VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Geniální architekt Josef Maria Olbrich

Opava /HISTORIE/ - Josef Maria Olbrich, opavský rodák, patří k nejvýznamnějším evropským architektům 20. století. Byl vůdčí osobností vzniku takzvané vídeňské secese. Narodil se v prosinci roku 1867 v zámožné rodině perníkáře a voskaře, který vlastnil v Opavě cihelnu, několik domů a téměř dvacet let byl městským radním.

8.5.2011
SDÍLEJ:

Josef Maria OlbrichFoto: archiv

Stavitelský osud

Nejstarší syn – celým jménem Josef Maria Filip – začal studovat na gymnáziu v Opavě, ale školu nedokončil. Jeho osudem bylo zřejmě stavebnictví. Začal se učit zedníkem u místního stavitele Huberta Kmenta. Vedl si tak dobře, že ho zaměstnavatel doporučil v roce 1882 ke studiu na stavebním oddělení státní průmyslové školy ve Vídni.

Zde byli jeho hlavními učiteli Julius Deininger a známý urbanista Camillo Sitte. Po maturitě nastoupil Olbrich do opavské stavební firmy Augustina Bartela. Tady vypracoval pozoruhodný stavební projekt kostela svatého Antonína Paduánského v nedaleké Melči.

Stal se také autorem zdařilého návrhu úpravy Ptačího vrchu v Opavě, pozůstatku někdejších pevnostních valů. Měly zde stát terasy, rampy, balustrády a dvě volná schodiště s vyhlídkou. Pro nedostatek finančních prostředků město návrh nerealizovalo.

Vídeňská secese

Krátce po smrti matky, na doporučení podnikatele Bartela, začal Olbrich studovat na vídeňské Akademii. Už v prvním roce se zúčastnil vypsané soutěže na projekt uměleckoprůmyslového muzea v Opavě. Získal druhé místo a odměnu dvě stě zlatých. Pro opavského podnikatele Leopolda Niedermeyera navrhl moderní budovu kavárny, která je i dnes považována za „nejzazší hranici secese“.

V tomto díle odmítl Olbrich zastaralý historismus. Projekt Niedermeyerovy kavárny byl Olbrichovým vyjádřením nových myšlenek v umění. Začal se prosazovat architektonický směr využívající nových konstrukcí a materiálů. Působivé a dekorativní využití železa, skla, kamene, betonu, keramiky a podobně.

Autorem vídeňského Pavilonu secese, postaveného v roce 1898, byl opavský rodák Josef Maria Olbrich. Stavba byla míněna jako manifest tohoto nového architektonického stylu. foto: Peter Kováč

Josef Maria Olbrich byl na studijních cestách v Itálii, Francii, Anglii, Německu a severní Africe, načež po návratu začal spolupracovat architektem Ottem Wagnerem, který patří k zakladatelům moderny. V roce 1895 společně s Josefem Hoffmannem, Janem Kotěrou, B. Ohmannem a malířem K. Moserem a dalšími založil nejprve sdružení Siebenerclub, ze kterého se postupným vývojem stalo sdružení Vídeňská secese, které se ostře stavělo proti historismu a konzervatismu.

Olbrichovou zhmotnělou představou všech nových architektonických a uměleckých postulátů, manifestem, byla budova Pavilon secese ve Vídni. Vytvořil chrám umění. Zdi musely zůstat naprosto nedotčeny, čisté, zářící, bílé, panenské, důstojné.

Kritika a uznání

Když byla budova v roce 1898 dokončena, vyrojilo se – jak jinak – mnoho kritiků, protože odklon od historizující tradice byl příliš velký. Jedny noviny dokonce nazvaly kouli složenou z florálního dekoru pozlacenou hlávkou zelí. Nicméně se pavilon stal populární ve světě, přičemž byla hodnocena především preciznost a dokonalost designu.

Právě tento dekorativní došel značné obliby a stal se součástí běžného života. Budova byla označena jako krásný a nedostižný vzor. V roce 1899 odchází Olbrich na pozvání hessenského vévody Ernsta Ludwiga do Darmstadtu, který na kopci Matildehöhe zakládal uměleckou kolonii. Olbrich měl vytvořit návrhy zahrad výstavních budov a ploch.

Autorem projektu kostela svatého Antonína Paduánského v Melči byl Josef Maria Olbrich. Jde o jednu z jeho nejranějších staveb, kde uplatnil pseudogotický styl, v té době velmi oblíbený. foto: archiv Obecního úřadu v Melči

Projektoval celkem sedm vil, jednu z nich pro vévodu, dále svatební věž u příležitosti sňatku Ernsta Ludwiga s princeznou Eleonorou Ernestinou Marií. Použité dekorativní prvky pak měly v architektuře vliv desítky let. Navrhl obchodní dům v Düsseldorfu, hlavní nádražní halu v Basileji, obytné domy v Postupimi, Feinhalse a v Kolíně nad Rýnem.

Olbrichovy designérské výtvory si získaly mezinárodní uznání, například v roce 1904 na velké výstavě architektů v St. Louis. Byl také tvůrcem užitného umění, navrhoval šperky, brože, nábytek, tapety, keramiku, hudební nástroje a obaly knih. Podílel se na tvorbě interiérů pro zaoceánský parník Kronprinzessin Cäcilie, který vyplul na moře v roce 1907.

Olbrich zemřel v srpnu 1908 na leukémii. Bylo mu teprve čtyřicet let.

Autor: Boleslav Navrátil

8.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Pro šestiletou dívku letěl do Hlučína vrtulník

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

/FOTOGALERIE/ Socha světce sedícího na schodech. Takový obrázek se naskytne těm, kteří zavítají do Ludgeřovic. Konkrétně pak na nově zrekonstruovanou farskou cestu. Zmíněným svatým je Fratišek z Assisi, který se tak stal v Ludgeřovicích počátkem křížové cesty.

Běh Opavou s Karolinou Mališovou a Jakubem Šiřinou se kvapem blíží

Také letos se v Opavě poběží Breda City Trail. Na jeho startu přitom nebudou chybět ani známé osobnosti.

Úřady zjišťují, kolik pětiletých dětí se nezapsalo do školek

Předškoláci z Opavska musejí letos poprvé od září do mateřských škol povinně, za nedodržení hrozí rodičům pokuta do výše až pěti tisíc korun.

Filmaři operují na Opavsku. Natáčí komedii

Režisér Pavel Vaňásek po pohádce s názvem Čertova skála v příštím roce do kinematografického světa přispěje svým dalším dílem. Tentokrát půjde o filmovou komedii Honza dědí mlýn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení