VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Počet exekucí se snižuje

Tento týden byla spuštěna internetová aplikace, která za pomoci on-line mapy ukazuje statistiky exekucí v jednotlivých krajích, okresech a obcích. Opavsko je na tom podle aktuálních dat lépe než sousední okresy.

8.4.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Na tvorbě mapy exekucí se podílely nevládní organizace Otevřená společnost a Ekumenická akademie. Cílem tohoto projektu je usnadnit orientaci v datech a také vyvrátit obecné představy a mýty o zadlužených lidech.

Koordinátor projektu Radek Hábl ho přiblížil následovně: „Mapu exekucí jsme zpracovali jako odpověď na kritický nedostatek relevantních dat o předluženosti velkého množství obyvatel ČR a jako první podobný počin v tomto směru chceme inspirovat další.

Na základě kvalitativního výzkumu vycházejícího z biografických rozhovorů můžeme zpochybnit obecně přijímané pravdy a mýty o předlužených lidech, zejména důvody, které je do této nepříznivé situace dostaly."

Samotný okres Opava přitom kopíruje současný celorepublikový trend, podle něhož se počet exekucí snižuje. „K meziročnímu srovnání 2015/2016 počtů zahájených exekucí pro okres Opava lze říci, že došlo k poklesu o cca 9,5 procenta. V roce 2015 to bylo 7206 zahájených exekucí, zatímco v roce 2016 jen 6522," sdělila k tématu mediální zástupkyně Exekutorské komory ČR Kateřina Zoubková a pokračovala:

„Důvody sníženého počtu exekucí mohou být různé. Například pokles nezaměstnanosti, tím i nižší míra nového zadlužení a vyšší platební morálka u stávajících dluhů nebo omezení rozhodčích doložek ve spotřebitelských smlouvách a postupné zpřísnění podmínek pro poskytování spotřebitelského úvěru."

Z údajů internetové stránky www.mapaexekuci.cz je patrné že Opavsko je na tom výrazně lépe na rozdíl od svých okresních sousedů.

V okrese Opava je v současné době v exekuci 7,94 % obyvatel starších 15 let. Exekučně vymáhaná jistina pak dělá celkově 4 334 099 585 korun. Na Bruntálsku je pak v exekuci 14,97 % obyvatel a celková vymáhaná exekuční jistina zde činí 3 599 678 671 korun. V okrese Karviná se nachází v exekuci 13,12 % obyvatel při celkové vymáhané exekuční jistině ve výši 7 343 179 270 korun.

Autor: David Beinhauer

8.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kvůli nálezu munice je aktuálně uzavřena ulice Komenského v Opavě, a to od křižovatky s ulicí Praskova až po Nádražní Okruh.
AKTUALIZOVÁNO
5

Manévry poblíž centra. Pyrotechnici likvidovali leteckou pumu

Malé Hoštice v nyní už minulé sezoně okresního přeboru zpečetily historický postup do I.B třídy.

Malé Hoštice slaví postup, kouč Grygarčík půjde na blond

Blíží se třetí ročník Vítkovského komína

/POZVÁNKA, SOUTĚŽ/ Multižánrový festival s názvem Vítkovský komín má na programu třetí pokračování. Uskuteční se v pátek 30. června a v sobotu 1. července.

Modely z Lega vystavují děti z kobeřické školy na zámku

/POZVÁNKA/ Fantastické lego je název výstavy, kterou lze až do 17. září zhlédnout v hlučínském zámku. Své modely z Lega zde vystavují děti z kobeřické ZŠ.

Zámek zaplní Ladovy obrázky

/POZVÁNKA/ Kdo by neznal českého malíře, ilustrátora a spisovatele Josefa Ladu.

Váleční letci nalezli klid

Hledači Muzea městyse Suchdol nad Odrou vypátrali na podzim loňského roku ostatky dvou letců z období druhé světové války.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies