VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Budišov vzpomene na Gretu Fischer

Budišov nad Budišovkou /POZVÁNKA/ - Svou humanitární pomoc uplatnila v Izraeli, Kanadě, Maroku a v Německu. Greta Fischer byla výjimečná žena, která pocházela z Budišova nad Budišovkou. Město v pátek 28. září uctí její památku.

27.9.2012
SDÍLEJ:

Greta Fisher (vpravo) roku 1954 v Londýně.Foto: archiv Natálie Jaššové

Výjimečná žena, pocházející z Budišova, o které se u nás málo ví. I tak by se dala charakterizovat Greta Fischer. My vám její život máme možnost přiblížit díky knize Zurück ins Leben Anny Andlauer, z které jsme při tvorbě tohoto článku čerpali. O překlad se zasloužila Natálie Jaššová.

Greta Fischer se narodila v roce 1910 v Budišově nad Budišovkou do rodiny zvěrolékaře Leopolda Fischera a jeho ženy Idy Fischerové. Už jako mladá dívka se Greta ráda starala o děti. Proto se později stala vychovatelkou v mateřské škole.

„Miluji děti. Už tehdy ve mně dřímala sociální pracovnice. Není to špatný způsob, žít svůj život", prohlásila tři roky před smrtí.

Londýnem vše začalo

Život Gréty Fischer se začal zaplétat, když roku 1939 vycestovala do Londýna spolu se sourozenci. Jen těsně unikli invazi německých vojsk, která obsadila její bydliště. Naneštěstí její rodiče zůstali v tehdejším Československu a dva roky před koncem války byli zavražděni nacisty.

V Londýně Greta nejprve pomáhala v kožešnické firmě svého bratra, poté pracovala jako chůva, později jako vychovatelka v mateřské škole v opatrovacích zařízeních pro válkou traumatizované děti. Ke konci války se jako dobrovolnice přihlásila k UNRRA. Spolu se svým týmem v Mezinárodním centru pro děti žijící ve vyhnanství kláštera Indersdorf okres Dachau pomáhala mladým lidem zasáhnutým holocaustem.

V přístupu k nim razila čistě individuální přístup. Tehdy pronesla jeden z jejích nejznámějších výroků: „Jsou-li učiněny dobré věci na dětech osiřelých kvůli holocaustu, pak se může stát i zázrak."

Nepostradatelná v Kanadě

Nato Greta působila nějakou dobu v Kanadě, kde rovněž měla za svěřence stovky lidí, jež přežily holocaust. Tři a půl roku vedla domov, kde opatrovala uprchlíky z Evropy. Dalším velkým počinem Grety Fischer v Kanadě bylo vybudování péče pro předškolní děti s psychickými problémy v Dětské nemocnici v Montrealu. Úspěch slavila zvláště u léčby autismu.

Pak Kanadu Greta opustila, aby v Maroku získala nové zkušenosti v organizaci JOINT, kde zodpovídala za vzdělání sociálních pracovnic a vychovatelek. Právě tato organizace přivedla Gretu do Izraele, kde spolupracovala s ministerstvem zdravotnictví na posuzování soukromých zařízení pro postižené.

Poté se ještě na nějaký čas vrátila do Kanady, aby se zde stala vedoucí oddělní pro sociální práci v Nemocnici sv. Justýny v Montrealu.

Greta Fischer pomáhala především dětem zasaženým holocaustem. Na fotografii pečuje o děti v klášteře Indersdorf.

Greta Fischer pomáhala především dětem zasaženým holocaustem. Na fotografii pečuje o děti v klášteře Indersdorf. foto: archiv Natálie Jaššové

Uctěná v Izraeli i Budišově

Po dvou letech se ale vrátila zpět do Izraele. Vyjmenovat všechny záslužné činy, které zde Greta ještě stačila vykonat, by byl běh na dlouhou trať. Za zmínku ale určitě stojí například založení organizace Melabev, což je v dnešní době přední izraelská organizace na pomoc nemocným demencí.

Greta Fischer zemřela 28. 9. 1988, když utrpěla na rušném autobusovém nádraží v Jeruzalémě infarkt. Následně byla pochována v kibucu Magen, v bezprostřední blízkosti pásma Gaza. Na Gretu se ale v Izraeli nezapomnělo, dodnes jsou pořádány konference na její počest.

Nezapomnělo na ni ani její rodné město Budišov nad Budišovkou. Památka této výjimečné ženy zde bude uctěna v pátek 28. září, v den výročí jejího úmrtí.

Od třetí hodiny odpolední na úpatí Červené hory u Guntramovic proběhne symbolický akt, položení pamětních desek, které nechalo zhotovit město Markt Indersdorf jako památku na svou a zároveň budišovskou rodačku. Také se uskuteční prezentace knihy Anny Andlauer Zurück ins Leben.

Ta proběhne za účasti samotné autorky, a to v restauraci Myslivna v Budišově nad Budišovkou od šesté večerní.

Autor: Klára Jarošová

27.9.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Cyklostezka. Ilustrační foto.

Cyklostezka má spojit Kravaře s Benešovem

Veřejné prostranství v okolí Červeného kostela v Hlučíně. Ilustrační foto.

Červený kostel se dočká změn

Souhrn fotbalového víkendu

/VÝSLEDKY, FOTOGALERIE/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Festival Hrady přilákal do Hradce tisíce návštěvníků

/VELKÁ FOTOGALERIE/ Na dvou pódiích se vystřídala dvacítka kapel a interpretů

V pondělí začíná rekonstrukce jedné z hlavních opavských dopravních tepen

Od Domu kultury Petra Bezruče v Opavě až po obchodní centrum na konci Kateřinek se bude pokládat nový asfalt.

AKTUALIZOVÁNO

II. LIGA: Opava – Sokolov 0:0

/VIDEA, FOTOGALERIE/ Po střeleckých hodech přišel půst. Opavští fotbalisté v sobotu na domácím trávníku uhráli se Sokolovem pouze bezbrankovou remízu. Slezané přitom v prvním poločase měli několik šancí, ani jednu ale neproměnili.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení