VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tajemná Opava: kdy vlastně vznikla?

Opava – Letos slaví slezská metropole výjimečné jubileum. Je to 790 let od chvíle, kdy Přemysl Otakar I. vydal dekret potvrzující Opavě městská privilegia. Ve městě se u té příležitosti na počátek září připravuje celá řada akcí.

19.7.2014
SDÍLEJ:

Opava letos slaví 790 let od sepsání dekretu, kterým jí Přemysl Otakar I. uděluje městská privilegia. Město se chystá na velké oslavy a už nyní se ve slavnostním duchu i zkrášluje.Foto: DENÍK / Tomáš Pustka

Ale byl rok 1224 datem založení města? Odpověď zní: ne. Kdy k tomu došlo, se přesně neví.

Povýšena na město byla totiž Opava podle odborníků už někdy mezi lety 1213 a 1220. Minimálně od roku 1220 se zdejším místům začalo říkat Opavská provincie. Do té doby se provincie nazývala Holasická. Úplně nejstarší zmínka o Opavě jako kupecké osadě se pak datuje rokem 1195. Pravost dané listiny ale byla v posledních letech zpochybněna.

„První zaručenou písemnou zmínkou je až dokument Přemysla Otakara I. z roku 1201, ve kterém se připomíná jedna z opavských krčem," říká Marek Skupien z opavského státního okresního archivu.

Dekret Přemysla Otakara I. z roku 1224, který sepsal v Hulíně, poté de facto Opavu jako město jen potvrzuje. V listině se přiznává místním měšťanům právo disponovat vlastním majetkem a nemovitostmi, přidělují se městu okolní vsi a rovněž se definuje tzv. mílové právo.

To určovalo, že se v okruhu jedné míle (zhruba 1,7 kilometru – pozn. red.) od města nesmí obchodovat s kořalkou, vínem a pivem pocházejícím odjinud než z Opavy. Výjimku měly pouze církevní pozemky.

Listina z roku 1224 se nedochovala. Existuje však v přepisu v tzv. kopiáři ze 17. století, který obsahuje opisy všech důležitých městských listin. Nejstarší originál dalších přidělených privilegií tak pochází z roku 1247 a jeho autorem je moravský markrabě a budoucí český král Přemysl Otakar II. V tomto dokumentu se přiznává Opavě právo pořádat výroční trhy u příležitosti svátku narození Panny Marie.

Listina obsahuje část, v níž se píše o zpustošené zemi, jíž je v tomto případě myšlena Opava. Jednalo se s největší pravděpodobností o zdevastování vesnic v okolí města při mongolském vpádu o několik let dříve.

Historie osídlení Opavy jde ale ještě mnohem hlouběji. „Při archeologických výzkumech narážíme vždy na nejbohatší vrstvy pocházející z 12. a 13. století. Lidé se v gotice nežinýrovali a dá se říci, že všechno házeli pod nohy, takže nám po sobě zanechali nejvíce památek.

Pod těmito vrstvami se ale při vykopávkách odhalují nálezy, které potvrzují osídlení území ještě i dlouho, dlouho předtím," potvrzuje náměstek opavského primátora a historik Dalibor Halátek.

Zajímavosti z dějin Opavy
> Opava se s největší pravděpodobností nazývá podle řeky, která městem protéká. Její keltský název zněl totiž Opa.
> Zdejší území dříve ovládali polští Piastovci. Až po dobytí území knížetem Přemyslem Otakarem I. zde začala vznikat města.
> V prvopočátcích bylo opavské knížectví tak rozlehlé, že zahrnovalo i dnešní Krnovsko a táhlo se až ke knížectví ratibořskému v Polsku.
> V dekretu z roku 1224 se píše mimo jiné o vsích u Opavy, které se nazývaly Napsdikary a Drahul. Dnes už nikdo neví, co se s nimi stalo, ani kde ležely.

.

Nejstarší dochovaná listina přiznávající Opavě městská privilegia z roku 1247. Jejím autorem je moravský markrabě a budoucí český král Přemysl Otakar II. foto: Statní okresní archiv Opava

.

Dekret Přemysla Otakara I. potvrzující Opavě roku 1224 městská privilegia. Původní listina se nedochovala. Na snímku se jedná o její nejstarší přepis v kopiáři ze 17. století. foto: Deník/Tomáš Pustka

Autor: Tomáš Pustka

19.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Zahrádkáři poděkují za úrodu

Ilustrační foto.

Spor o majetek Rothschildů bude řešit Ústavní soud

Do Hradce přijede Olympic, Richard Müller a poprvé také Arakain s Lucií Bílou

Jeden z největších festivalových svátků na Opavsku je tady. Každoročně se na prostranství pod zámkem v Hradci nad Moravicí sjíždějí tisícovky lidí a vše zatím napovídá tomu, že nejinak tomu bude také letos.

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

/ANKETA, KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017/ Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční 20. a 21. října, do včerejška ale musely strany podat své kandidátky. Kdo jsou lídři v Moravskoslezském kraji a jak v létě nabírali síly do předvolebních soubojů?  

MOL CUP: Prostějov - Opava 1:3

/FOTOGALERIE/ Opavští fotbalisté slaví postup do třetího kola MOL cupu. Nutno říci, že Prostějov pro ně nebyl lehkým soupeřem. Ještě osm minut před koncem svítil na tabuli nerozhodný stav. Vítězství hostům trefil z penalty Jan Schaffartzik.

Vykradené chatky a obchod má na svědomí dvacetiletý mladík

Od přelomu dubna a května letošního roku pátrali policisté po osobě, která se vloupala do dvou rekreačních chat v oblasti U Studánky na Vítkovsku a v Podhradí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení