VYBRAT REGION
Zavřít mapu

DOMY S HISTORIÍ: U Bílého koníčka a Boží koutek

Opava - Na Horním i Dolním náměstí se dosud zachovaly ukázky renesančních měšťanských domů z 16. století, které nahradily původní dřevěné domy na úzkých parcelách.

26.1.2011
SDÍLEJ:

Oba měšťanské domy si zachovaly svůj historický ráz.Foto: DENÍK / Veronika Schindlerová

Byly už zděné, prostorné, zdobené kamennými portály, podloubím, arkýři, atikou, a hlavně mázhausy. Mázhaus je označení velké síně v přízemí nebo v prvním patře gotického nebo renesančního měšťanského domu.

Býval užíván k provozování řemeslné i obchodní činnosti včetně čepování piva (máz - stará pivní míra a haus - německy dům). Byty se v takových domech nacházely až v patře.

V 19. století byly mázhausy rušeny a obnovy se dočkaly až při památkových rekonstrukcích. Mezi Opavany jsou z takových dochovaných objektů známé především domy U Bílého koníčka a Boží koutek.

Dům U Bílého koníčka stojí na Dolním náměstí a má valeně klenutý mázhaus, zdobený štukovými žebry a zrcadly. Fasádu z náměstí mu zdobí emblém bílého koně ve skoku.

Dům Boží koutek na Horním náměstí vznikl sloučením gotického domu na severní a renesančního domu na jižní straně. Jeho mázhausy se dochovaly v přízemí i v prvním patře, které mají také trámový strop s malbou ze 17. století. Oba domy jsou dodnes využívány jako restaurační zařízení.

Autor: Jitka Hrušková

26.1.2011
SDÍLEJ:
Tomáš Jursa
35

Záložník Tomáš Jursa: Rozhodl náš zlepšený výkon po pauze

Ilustrační foto.

Cestování do Hlučína komplikuje výluka

Zahrádkáři poděkují za úrodu

Rozloučení s létem a poděkování za úrodu. Tuto již tradiční akci připravili zahrádkáři z Borovníků. Akce se koná tuto neděli.

Spor o majetek Rothschildů bude řešit Ústavní soud

Potomci známého finančního rodu usilují na Opavsku stále o vrácení nemovitého majetku v Ludgeřovicích a Šilheřovicích.

Do Hradce přijede Olympic, Richard Müller a poprvé také Arakain s Lucií Bílou

Jeden z největších festivalových svátků na Opavsku je tady. Každoročně se na prostranství pod zámkem v Hradci nad Moravicí sjíždějí tisícovky lidí a vše zatím napovídá tomu, že nejinak tomu bude také letos.

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

/ANKETA, KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017/ Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční 20. a 21. října, do včerejška ale musely strany podat své kandidátky. Kdo jsou lídři v Moravskoslezském kraji a jak v létě nabírali síly do předvolebních soubojů?  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení