VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrovolníci docházejí také do domovů pro seniory

Podobně jako jinde v České republice mohou klienti domovů pro seniory v regionu využívat služeb dobrovolníků. Ti za nimi docházejí, aby s nimi trávili čas. Tato setkávání mohou mít nejrůznější charakter, od četby, přes doprovod na procházkách nebo jen běžnou konverzaci.

15.9.2016
SDÍLEJ:

Dobrovolníci klientům domovů pro seniory například čtou.Foto: DENÍK

„Zrovna dnes jsem byla u jedné paní, za kterou pravidelně docházím vždy v pátek dopoledne. Předčítám jí knihy. A povídáme si třeba i o tom, co je nového v Opavě i ve světě. Pro seniory jsou tyto návštěvy zvenčí velmi důležité, jsou rádi, když za nimi někdo přijde.

Co se třeba čtení týká, mají někteří klienti už špatný zrak a sami by si mnoho nepřečetli. Tak se jim knihu snažím zprostředkovat alespoň takto. Rovněž i zdejší personál je k dobrovolníkům velmi ochotný a vstřícný," uvedla Jana Gélová, která už druhým rokem dochází za klienty do Vily Vančurova.

DOBROVOLNÍKEM SE MŮŽE STÁT KAŽDÝ

Samotné domovy pro seniory si těchto dobrovolníků váží a jsou za ně rádi. „Svůj čas s nimi tráví různě, hodně jim například čtou. Společně si vyberou literaturu, která klienta zajímá, někdo má rád romantické příběhy, jiný třeba detektivky, další upřednostňují denní tisk. Doprovázejí je i na procházkách, zkrátka jak se domluví. S našimi dobrovolníky jsme velmi spokojeni," sdělila aktivizační pracovnice Vily Vančurova Jana Šamarová.

Pokud by se někdo chtěl dobrovolníkem stát, nic tomu nestojí v cestě. „Stačí jen přijít a domluvit se. Někdo chce pracovat jen s jedním klientem, někdo dává přednost větší skupině lidí. Spolupracujeme také s centrem Elim, ze kterého k nám školení dobrovolníci docházejí. Vše je pochopitelně ošetřeno smlouvami," doplnila Jana Šamarová.

Dobrovolníci docházejí také do Domova Bílá Opava. „Hodně jich máme z řad studentů, většinou bývají ze čtvrtých ročníků. Často jsou to takoví, kteří se chystají na vysokou školu se sociálním zaměřením a tady mají možnost získat jakýsi přehled a praxi. Buď s klienty čtou, procházející se s nimi, hrají karty, zkrátka na čem se domluví, do ničeho jim nezasahujeme," vysvětlila zástupkyně ředitele domova Anna Sonnková.

Nejen tady, ale třeba také v Domově pro seniory svaté Hedviky v Kravařích nové dobrovolníky rádi uvítají. I tam je jejich program s klienty obdobný jako jinde. Často jsou tvořeni z řad bývalých zaměstnanců nebo z občanů, žijících poblíž.

Autor: Veronika Bernardová

15.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Souhrn fotbalového víkendu

/3 x FOTOGALERIE, VÝSLEDKY, TABULKY/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Cyklostezka do Hradce je přetížená, v příštím roce by mohla vzniknout další

Někdy to na ní vypadá spíše jako na dálnici v době dopravní špičky. Řeč je o cyklostezce, která spojuje Opavu s Hradcem nad Moravicí.

Bobři vyvolávají emoce. Mnozí rybáři je vidí neradi

Před lety mnozí vítali návrat bobra do přírody, dnes bývá často trnem v oku zejména rybářům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení