VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Müllerův dům je vzpomínkou na zámek

/HISTORIE/ Opavský zámek z plánku Opavy vygumoval čas a jedinou připomínkou jeho existence je Müllerův dům. Jednopatrová budova s valbovou střechou a vikýři prošla v roce 1726 přestavbou a dnes je na seznamu kulturních památek.

2.4.2017
SDÍLEJ:

Müllerův důmFoto: DENÍK

Původní hrad založil kolem roku 1400 kníže Přemysl I. a objekt prošel v letech 1607 až 1634 přestavbou na renesanční zámek. Měl podobu čtyřkřídlé patrové stavby s nízkou atikou, přístup vedl ze západu a severní křídlo mělo dva trakty.

Kolem let 1712 až 1713 navrhl slavný architekt J. L. Hildebrandt pro knížete Antonína Floriána z Liechtensteina barokní přestavbu zámku, ale už k ní nedošlo. V roce 1725 byly provedeny jen drobné úpravy a v 1. polovině 19. století byla na místě opevnění vybudovana květinová a okrasná zahrada.

V roce 1890 ho stát a město od Lichtensteinů vykoupilo a dva roky poté byl celý zámek bohužel zbořen.

ARCHEOLOGICKÝ PRŮZKUM ODHALIL ČÁST STARÉ OPAVY

Z celého areálu se dodnes zachoval pouze Müllerův dům z roku 1723, postavený nad zasypaným hradním příkopem. Nachází se u Historické výstavní budovy Slezského zemského muzea na místě původního hradního mlýna, napájeného vodou z hradního příkopu.

V 16. století byl objekt přestavěn na hradní kuchyni a v první polovině 17. století sloužil jako sýpka. Po přestavbě z roku 1726 se stal obytným domem pro zámeckého správce Lichtenštejnského zámku.

Archeologický výzkum, provedený archeology Slezského zemského muzea a specialisty z Národního památkového ústavu, odhalil v jeho sousedství pozůstatky městského opevnění, tvořené hradební zdí zhruba ve dvoumetrové šíři. Její vnitřní líc ve směru do centra koresponduje se západní stěnou Müllerova domu a hradba je v něm částečně zakomponovaná.

OSUDY ZÁMKU MAPUJE PUBLIKACE

Po demolici zámku je Müllerův dům jedinou dochovanou vzpomínkou na původní zámecký areál. V první republice v něm byla expozice zaměřená na československé legie a v současné době ho spravuje Slezské zemské muzeum.

Osud zámku přibližuje kniha Opavský zámek autorů Hany Miketové a Karla Müllera, která prezentuje zatím nejúplnější publikovaný soubor obrazových, písemných a některých hmotných památek spojených s opavským zámkem.

Odhaluje příběh od spletitých okolností vzniku původního hradu přes období, kdy na zámku sídlila opavská knížata, až po jeho demolici. Značný prostor autoři věnují jeho smutnému epilogu, svázanému s proměnami společnosti po roce 1848. Na pozadí dějin opavského zámku mohou čtenáři sledovat důležité urbanizační procesy, které městu vtiskly z velké části tu tvář, která je dnes vnímaná.

Autor: Jitka Hrušková

2.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tomáš Jursa
35

Záložník Tomáš Jursa: Rozhodl náš zlepšený výkon po pauze

Ilustrační foto.

Cestování do Hlučína komplikuje výluka

Zahrádkáři poděkují za úrodu

Rozloučení s létem a poděkování za úrodu. Tuto již tradiční akci připravili zahrádkáři z Borovníků. Akce se koná tuto neděli.

Spor o majetek Rothschildů bude řešit Ústavní soud

Potomci známého finančního rodu usilují na Opavsku stále o vrácení nemovitého majetku v Ludgeřovicích a Šilheřovicích.

Do Hradce přijede Olympic, Richard Müller a poprvé také Arakain s Lucií Bílou

Jeden z největších festivalových svátků na Opavsku je tady. Každoročně se na prostranství pod zámkem v Hradci nad Moravicí sjíždějí tisícovky lidí a vše zatím napovídá tomu, že nejinak tomu bude také letos.

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

/ANKETA, KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017/ Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční 20. a 21. října, do včerejška ale musely strany podat své kandidátky. Kdo jsou lídři v Moravskoslezském kraji a jak v létě nabírali síly do předvolebních soubojů?  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení