VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Divadlo je skvost opavské architektury

/HISTORIE/ Během Opavského kongresu Svaté aliance sedávali v hledišti Slezského divadla od 20. října do 20. prosince 1820 ruský car Alexandr I., pruský král Bedřich Vilém a rakouský císař František I.

18.12.2016
SDÍLEJ:

Divadelní budova v honosně novorenesančním slohu.Foto: publikace Divadlo v Opavě

Město má v profesionálních divadelních aktivitách velmi dlouhou tradici. Kočovné společnosti vystupovaly od roku 1745 v sále domu s názvem Schmetterhaus stojícím na Horním náměstí.

Sál v roce 1763 vyhořel a obnovení se dočkal až roku 1772. V tomto mezidobí hrávaly kočovné společnosti na různých vhodných místech. Od roku 1768 pořádal hrabě Ignác Dominik Chorynský z Ledské hlavně operní představení ve svém paláci, dnes známém jako Blücherův palác.

Poslední představení se tam konalo při průjezdu velkoknížete Pavla městem v roce 1781.

MĚSTO SI VYBUDOVALO VLASTNÍ DIVADLO

Základní kámen dnešní budovy Slezského divadla, tehdy Městského divadla, byl položený 1. května 1804 a provoz otevřela na podzim roku 1805 hra Karel Smělý zahraná hereckou společností Karla Flebbeho.

Opavské divadlo se v roce 1820 zapojilo do velmi významné události, kterou byl opavský kongres Svaté aliance s účastí rakouského, ruského a pruského panovníka. Jeho úkolem bylo pořádání divadelních představení a společenských akcí. Během trvání kongresu uvedlo opavské divadlo 78 titulů, převážně veseloher.

V roce 1882 prošla divadelní budova velkou rekonstrukcí podle návrhu Eduarda Labitzkého a v září 1883 se znovu otevřela divákům. V červnu 1909 byla poničená požárem a po opravě byl její interiér zařízen v duchu Ludvíka XVI.

V letech 1919 až 1938 byla budova pronajímána na pravidelná česká představení. Znovu ji uzavřelo totální nasazení v září roku 1944 a po skončení okupace byla opravena.

Činnost už Slezského národního divadla byla zahájena v srpnu 1945 podle původně německého vzoru vícesouborového divadla s jednotlivými soubory: činohra, opera, orchestr a balet. První diváky přivítala Čapkova hra Matka a Smetanova opera Prodaná nevěsta.

Slezské divadlo ve stroze socialistickém realismu.

Slezské divadlo ve stroze socialistickém realismu.

NECITLIVOU ÚPRAVU BUDOVY ZMĚNILA AŽ SOUČASNOST

Vedení města v roce 1949 rozhodlo o nové podobě objektu a z původně novorenesančního stylu ho změnilo do podoby strohého socialistického realismu s názvem Slezské divadlo Zdeňka Nejedlého. K už tak nudně vyhlížející divadelní budově byla v roce 1957 „přilepena" ještě správní budova a celek byl v ostrém protikladu k sousední konkatedrále.

Štěstí se na objekt usmálo až koncem minulého století. Název byl zkrácen na Slezské divadlo a rekonstrukce v letech 1990 až 1992 vrátila opavskému divadlu jeho historický novorenesanční půvab, včetně množství odkrytých pozlacených štuk na stěnách a stropě hlediště.

Další rozsáhlejší rekonstrukce interiéru, hlediště a jeviště se uskutečnila v letech 2010 a 2011. Slezské divadlo patří k nejstarším divadlům v České republice a zůstává vlajkovou lodí opavské kultury. Jeho budova je zapsána v seznamu nemovitých kulturních památek.

Autor: Jitka Hrušková

18.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Roman Skuhravý

Opava chce potvrdit výhru z Ústí

Tyčkařská exhibice na Dolním náměstí v Opavě.
46

Další ročník tyčkařské exhibice zaplnil Dolní náměstí v Opavě

SMS parkovné v Opavě se může zpožďovat

Systém, který funguje už téměř rok, občas naráží na technické komplikace.

Dočká se hřiště s umělým povrchem rekonstrukce?

Kylešovice - Zastupitelé města se v období letních prázdnin výjimečně sešli na svém zasedání, na kterém se shodli, že budou stejně jako v minulém roce žádat o dotaci  z programu vyhlášeného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Bolatice ožijí oslavami dožínek

/POZVÁNKA/ Tradiční oslavy dožínek jsou v Bolaticích na programu zítra. Zahájí je průvod, který vyjde od hasičárny směrem ke kostelu ve 13.45.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení