VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V dolnobenešovské kapličce se našly historické destičky

Dolní Benešov - Rekonstrukce kaple, která se nachází na dolnobenešovském hřbitově, je téměř u konce. Při opravách se ve věži našla dvojice plechových destiček, jež pomohly doplnit historii celého hřbitova.

1.12.2012
SDÍLEJ:

Rekonstrukce hřbitovní kapličky v Dolním Benešově byla doslova nevyhnutelná.Foto: Josef Zawadsky

Kaplička byla postavena v roce 1877. Postaral se o to tehdejší správce statku Jan Moravec. Ten chtěl být v kapli také pochován, jenže zemřel ještě před ukončením stavebních prací. Jeho ostatky tedy byly do hrobky pod oltářem uloženy až dodatečně. Současná rekonstrukce je teprve druhou v pořadí. První proběhla během let 1930 a 1931.

Jedna z nalezených destiček byla zhotovena v roce 1877. „Jsou na ní vyraženy texty v němčině. Dokumentuje se zde historie Dolního Benešova, který tehdy měl asi 1 700 obyvatel. Kromě jmen těch, kteří kapli postavili, je na destičce zmíněna i pořizovací cena kapličky. Činila 3 400 marek," poznamenal bývalý dolnobenešovský starosta Josef Zawadsky, jenž při rekonstrukci kaple plnil funkci technického dozoru.

Druhá destička je z roku 1930 a mimo jiné jsou na ní rovněž vyražena jména řemeslnických mistrů, kteří se na opravě podíleli. Josef Zawadsky naší redakci řekl ještě o jednom zajímavém nálezu. „V samotné špičce věže pod křížem se našly další dvě destičky z roku 1878. Vyrobil je tehdy třiadvacetiletý řemeslník a klempíř z Jeseníku, jenž kapli pomáhal stavět. Na jedné z destiček se nachází jméno jeho milenky, která měla dvaadvacet let," pokračoval.

Rekonstrukce byla nutná

Se současnou rekonstrukcí hřbitovní kapličky už nešlo déle otálet. Padala fasádní omítka, břidlicová střešní krytina a prohnité byly i krovy. Původní náklady na opravy se odhadovaly na 470 000 korun. „Cena nakonec vzrostla o nějakých osmdesát procent. Nepředpokládali jsme, že stav omítky bude tak tristní," vysvětloval Josef Zawadsky.

Rozsah rekonstrukce je přibližně stejný jako v roce 1930. Některé části kaple musely být kompletně vyměněny. Například dřevěná věž se kompletně odstranila. Hrozilo totiž, že by se mohla zřítit. Původní zdobení zůstalo zachováno a v současnosti se dá říct, že opravy kapličky jsou téměř u konce. Ještě je třeba provést venkovní nátěr. Na ten ovšem dojde až na jaře příštího roku.

Hřbitov se bude rozšiřovat

Plechové destičky byly uloženy zpět do věže. Na stejné místo starosta Dolního Benešova Martin Štefek a farář Pavel Kuchař přidal i měděný tubus, který obsahoval statistické údaje města a také tiskoviny vypovídající o novodobé dolnobenešovské historii. „Nález destiček je výjimečný. Už jsem to zažil před dvaceti lety. Opravoval se místní kostel a ve věži se našly podobné věci," mínil Josef Zawadsky.

Momentálně se také uvažuje o tom, že by se plocha hřbitova zvětšila. Konkrétně severním směrem. Z historického pohledu by se jednalo o třetí rozšíření. „Musím potvrdit, že se o tom skutečně uvažuje. Nejprve je však na to třeba najít peníze. Jde o otázku dvou až tří let," poznamenal starosta Dolního Benešova Martin Štefek.

Místní hřbitov se začal stavět v roce 1853. O vše se zasloužil tehdejší farář a správce farnosti Josef Kopecký. „Tento člověk se přičinil o celou řadu sakrálních staveb, jež tenkrát ve městě vznikly. Zdaleka ne všechny obce v té doby hřbitov měly. Byla to rarita," uzavřel Josef Zawadsky.

Petr Dušek

Autor: Redakce

1.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Pro šestiletou dívku letěl do Hlučína vrtulník

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

/FOTOGALERIE/ Socha světce sedícího na schodech. Takový obrázek se naskytne těm, kteří zavítají do Ludgeřovic. Konkrétně pak na nově zrekonstruovanou farskou cestu. Zmíněným svatým je Fratišek z Assisi, který se tak stal v Ludgeřovicích počátkem křížové cesty.

Běh Opavou s Karolinou Mališovou a Jakubem Šiřinou se kvapem blíží

Také letos se v Opavě poběží Breda City Trail. Na jeho startu přitom nebudou chybět ani známé osobnosti.

Úřady zjišťují, kolik pětiletých dětí se nezapsalo do školek

Předškoláci z Opavska musejí letos poprvé od září do mateřských škol povinně, za nedodržení hrozí rodičům pokuta do výše až pěti tisíc korun.

Filmaři operují na Opavsku. Natáčí komedii

Režisér Pavel Vaňásek po pohádce s názvem Čertova skála v příštím roce do kinematografického světa přispěje svým dalším dílem. Tentokrát půjde o filmovou komedii Honza dědí mlýn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení