VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Počet exekucí se snižuje

Tento týden byla spuštěna internetová aplikace, která za pomoci on-line mapy ukazuje statistiky exekucí v jednotlivých krajích, okresech a obcích. Opavsko je na tom podle aktuálních dat lépe než sousední okresy.

8.4.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Na tvorbě mapy exekucí se podílely nevládní organizace Otevřená společnost a Ekumenická akademie. Cílem tohoto projektu je usnadnit orientaci v datech a také vyvrátit obecné představy a mýty o zadlužených lidech.

Koordinátor projektu Radek Hábl ho přiblížil následovně: „Mapu exekucí jsme zpracovali jako odpověď na kritický nedostatek relevantních dat o předluženosti velkého množství obyvatel ČR a jako první podobný počin v tomto směru chceme inspirovat další.

Na základě kvalitativního výzkumu vycházejícího z biografických rozhovorů můžeme zpochybnit obecně přijímané pravdy a mýty o předlužených lidech, zejména důvody, které je do této nepříznivé situace dostaly."

Samotný okres Opava přitom kopíruje současný celorepublikový trend, podle něhož se počet exekucí snižuje. „K meziročnímu srovnání 2015/2016 počtů zahájených exekucí pro okres Opava lze říci, že došlo k poklesu o cca 9,5 procenta. V roce 2015 to bylo 7206 zahájených exekucí, zatímco v roce 2016 jen 6522," sdělila k tématu mediální zástupkyně Exekutorské komory ČR Kateřina Zoubková a pokračovala:

„Důvody sníženého počtu exekucí mohou být různé. Například pokles nezaměstnanosti, tím i nižší míra nového zadlužení a vyšší platební morálka u stávajících dluhů nebo omezení rozhodčích doložek ve spotřebitelských smlouvách a postupné zpřísnění podmínek pro poskytování spotřebitelského úvěru."

Z údajů internetové stránky www.mapaexekuci.cz je patrné že Opavsko je na tom výrazně lépe na rozdíl od svých okresních sousedů.

V okrese Opava je v současné době v exekuci 7,94 % obyvatel starších 15 let. Exekučně vymáhaná jistina pak dělá celkově 4 334 099 585 korun. Na Bruntálsku je pak v exekuci 14,97 % obyvatel a celková vymáhaná exekuční jistina zde činí 3 599 678 671 korun. V okrese Karviná se nachází v exekuci 13,12 % obyvatel při celkové vymáhané exekuční jistině ve výši 7 343 179 270 korun.

Autor: David Beinhauer

8.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Historická souprava bude brázdit trať z Opavy do Svobodných Heřmanic.

Hvozdnický expres zahajuje novou turistickou sezonu

Ilustrační foto

Pro zraněného muže musel přiletět vrtulník

Jedinečná výstava o Tatrách

/POZVÁNKA/ Až do konce letošního září bude v prostorách hradeckého zámeckého skvostu probíhat výstava o slovenských velehorách Tatrách.

Dárci byli k útulku štědří

Městský útulek pro opuštěná zvířata získal vloni od jednotlivců i organizací granule pro psy a kočky, piškoty, konzervy a další pamlsky v hodnotě kolem 225 000 korun.

Viktor Cvek udělal státnice a spěchal na zápas do Pardubic

Pořádně hektické pondělí prožil křídelník BK Opava Viktor Cvek. Během dne stihl úspěšně odstátnicovat a také odehrát zápas o bronz v Pardubicích.

Čtyři návrhy kuchyně, která bude součástí obýváku

Manželé stojí před rozhodnutím, zda koupit byt. Bojí se totiž, že se jim do jedné místnosti nemůže vejít kuchyň, jídelní kout i obývák. Od toho je tu naše designérka Bára, která ukáže, že i na malém prostoru lze skloubit více funkcí.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies