VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historická budova vždy patřila Slezskému zemskému muzeu

/HISTORIE/ Pro veřejnost byla před generální rekonstrukcí uzavřena na konci roku 2010 a znovu se otevřela v květnu 2012. Renovace památky z 19. století přišla na téměř 100 milionů korun.

5.3.2017
SDÍLEJ:

Výstavní budova v polovině 19. století.Foto: Stará Opava

Původní neorenesanční budova byla určena pro Muzeum císaře Františka Josefa pro umění a řemeslo, založené roku 1882 z podnětu Obchodní a živnostenské komory, která její stavbu zaplatila. Pozemek k tomuto účelu věnoval kníže Lichtejnštejn.

Tvaroslovně vychází z pozdní renesance a postavena byla v letech 1893 až 1895 v městském parku podle návrhu vídeňských architektů Johanna Scheiringera a Franze Kachlera na téměř čtvercovém půdorysu. Sousoší Pegasů na střeše a plastiku Genia na kupoli vytvořil rovněž vídeňský sochař Theodor Friedel.

Výzdobu průčelí tvoří alegorické postavy zastupující malířství, sochařství a architektury od vídeňského sochaře Karla Schwerzeka.

MUZEUM STAGNOVALO A NA EXPOZICE PADAL PRACH

Osvobozovací boje na jaře 1945 budovu při bombardování vážně poškodily a rekonstrukce trvala deset let. Objekt měl modernisticky vyřešený interiér respektující opláštění i původní dispozici. První poválečnou expozici, zaměřenou na soudobý trend současné prezentace Slezska, si v něm návštěvníci mohli prohlédnout v roce 1955.

Druhá expozice s názvem Vývoj přírody a společnosti v Severomoravském kraji byla veřejnosti otevřena v roce 1981. Kromě přírodovědné náplně se týkala i společenských věd, které byly prezentovány v samostatných celcích. V roce 1985 se historická výstavní budova dočkala zařazení mezi nemovité kulturní památky.

Ilustrační foto.

BUDOVA SE POTÝKALA S MNOHA PROBLÉMY

Brzy po zpřístupnění zmíněných expozic však musel být objekt pro technicky náročnou výstavbu kopule směrem do ulice uzavřen. Po dokončení byla část bývalého Lichtenštejnského sálu, opticky otevřeného do kopule, reinstalovaná.

V části směřující do parku se do konce roku 1989 zabydlela kabina nákladního vozu Tatra a centrum pro edukaci. Uzavřen byl i průchod mezi výstavními sály přes spojovací krček vedený skrz boční schodiště. Budova v té době byla už ve špatném technickém stavu, volala po generální rekonstrukci a také jejímu expozičnímu využití chyběla invence.

Jinými slovy, nutnost komplexního řešení historické výstavní budovy byla důsledkem špatného fyzického stavu a dlouholeté absence koncepčního expozičního využití.

Zrekonstruovaná budova s novou expozicí Slezsko byla veřejnosti zpřístupněna v květnu roku 2012 a další rok získala za zdařilou rekonstrukci cenu Ministerstva kultury. Po dřívější ponurosti, vyvolané celkovou ošuntělostí a tmavými barvami, v ní není ani stopa.

Autor: Jitka Hrušková

5.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Parkování pomocí SMS například zavedly velká nákupní centra v Praze či v Brně už na přelomu let 2010 a 2011. Například v Olomouci lze platit parkovné pomocí SMS od letošního července.

SMS parkovné v Opavě se může zpožďovat

Ilustrační foto.

Dočká se hřiště s umělým povrchem rekonstrukce?

Bolatice ožijí oslavami dožínek

/POZVÁNKA/ Tradiční oslavy dožínek jsou v Bolaticích na programu zítra. Zahájí je průvod, který vyjde od hasičárny směrem ke kostelu ve 13.45.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit

Fanoušky odveze na festival kyvadlovka z Opavy

Další zastávka festivalu Moravské hrady.cz bude v Hradci nad Moravicí. Na prostranství pod zámkem u hotelu Belaria už dnes vyroste stanové městečko, VIP kemp a také dvě pódia, na kterých se během pátku a soboty 19. srpna vystřídá celá řada jak českých, tak i slovenských interpretů.

Pro šestiletou dívku letěl do Hlučína vrtulník

Doslova štěstí v neštěstí měla šestiletá dívka z Hlučínska. Kvůli pádu z výšky k ní dnes vzlétal vrtulník záchranné služby.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení