VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dlouhá Ves je sto let součástí Hlučína

Hlučín /HISTORIE/ – Bylo to 10. července 1911. Přesně v ten den před sto lety podepsal císař Vilém II. dekret, který sloučil tehdejší obec Dlouhá Ves s městem Hlučínem. Společně pak byly k Hlučínu připojeny Jasénky, Velký Mlýn a několik dalších ulic.

8.7.2011 1
SDÍLEJ:

Foto:

O měsíc později se pak uskutečnil slavnostní akt, kdy z Dlouhé Vsi vyšel průvod prakticky všech obyvatel a došel před hlučínskou radnici na náměstí. Tak došlo i k faktickému sloučení do té doby dvou nezávislých obcí, které ale Dlouhovesské nakonec stálo 6 500 marek.

Dlouhá Ves je ale pravděpodobně starší než město Hlučín. „První písemná zmínka je už z roku 1350, kdy je tato obec v latinsky psaném spise jmenována jako Lango Pago. Existuje ale také listina z roku 1265, kde se píše, že v těsné blízkosti vesnice se staví nové město. Ani vesnice, ani město ale nejsou jmenované,“ říká k historii Dlouhé Vsi Bernard Ostárek.

Historici ale předpokládají, že se jedná právě o Dlouhou Ves a Hlučín. Ví se totiž, že král Přemysl Otakar II. odňal pozemky této vsi a daroval je na stavbu nového města, což potvrzuje v roce 1303 Sigfrid de Barut na hradě Landeku. Zajímavé jsou pak údaje z kroniky. Například v roce 1720 měla prý Dlouhá Ves jednu hospodu, 15 sedláků, tři mlynáře, 18 zahradníků a 23 chalupníků, kteří chovali 83 krav, 18 prasat a 25 ovcí.

Dlouhá Ves tak stála na jižní straně Hlučína. Hranice tehdejší obce se dá vymezit dnešním kostelem sv. Markéty a přilehlým hřbitovem, na severní části dnešní poštou a západě poplužním dvorem. „Podle záznamu z roku 1905 měla Dlouhá Ves 1 539 stálých obyvatel a posledním fojtem zde byl sedlák Alois Hlubek, děda našeho současníka Josefa Hlubka,“ doplnil další zajímavost Bernard Ostárek.

Současní lidé z Dlouhé Vsi si pak 100. výročí od připojení obce k Hlučínu připomenou letošním strassenfestem, který připravují na neděli 11. září. Radnice na tuto oslavu přispěla třicet tisíci korunami z městského grantu.

Autor: Martin Kůs

8.7.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Parkoviště, ilustrační foto.

Stavba parkoviště na Rovninách úspěšně pokračuje

Ilustrační foto.

V Hlučíně vzniká nová cyklostezka

Silnice do Polska je uzavřena

Kdo je zvyklý jezdit k našim severním sousedům přes Sudice po silnici III/04614, má smůlu. V minulých dnech totiž byla cesta kvůli opravě povrchu uzavřena.

Soud zrušil rozsudek nad fotbalisty

Čtyři profesionální fotbalisté - bývalí a současní hráči druholigového týmu Slezského FC Opava - v úterý předstoupili před Krajský soud v Ostravě. Na lavici obžalovaných usedli Zbyněk Pospěch, David Mikula, Jan Schaffartzik a Nemanja Kuzmanović.

Prvňáci budou mít svá tabla! Tento týden představíme školáky ze ZŠ Mařádkova

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Jaký bude další osud bývalého areálu kasáren ve Služovicích?

Tak trochu danajským darem nazval starosta Služovic Petr Weczerek situaci, kdy byly objekty bývalých kasáren v roce 2000 převedeny pod správu obce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení