VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na jezuitském gymnáziu pobýval i Bohuslav Balbín

/HISTORIE/ Historie gymnaziálního školství v Opavě sahá do poloviny 17. století, kdy do města přicházejí na pozvání Karla z Lichtenštejna jezuité.

29.7.2017
SDÍLEJ:

Litografie podle kresby Josefa Sinslera zachycuje Zemský dům kolem roku 1860.Foto: kniha Stará Opava

První myšlenka o zřízení jezuitské koleje vzešla od Albrechta z Valdštejna, ale doba jí tehdy nepřála. Jezuité dvakrát Opavu opustili, ale v roce 1625 jejich význam rostl. Významnou událostí bylo v roce 1631 založení jezuitského gymnázia.

Výuka v něm byla bezplatná a posluchači i absolventi byli osvobozeni od poddanských závazků. Krátkou dobu v něm pobýval tehdy třiapadesátiletý český historik, literát, zeměpisec a pedagog Bohuslav Balbín, který patří mezi nejvýznamnější osobnosti českého baroka.

Po zrušení jezuitského řádu koupili v roce 1773 budovu jezuitské koleje slezské stavy a gymnázium v ní ponechali. Mělo na svou dobu vysokou úroveň a latina byla jako vyučovací jazyk časem nahrazena němčinou. Škola byla šestitřídní a novými předměty byly řečtina, zeměpis, dějepis a přírodopis.

Od roku 1849 bylo zavedeno nepovinné vyučování češtiny a od roku 1852 přibyl tělocvik.

GYMNÁZIEM PROŠLI ZNÁMÍ STUDENTI I UČITELÉ

Po zavedení povinné školní docházky v roce 1774 dostávali nejlepší studenti pozlacené pamětní mince s vyobrazením císařovny Marie Terezie a bohyně Minervy. Studenti je vždy na začátku školního roku nosili připevněné na hrudi.

Na škole studovali v letech 1835 až 1840 nositelé později zvučných jmen – hudební skladatel Pavel Křížkovský, politik Hans Kudlich a přírodovědec Johann Gregor Mendel. K vyučujícím patřil i představitel Opavského besedníku Antonín Vašek.

V roce 1820 byl v jezuitské koleji během Opavského kongresu ubytován císař František I. Od roku 1862 patřilo opavské gymnázium významově do nejvyšší skupiny gymnázií v celé monarchii. O dvacet let později, v roce 1883, založila Matice opavská ve spolupráci s Ústřední maticí školskou české gymnázium. které bylo jediné v Opavě i ve Slezsku.

Jeho prvním ředitelem byl středoškolský profesor, filolog a historik Vincenc Prasek.

Autor: Jitka Hrušková

29.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Zapalač
AKTUALIZOVÁNO
50

Petr Zapalač: Chtěl jsem už první střelu proměnit v gól

Zápas 5. kola Fortuna národní ligy SFC Opava - FC MAS Táborsko 22. srpna 2017 v Opavě.
AKTUALIZOVÁNO
1 50

II. liga: Opava - Táborsko 2:1

Tak už jsme na světě

Vážení čtenáři, prostřednictvím našeho Deníku se opět můžete podívat na miminka narozená v opavské porodnici. Tentokrát přivítáme pět holčiček a jedenáct chlapečků.

Do Kateřinek se po roce vrací prestižní Velká cena Opavy

/POZVÁNKA/ Do areálu Jezdeckého klubu Opava-Kateřinky se budou tuto středu sjíždět závodníci se svými koňmi na čtyřdenní parkurový maraton. 

Doma jsem dlouho nebyl, přiznal elitní tyčkař Balner, odchovanec Sokola Opava

/ROZHOVOR/ Odchovanec opavského Sokola a elitní český tyčkař Michal Balner říká: "Když to půjde, budu skákat dále."

Organizátor běhu Breda city trail Jan Krejčíř: V sobotu může běžet celá rodina

/ROZHOVOR/ Už v sobotu odstartuje druhý ročník běhu Breda city trail. Na startu akce, která je určena pro celou rodinu, nebude chybět Česká Miss Earth pro rok 2015 Karolína Mališová nebo český basketbalový reprezentant a kapitán BK Opava Jakub Šiřina. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení