VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historický klub 1872 slaví patnácté narozeniny

Opava - Jejich cílem je přispívat k popularizaci historie a veřejné prezentování výsledků vědecké práce budoucích historiků. Každý měsíc připravují přednáškové a diskusní večery. I tak by se dala ve zkratce popsat činnost opavské pobočky Sdružení historiků České republiky s název Historický klub 1872. Ten letos oslaví už patnácté narozeniny.

29.6.2013
SDÍLEJ:

Jednou z aktivit klubu je například provedení začínajících historiků Opavou. Poznají tak, kde najdou archivy a knihovny, které ke studiu budou potřebovat.Foto: archiv SLU

Mají za sebou dlouhou cestu. Během zmíněných patnáct let se jim podařilo uskutečnit desítky přednášek a jen za poslední tři roky to bylo celkem jednadvacet akcí pro veřejnost.

Že Historický klub 1872 úzce spolupracuje se Slezskou univerzitou, asi nikoho nepřekvapí. Proto lze akce pro veřejnost i přednášky rozdělit do dvou kategorií. Tou první jsou přednášky vzniklé na základě prací a výzkumu studentů v průběhu jejich studia. Jejich obsah sahá od středověku až k moderním dějinám.

„Jejich cílem je, aby si začínající mladý historik vyzkoušel, jaké to je prezentovat výsledky svého bádání na veřejnosti, většinou se takový posluchač dostane do role přednášejícího poprvé v životě," vysvětluje smysl předseda opavského Historického klubu Martin Sosna.

Druhá kategorie zase prezentuje vystoupení studentů, kteří se připravují na svou účast na celostátní studentské konferenci. O tom, že těch úspěšných není málo, není pochyb. Řadí se mezi ně například Hana Komárková, Hana Miketová, Ondřej Haničák, Viktor Pohanka či Jiří Málek.

„Zpočátku se přednášky klubu odehrávaly v tehdejším Studentském klubu, po jeho zániku poskytl na čas útočiště Hotel Koruna, pak se vše odehrávalo v univerzitních budovách, ale v posledních třech letech zveme veřejnost na přednášky do Obecního domu, který spravuje Opavská kulturní organizace," vysvětluje Martin Sosna.

Jak už to ale bývá, i mezi historiky se najdou tzv. „mrtvé duše", které sice obor studují, ale opravdový zájem o něj neprojevují.

„Stalo se nám, že na akci nepřišel nikdo, prostě jsme zvolili nevhodný termín. Naštěstí to je opravdu výjimka. Ale co nás trápí prakticky každý rok, je určitý nezájem studentů nižších ročníků o klubové aktivity.

Je to paradoxní, ale my jim nabízíme pomocnou ruku třeba ve formě procházky městem, kdy jim na počátku jejich studia ukazujeme vše, co v Opavě budou potřebovat kde jsou archivy, knihovny, historické objekty a další, ale o naše akce a činnost až na výjimky zájem nemají. Teprve později, třeba při magisterském studiu, si cestu za námi najdou," konstatuje Martin Sosna.

Autor: Klára Jarošová

29.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Pátek bude na Horním náměstí ve znamení sportu

Slezská univerzita. Ilustrační foto.

Workshop o běhu času

Hana Gráfová: Roste zájem o maturitní přípravné kurzy

/ROZHOVOR/ Celé roky učí cizí jazyky. Umí perfektně německy i rusky. Mimo jiné pak realizuje projekty se zahraničními studenty. Řeč je o manažerce vzdělávání Jazykového a vzdělávacího centra Faktum v Opavě Haně Gráfové.

V Opavě točili film o metanolové aféře

Hlavní roli hraje Lukáš Vaculík. Kompars dělali zdravotně postižení a zdravotně znevýhodnění zaměstnanci opavské firmy Fros.

Představujeme prvňáky ZŠ Mařádkova

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

AKTUALIZOVÁNO

Zborcená zeď u Hrabyně: nikdo neví, co se stalo

Řidiči musí jezdit kolem Hrabyně po hlavním tahu mezi Ostravou a Opavou zúženou vozovkou. V pondělí se tu zřítila podpěrná zeď a stále není jasné, proč se tak stalo. To teď vlastně netuší nikdo.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení