VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Marianum je znovu vlastnictvím Kongregace

/HISTORIE/ Na stavbě pracovalo v roce 1908 celkem 247 dělníků a pomáhaly jim řadové sestry. Činnost ústav zahájil roku 1909 a jeho kostel vymaloval v beuronském stylu benediktýnský mnich Antonín Vrbík z Emauz

5.2.2017
SDÍLEJ:

MarianumFoto: DENÍK / Lucie Orbanová

Základní kámen ke stavbě Marianum byl slavnostně položen v září 1907. Stavbu, projektovanou Adalbertem Bartelem, postavila na Rooseveltově ulici firma Aloise Geldnera.

Dvoukřídlový objekt má uprostřed klášterní kostel, zasvěcený Božskému Srdci Páně, jako pseudorománskou baziliku. Sestry Kongregace Dcer Božské Lásky pomáhaly kopat základy a hlínu odvážely do zahrady, kde z ní vytvořily násep, dělící zeleninovou zahradu od ovocné.

Marianum zahájilo činnost od dubna 1909 a další rok ho obývalo devětadvacet sester, osmačtyřicet chovanek, dvacet žen z domova pro ženy a 126 dívek, hledajících službu v městských rodinách. Byly v něm i školy ručních prací a hospodyněk a také nedělní škola pro služky a tovární dělnice.

V části objektu vznikl domov pro přestárlé. V roce 1913 přibyla k původní budově ještě sousední a činnost Kongregace se rozšířila. Kostel byl vysvěcen v červnu 1910 světícím biskupem olomouckým.

DO ČINNOSTI MARIANUM RUŠIVĚ ZASÁHLY VÁLKY

Během 1.světové války se od roku 1914 Marianum změnilo na vojenskou nemocnici se 120 lůžky, na kterých se vystřídalo 10 000 raněných vojáků. Po válce byla nemocnice zrušena, avšak sestry svou původní činnost zahájit nemohly.

Pokus o přeměnu ústavu na obytný dům se nezdařil, ale přišlo nařízení uvolnit značnou část objektu pro státní zemědělskou školu. Nejistou situaci vyřešila Kongregace prozřetelnou nabídkou umístit v Marianum třicet duševně nemocných dětí z psychiatrické léčebny. Kromě nich přijímala i postižené děti z běžných rodin.

Při ústavu byla zřízena dvoutřídní pomocná škola s přípravkou a Marianum se začalo znovu starat o dívky, hledající službu i o staré ženy. Zřídilo hospodyňskou školu a otevřelo mateřskou školu.

Během 2. světové války byla hospodyňská škola zrušena, mateřskou školu převzala jiná instituce a práci pro dívky zajišťoval pracovní úřad. V objektu se zvyšoval počet psychicky nemocných dětí, které do Opavy přicházely ze Slezska, z Čech i z Německa a tím se Mariánský ústav dokázal udržet.

Přechod fronty Opavu vylidnil a 230 duševně nemocných dětí s dvaačtyřiceti sestrami strávilo tři měsíce ve sklepních místnostech s nedostatkem jídla i pití.

POVÁLEČNÝ STAV ZAŘÍZENÍ NA KLIDU NEPŘIDAL

Válka zničila objektu značnou část střechy, okna i dveře. Po opravě byla v listopadu 1945 obnovena hospodyňská škola, mateřská škola a penzionát. Klid však dlouho netrval.

Pomocná i mateřská škola byla v roce 1951 zestátněna a hospodyňská škola zrušena. O rok později byl zestátněn i dětský domov. V Marianum zůstaly už jen psychicky postižené děti a staré ženy. Ústav byl znárodněn a sestry v něm pracovaly jako státní zaměstnanci.

V letech 1960 a 1964 došlo k přemístění domova důchodců a uvolněné místo obsadily ležící děti. Opavský Mariánský ústav, který se roku 1972 stal majetkem státu, byl největším ústavem sociální péče pro děti v Čechách i na Moravě.

V roce 1991 byla budova Kongregaci Dcer Božské Lásky vrácena a v současné době je prázdná.

Autor: Jitka Hrušková

5.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tyčkařská exhibice na Dolním náměstí v Opavě.
46

Další ročník tyčkařské exhibice zaplnil Dolní náměstí v Opavě

Parkování pomocí SMS například zavedly velká nákupní centra v Praze či v Brně už na přelomu let 2010 a 2011. Například v Olomouci lze platit parkovné pomocí SMS od letošního července.

SMS parkovné v Opavě se může zpožďovat

Dočká se hřiště s umělým povrchem rekonstrukce?

Kylešovice - Zastupitelé města se v období letních prázdnin výjimečně sešli na svém zasedání, na kterém se shodli, že budou stejně jako v minulém roce žádat o dotaci  z programu vyhlášeného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Bolatice ožijí oslavami dožínek

/POZVÁNKA/ Tradiční oslavy dožínek jsou v Bolaticích na programu zítra. Zahájí je průvod, který vyjde od hasičárny směrem ke kostelu ve 13.45.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit

Fanoušky odveze na festival kyvadlovka z Opavy

Další zastávka festivalu Moravské hrady.cz bude v Hradci nad Moravicí. Na prostranství pod zámkem u hotelu Belaria už dnes vyroste stanové městečko, VIP kemp a také dvě pódia, na kterých se během pátku a soboty 19. srpna vystřídá celá řada jak českých, tak i slovenských interpretů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení