VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pavel Josef Vejvanovský má kořeny v Hlučíně

/HISTORIE/ Pavel Josef Vejvanovský je významný český barokní hudební skladatel a instrumentalista. Narodil se snad v roce 1639 (nebo 1633), ale toto časové určení je nejisté. Stejně nelze s jistotou doložit, že by místem jeho zrodu bylo město Hlučín, ale zdá se to být pravděpodobné. Václav Vejvanovský, otec Pavla, sloužil jako mušketýr u opavského hejtmana a majitele hlučínského zámku Jana Jiřího Gašina.

22.7.2012
SDÍLEJ:

Pavel Josef Vejvanovský zastával v kroměřížské biskupské kapele vedoucí postavení. Oceňovány byly především jeho chrámové sklady.Foto: archiv

Vejvanovští v Ostravě

V kupní smlouvě, která se zachovala v Moravské Ostravě, je Václav Vejvanovský uveden jako kaprál hradní stráže na hradě Hukvaldy, který byl správním centrem olomouckého biskupství, a také jako obroční písař.

Právě on v roce 1644 koupil za Kostelní bránou, ale již za hradbami, statek, tedy chalupu a pole, což znamená, že nebyl plnohodnotným měšťanem, protože na jeho chalupu se nevztahovalo šenkovní právo. Přesto za nabytý majetek zaplatil dvě stě osmdesát zlatých, což byla cena, za kterou se dal pořídit šenkovní dům na náměstí.

Na této litografii je historická podoba Hlučína, kde se pravděpodobně narodil vynikající barokní skladatel Pavel Josef Vejvanovský.

Veduta Hlučína. Na této litografii je historická podoba Hlučína, kde se pravděpodobně narodil vynikající barokní skladatel Pavel Josef Vejvanovský. Snímek: fotoarchiv Muzea Hlučínska

Z toho vyplývá, že Václav Vejvanovský byl zámožný muž. V záznamech některých historiků se uvádí, že dům Vejvanovských byl v roce 1647 vyplundrován švédským vojskem. Tomu (a dalším tvrzením) oponuje archivář Miloslav Kroček, který namítá, že Moravská Ostrava byla Švédy okupována, ale ne dobývána a vypálena.

Ve svých uvahách Kroček také zpochybňuje tvrzení, že Václav Vejvanovský zemřel v bídě. V době smrti otce byl jeho syn Pavel již velmi bohatý muž, který by ho zcela jistě nenechal strádat.

Hudební dráha

V letech 1656 až 1660 studoval Pavel Vejvanovský na jezuitském gymnáziu v Opavě, kde je v zápisech uváděno, že pochází z Hlučína anebo z Hukvald. Doložen je jeho pobyt ve Vídni, kde se na příkaz olomouckého biskupského administrátora zdokonaloval ve hře na trubku. Na gymnáziu se muselo tedy projevit jeho nevšední hudební nadání.

Když na biskupský stolec v Olomouci nastoupil Karl von Liechtenstein-Castelcom, vzal s sebou na návštěvu Vídně i Vejvanovského, který si zde opsal skladby císařských dvorních skladatelů. Biskupa si mladý muzikant velmi naklonil, takže byl jmenován dvorním trumpetistou kroměřížského zámku. Když skladatel Heinrich Biber odešel do Salzburgu, stal se Vejvanovský jeho nástupcem. Z této doby pochází jeho první dochovaná hudební kompozice.

Na hradě Hukvaldy, který byl administrativním střediskem spravujícím rozáhlé majetky olomouckého biskupství, byl Václav Vejvanovský kaprálem hradní stráže.

Pohled z hradu. Na hradě Hukvaldy, který byl administrativním střediskem spravujícím rozáhlé majetky olomouckého biskupství, byl Václav Vejvanovský kaprálem hradní stráže. Foto: Deník/Boleslav Navrátil

V biskupských službách

V roce 1666 se Vejvanovský oženil s dcerou kroměřížského primátora Terezií Miniscátorovou a o čtyři roky později převzal místo kapelníka kroměřížské biskupské kapely. Stal se pak jedním z nejlépe placených biskupových zaměstnanců a v letech 1672 až 1690 činil jeho plat 180 zlatých ročně. Díky sňatku získal i jeden z nejvýznamnějších šenkovních domů na kroměřížském náměstí.

Později se zúčastňoval hudební činnosti také v katedrále svatého Václava v Olomouci.

Vejvanovský vlastnil obrovskou sbírku muzikálií a opsal si řadu hudebních děl svých současníků. Proto je u mnoha skladeb, které byly v jeho pozůstalosti, těžké určit, komu patřily. Zcela prokazatelné je jeho autorství u 65 skladeb, které jsou signovány, a podle stylu a toho, že byly psány jeho rukou, se mu přičítá autorství dalších padesáti pěti skladeb.

Podepisoval své partitury jako „polní trubač". Vytvořil orchestrální dílo s bohatým obsazováním dechovým nástrojů. Skládal především chrámovou hudbu, jako třeba žalmy, mše, litanie, sonáty například slavnou Sonatu Bemolis a další, ale také hudbu světskou. Tu tvoří taneční suity určené k obřadním slavnostem aristokracie a k dvorním oslavám. Jsou to serenády, balety a podobně.

Skladatel zemřel 24. července 1693. V současné době je celé dílo Pavla Josefa Vejvanovského uchováváno v kroměřížském archivu.

Autor: Boleslav Navrátil

22.7.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zápas 5. kola Fortuna národní ligy SFC Opava - FC MAS Táborsko 22. srpna 2017 v Opavě.
AKTUALIZOVÁNO
1 50

II. liga: Opava - Táborsko 2:1

Dominik Půda se narodil 16. srpna 2017, vážil 3,41 kilogramů a měřil 52 centimetrů. Rodiče Hana a Dušan z Vávrovic mu synovi přejí hlavně štěstí, zdraví a lásku.
16

Tak už jsme na světě

Do Kateřinek se po roce vrací prestižní Velká cena Opavy

/POZVÁNKA/ Do areálu Jezdeckého klubu Opava-Kateřinky se budou tuto středu sjíždět závodníci se svými koňmi na čtyřdenní parkurový maraton. 

Doma jsem dlouho nebyl, přiznal elitní tyčkař Balner, odchovanec Sokola Opava

/ROZHOVOR/ Odchovanec opavského Sokola a elitní český tyčkař Michal Balner říká: "Když to půjde, budu skákat dále."

Organizátor běhu Breda city trail Jan Krejčíř: V sobotu může běžet celá rodina

/ROZHOVOR/ Už v sobotu odstartuje druhý ročník běhu Breda city trail. Na startu akce, která je určena pro celou rodinu, nebude chybět Česká Miss Earth pro rok 2015 Karolína Mališová nebo český basketbalový reprezentant a kapitán BK Opava Jakub Šiřina. 

Slezan v přípravě, Chalupa bekem

/FOTOGALERIE/ Dva přípravné zápasy má za sebou opavský Slezan. Svěřenci trenéra Antonína Plánovského nejdříve vyhráli ve Valašském Meziříčí a stejným výsledkem doma zdolali polský Janów.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení