VYBRAT REGION
Zavřít mapu

DOMY S HISTORIÍ: Matiční dům

Opava - Matiční dům je tvořen třemi propojenými domy, pocházejícími z poloviny 18. století. Jeho hlavní význam spočívá hlavně v tom, že od r. 1880, kdy jeho první část koupila Matice opavská, se stal centrem českého společenského, kulturního a národního života.

16.3.2011
SDÍLEJ:

Pohled na Matiční dům z počátku 20. století.Foto: kniha Stará Opava

Kromě Matice opavské, která ho rozšiřovala přikoupením vedlejších domů, v něm postupně sídlilo více než dvacet českých spolků a institucí, konaly se v něm významná shromáždění, stal se místem setkávání významných osobností.

Dnes je sídlem Matice slezské, která je její nástupkyní.

Budova Matice slezské prošla náročnou rekonstrukcí, po které byla roku 1995 znovu otevřená. Matice opavská byla národní jednota, působící v letech 1877 až 1948 v opavském Slezsku. Vznikla jako jedna z úzce územně působících školských matic pro západní část Rakouského Slezska a po vzniku Československa představovala silnou národní organizaci v západní části Českého Slezska.

V roce 1948 se stala součástí Slezského studijního ústavu a k obnovení samostatné činnosti došlo roku 1968 v podobě Matice slezské. Ta svou činnost pod tlakem normalizace ukončila a znovu byla ustavena v závěru roku 1989.

Matice slezská provádí činnosti přednáškové, publicistické, vydavatelské i zájezdové aktivity a pomáhá vědeckým a kulturním institucím v práci se slezskou tematikou. Udržuje styky s obdobnými organizace v Horním i Dolním Slezsku v Polské republice a v dalších zemích.

Autor: Jitka Hrušková

16.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Opavsko: medu je málo, někde zdraží

Roman Skuhravý

Opava chce potvrdit výhru z Ústí

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení