VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kravařský zámek je cennou ukázkou barokní architektury

/HISTORIE/ Kravařský zámek je hodnotnou památkou barokní architektury ve Slezsku. V raně barokní podobě vznikl na přání Jakuba z Eichendorfu v 17. století na místě původní tvrze. Majitel ho nechal v letech 1721 až 1728 přestavět na skutečně honosný barokní zámek a tuto podobu má objekt dodnes.

27.11.2016
SDÍLEJ:

Kravařský zámek v raně barokní podobě vznikl v polovině 17. století na místě tvrze z roku 1553. Radikálně byl přestavěný v letech 1721–1728 a roku 1937 vyhořel. Citelně byl poškozený také při bombardování na konci války.Foto: archiv

Drobnou architektonickou změnu přinesl zámku v letech 1815 až 1844 hrabě Gabriel Rudzinský a v letech 1911 až 1914 ho vlastnil kravařský rodák, poslanec Felix Luschka.

V roce 1918 připadl Centrální hospodářské společnosti pro Moravu a Slezsko a od roku 1921 byl pod správou československého státu. V této etapě v něm sídlila hospodářská škola.

Osud pak na tuto památku seslal dvě tragédie. V roce 1937 ničivý požár a v roce 1945 bomby při bojích Ostravské operace.

SOUČASNÁ PODOBA VYCHÁZÍ Z RADIKÁLNÍ PŘESTAVBY

Nový projekt vrcholně barokní přestavby mohl vycházet ze staršího raně barokního zámku a za autora je považován Johann Lucas Hildebrand nebo někdo z jeho okolí. Přestavbu provedl opavský stavitel Georg Gabriel Gans, o sochařskou výzdobu portálu a kaple se podělili sochař Jan Jiří Lehner a malíř František Řehoř Ignác Eckstein.

Hospodářské budovy zámku byly odstraněny kolem roku 1760 a další úpravy exteriéru z popudu hraběnky Eufemie Renardové se datují do poloviny 19. století. Mozaiková dlažba v prvním patře s jejím erbem přežila jako jeden z mála dochovaných prvků ničivý požár.

POD OŘEŠÁKEM PRÝ PLAKALA SAMOTNÁ MARIE TEREZIE

Přestavba zahrnovala i vybudování zahrady francouzského typu, jejímž pozůstatkem je alej vedoucí od města k severnímu zámeckému průčelí. Ve východní části byl začátkem 19. století postupně budován krajinářský park s několika umělými rybníky.

Na východ od zámku se na přelomu 18. a 19. století zahrada postupně rozšiřovala do okolní lesní krajiny, která do přírodního zámeckého parku vnesla romantiku. Během války dokonale zpustl a krásu solitérních stromů i skupin v rozsáhlých paloucích obnovila až rozsáhlá rekonstrukce z roku 1965.

O černém ořešáku před jižním průčelím zámku se traduje, že prý pod ním v roce 1742 plakala Marie Terezie nad porážkou ve válce s Bedřichem Velikým.

DNES ŽIJE ZÁMEK HLAVNĚ KULTUROU A SVATBAMI

Rozsáhlejší opravy se těžce zkoušený zámek dočkal až mezi lety 1955 a 1970. Po dokončení rekonstrukce byl zámek majetkem ostravského Muzea revolučních bojů a osvobození a byla v něm umístěná expozice Ostravská operace.

V roce 1990 ho převzalo město a zřídilo v jeho prostorách regionální muzeum se stálou expozicí. Slavnostní sál je využíván ke kulturním akcím i svatebním obřadům. Na nádvoří stojí busta německého spisovatele Josefa von Eichendorfa, který se narodil roku 1788, tedy v době, kdy Kravaře už tomuto rodu nepatřily.

Zámek v Kravařích

Autor: Jitka Hrušková

27.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tyčkařská exhibice na Dolním náměstí v Opavě.
46

Další ročník tyčkařské exhibice zaplnil Dolní náměstí v Opavě

Parkování pomocí SMS například zavedly velká nákupní centra v Praze či v Brně už na přelomu let 2010 a 2011. Například v Olomouci lze platit parkovné pomocí SMS od letošního července.

SMS parkovné v Opavě se může zpožďovat

Dočká se hřiště s umělým povrchem rekonstrukce?

Kylešovice - Zastupitelé města se v období letních prázdnin výjimečně sešli na svém zasedání, na kterém se shodli, že budou stejně jako v minulém roce žádat o dotaci  z programu vyhlášeného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Bolatice ožijí oslavami dožínek

/POZVÁNKA/ Tradiční oslavy dožínek jsou v Bolaticích na programu zítra. Zahájí je průvod, který vyjde od hasičárny směrem ke kostelu ve 13.45.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit

Fanoušky odveze na festival kyvadlovka z Opavy

Další zastávka festivalu Moravské hrady.cz bude v Hradci nad Moravicí. Na prostranství pod zámkem u hotelu Belaria už dnes vyroste stanové městečko, VIP kemp a také dvě pódia, na kterých se během pátku a soboty 19. srpna vystřídá celá řada jak českých, tak i slovenských interpretů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení