovou komedii Honza dědí mlýn.

Záložník Tomáš Jursa: Rozhodl náš zlepšený výkon po pauze

/ROZHOVOR/ Loňský finalista poháru z Opavy je ve třetím kole MOL Cupu. Slezané v úterý vyhráli v Prostějově 3:1, rozhodně ale nemají za sebou žádnou procházku růžovým sadem. Hanáci ještě osm minut před koncem drželi remízu. Jedním z klíčových hráčů Skuhravého výběru byl osmadvacetiletý záložník Tomáš Jursa. Dal první gól, k tomu ještě v prvním poločase trefil tyč.

Cestování do Hlučína komplikuje výluka

Kvůli opravě několika přejezdů musí cestující mezi Kravařemi a Hlučínem použít náhradní autobusovou dopravu.

Zahrádkáři poděkují za úrodu

Rozloučení s létem a poděkování za úrodu. Tuto již tradiční akci připravili zahrádkáři z Borovníků. Akce se koná tuto neděli.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení