Jak řekl redakci starosta Budišova nad Budišovkou František Vrchovecký, záleží na tom, o jaký druh dluhu se jedná. „Obecně nejdříve vyzveme dlužníka k zaplacení dluhu v náhradní lhůtě.

Pokud nereaguje, pak postupujeme klasicky přes platební výměr, soudní žalobu až k výkonu rozhodnutí exekucí na umoření dlužné částky,“ vysvětluje starosta s tím, že u dluhu na nájemném je konečnou fází vystěhování dlužníka z bytu, což se již v mnoha případech stalo.

„Je to však zdlouhavá a vcelku nákladná záležitost. Dluhy se vymáhají velmi těžce a mnohé pro naprostou insolventnost dlužníka nelze vymoci vůbec. Zde by velice pomohlo, kdyby zákonem bylo umožněno si dluh vůči obci odpracovat. To by hodně dlužníků chtělo, ale současný systém to neumožňuje,“ řekl starosta a dodal, že mnozí lidé dluh vůči obci za dluh vůbec nepovažují.

Na otázku, jak obec vymáhá dluhy, pak redakci odpověděl i dolnoživotický starosta Jaroslav Vaněk. „Jak? Slušně. Naštěstí dlužníků moc nemáme, napřed je aktivizujeme upozorněním do schránky, zda nezapomněli, poté začne klasická zákonná cesta od výzvy po žádost o srážky z platu a podobně. U některých potřebujeme hodně trpělivosti a občas i kousíček toho štěstíčka,“ podotkl starosta.

To Rohov může mluvit o štěstí. Dluhy nevymáhá, protože nemusí. „Převážná část občanů platí stanovené poplatky až na výjimky včas, ty výjimky jsou ojedinělé. S tímto problém bohudík nemáme a věřím, že mít nebudeme,“ řekl rohovský starosta Daniel Procházka.