VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Gustav Hell: Zakladatel továrny na léčiva

/HISTORIE/ Gustav Hell byl významným opavským podnikatelem, který ve městě vybudoval farmaceutickou továrnu evropského významu. Narodil se ve Vídni 4. července 1843 v rodině účetního na úřadu ministerstva. Gustav vystudoval gymnázium, po dvou letech praxe v lékárně pokračoval ve studiu na univerzitě a v roce 1864 se stal magistrem farmacie.

3.6.2012
SDÍLEJ:

Lékárník Gustav Hell založil v Opavě jednu z nejvýznamnějších farmaceutických továren v Evropě.Foto: archiv firmy Teva

Odchod do Opavy

Na univerzitě poznal dva spolužáky ze Slezska, a to Aloise Hellmanna z Města Albrechtic a Arnošta Ludwiga z Bruntálu. Právě Ludwig doporučil Hellovi, aby nastoupil ve vynikající lékárně U Bílého anděla v Opavě. Lékárnu vlastnil vysoce erudovamý magistr farmacie Gustav Hanke, kam Hell nastoupil jako provzor.

V domě bydlel také Hankeho příbuzný, gymnaziální profesor Emanuel Urban, s jehož dcerou Růženou se Hell oženil. Byla to údajně svatba z rozumu, protože se manželka stala univerzální dědičkou domu i lékárny. Hell okamžitě lékárnu modernizoval. S pomocí přítele Hellmanna získal v roce 1875 licenci na výrobu dehtových preparátů.

Podnikání pojal velkoryse, takže prostory lékárny nestačily a v roce 1882 zakoupil mlýn Hranečník, kam část provozů přenesl. Společníkem se stal jeho přítel Alois Hellmann. Vytvořili firmu Gustav Hell et Comp. se sídlem v Opavě a s pobočkou ve Vídni.

.

V tomto opavském domě v ulici Mezi Trhy stávala lékárna U Bílého anděla už koncem sedmnáctého století.

Úspěšný podnik

Podnik se rozvíjel rychlým tempem a na první mezinárodní farmaceutické výstavě ve Vídni obdržel nejvyšší vyznamenání. V roce 1885 koupil Hell zrušenou Glassnerovu továrnu na výrobu krevní soli v Komárově u Opavy a rozšířil podstatně další výrobu. Získal také licenci k velkoobchodu s drogami a kosmetickými výrobky, takže mohl ve svých obchodech nabízet i zboží jiných výrobců.

Zakoupená Glassnerova továrna shořela, což Hell využil k zásadní modernizaci. V roce 1898 zde začala výroba ichtyolu. Gustav Hell získal za své zásluhy vyznamenání císaře Františka Josefa I.

V závěru 19. století byla firma Hell et Comp. jednou z nejvýznamnějších v Evropě. Měla sto padesát zaměstnanců, firemní pobočky vznikly v Kravařích, Olomouci, Ratiboři a Nise. Obcbodní zastoupení měla Hell et Comp. na mnoha místech Evropy, ale také v Alexandrii, Melbournu, Chicagu a Ósace.

Smrt zakladatele

V roce 1903 došlo k majetkovým změnám a z firmy se stala veřejná obchodní společnost. Mezi výrobky firmy patřila léčiva nebo suroviny k jejich výrobě, například octan vápenatý, amylalkohol, terpentin, vinný kámen, mýdla, kosmetické přípravky, zásypy, Hellovy léčivé sirupy se staly světoznámé. Do vedení podniku se zařadili také tři synové majitele, Adolf, Karel Emanuel a Gustav.

Když vznikla Československá republika, vídeňská filiálka se odtrhla a stala se součástí akciové společnosti Chemosan. V roce 1921 zakladatel firmy Gustav Hell zemřel a došlo k fúzi vídeňského Chemosanu s Hell et Comp. Nicméně opavské pobočce se dařilo a spolupracovala s německým farmaceutickým koncernem Bayer.

.

Továrna v Komárově. Na litografii z roku 1903 jsou zachyceny všechny komárovské provozy farmaceutické firmy Hell et Comp.

Dobré dědictví

Během bojů o Opavu v dubnu 1945 byla továrna značně poškozena a s výrobou se musela postupně obnovovat. Pak došlo ke znárodnění a podnik dostal jméno Galena. Zpracovávaly se tady především léčivé preparáty získávané z bylin, což pak vedlo přímo ke specializované výrobě kapek, sirupů, emulzí a suspenzí.

Jako zajímavost lze uvést, že právě tady byla v roce 1961 namíchána speciální receptura na výrobu známého nápoje Kofola. Po roce 1990 došlo k transformaci Galeny, kterou pak získala americká firma Ivax Corporation, a od roku 2006 se majitelem stala izraelská firma Teva. V Komárově vzniklo několik nových provozů a produkce se zvýšila pětkrát.

Na počátku těchto úspěchů stál právě lékárník od Bílého anděla Gustav Hell.

(Prameny: archiv firmy Teva a práce historika Josefa Gebauera)

Autor: Boleslav Navrátil

3.6.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Pro šestiletou dívku letěl do Hlučína vrtulník

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

/FOTOGALERIE/ Socha světce sedícího na schodech. Takový obrázek se naskytne těm, kteří zavítají do Ludgeřovic. Konkrétně pak na nově zrekonstruovanou farskou cestu. Zmíněným svatým je Fratišek z Assisi, který se tak stal v Ludgeřovicích počátkem křížové cesty.

Běh Opavou s Karolinou Mališovou a Jakubem Šiřinou se kvapem blíží

Také letos se v Opavě poběží Breda City Trail. Na jeho startu přitom nebudou chybět ani známé osobnosti.

Úřady zjišťují, kolik pětiletých dětí se nezapsalo do školek

Předškoláci z Opavska musejí letos poprvé od září do mateřských škol povinně, za nedodržení hrozí rodičům pokuta do výše až pěti tisíc korun.

Filmaři operují na Opavsku. Natáčí komedii

Režisér Pavel Vaňásek po pohádce s názvem Čertova skála v příštím roce do kinematografického světa přispěje svým dalším dílem. Tentokrát půjde o filmovou komedii Honza dědí mlýn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení