VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Důležitou roli při léčbě závislých hraje na Opavsku tamní psychiatrická léčebna

Opavsko - Na Opavsku seženete drogy nejčastěji na diskotékách, tanečních parties a u dealerů.

13.4.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Mezi nejrozšířenější drogy na Opavsku patří pervitin a taneční drogy. Alespoň nám to potvrdila protidrogová koordinátorka a manažerka prevence kriminality z opavského magistrátu Dagmar Polášková.

Dle jejích slov dále na Opavsku v poslední době přibývá takzvaných výrobců – vařičů pervitinu. Na otázku, zda je na Opavsku lehké si sehnat nějakou drogu, odpověděla Dagmar Polášková takto: „Ano, je velmi lehké si zde sehnat drogy, a to nejčastěji na diskotékách, tanečních parties a u dealerů.“

Město Opava proti výrobcům a dealerům drog bojuje hned několika způsoby. „Kromě represe vůči výrobcům a dealerům, což je pod hlavičkou Policie ČR, se město orientuje na realizaci primární prevence,“ uvedla Dagmar Polášková. Pod pojem primární prevence patří protidrogové programy na mateřských školkách, základních a středních školách. A to jak pro děti a žáky, tak pro pedagogy.

„Především je volena forma zážitkových programů, přednášková činnost se provádí jen částečně,“ objasnila Dagmar Polášková s tím, že programy primární prevence jsou zajišťovány nejen odborníky z Opavy, ale i přizvanými hosty. Obecně primární protidrogová prevence spočívá v posilování odolnosti jednotlivců s cílem předcházet negativním jevům tak, aby vůbec nevznikaly. Působí celoplošně.

„Zjednodušeně lze říci, že jejím úkolem je redukovat poptávku po drogách. Cílem pak je, aby u potencionálních konzumentů vůbec nedošlo k faktickému konzumu,“ vysvětlila opavská protidrogová koordinátorka. Primární prevence se obrací na populaci a její jednotlivé složky. Přináší poznatky a návody k jednání, přispívá k vytvoření takového sociálního klimatu, které není příznivé k šíření drog a podporuje bezpečné, bezdrogové chování jednotlivců i skupin.

Mimo primární prevenci existuje ještě prevence sekundární a terciární. „Sekundární se zaměřuje na práci s lidmi, kteří už drogy okusili nebo s nimi experimentují, ale ještě jim nepropadli,“ řekla Dagmar Polášková a dodala: „Spočívá především v poradenství a terapiích s cílem nedopustit vznik závislostí, a v motivování klienta k omezení či úplnému přerušení tohoto užívání.“

Terciární prevence se ve zkratce zabývá zcela závislými lidmi. V jejím rámci dochází například k výměně injekčních stříkaček, k resocializačním pobytům ve specializovaných institucích nebo komunitách. „Snažíme se u závislého dosáhnout abstinování a následného znovuzařazení do společnosti,“ konstatovala Polášková s tím, že důležitou a nenahraditelnou roli v případě léčby drogově závislých na Opavsku sehrává Psychiatrická léčebna v Opavě.

Tady je pacientům poskytována režimová terapie a psychoterapie pro lidi závislé na návykových látkách. „Ve všech třech typech prevencí, zejména však u prevence sekundární a terciární, je nepostradatelná činnost občanského sdružení Krizové a kontaktní centrum Pod slunečníkem v Opavě na Hradecké ulici, které je současně nestátním zdravotnickým zařízením,“ prohlásila na závěr Dagmar Polášková.

(vj)

13.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tomáš Jursa
35

Záložník Tomáš Jursa: Rozhodl náš zlepšený výkon po pauze

Ilustrační foto.

Cestování do Hlučína komplikuje výluka

Zahrádkáři poděkují za úrodu

Rozloučení s létem a poděkování za úrodu. Tuto již tradiční akci připravili zahrádkáři z Borovníků. Akce se koná tuto neděli.

Spor o majetek Rothschildů bude řešit Ústavní soud

Potomci známého finančního rodu usilují na Opavsku stále o vrácení nemovitého majetku v Ludgeřovicích a Šilheřovicích.

Do Hradce přijede Olympic, Richard Müller a poprvé také Arakain s Lucií Bílou

Jeden z největších festivalových svátků na Opavsku je tady. Každoročně se na prostranství pod zámkem v Hradci nad Moravicí sjíždějí tisícovky lidí a vše zatím napovídá tomu, že nejinak tomu bude také letos.

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

/ANKETA, KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017/ Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční 20. a 21. října, do včerejška ale musely strany podat své kandidátky. Kdo jsou lídři v Moravskoslezském kraji a jak v létě nabírali síly do předvolebních soubojů?  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení