VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žimrovický kanál je zajímavá technická památka

/HISTORIE/ Dlouhý je 3,6 kilometru a šířka vodního tunelu dosahuje až pěti metrů. Má tři vodní tunely, ražené ve skále, dva akvadukty a několik přepadů k regulaci výšky hladiny

30.10.2016
SDÍLEJ:

Kanálem pluly do papírny kmeny „weisshuhnky“.Foto: archiv Ladislava Sonnka

Vodní náhon Weisshuhnův kanál se vine necelé čtyři kilometry kolem místní části Žimrovice. Je dílem úspěšného podnikatele Carla Weisshuhna, který ho nechal v roce 1891 postavit jako zdroj elektřiny a vody pro svou továrnu na balicí papír i pro splavování dřeva k výrobě papíru.

Pokud bylo v náhonu dostatečné množství vody, dopravilo jím několik pracovníků do papírny až kolem dvou tisíc metrových polen nařezaných z kmenů poražených stromů podél Moravice. Říkalo se jim weisshuhnky. Zajímavé je, že dříví se touto cestou dostávalo do továrny až do roku 1966.

KANÁL JE STÁLE UDRŽOVANÝ A FUNKČNÍ

Unikátní dílo tvoří tři vodní tunely, dva akvadukty a po trase má několik přepadů regulujících výšku hladiny toku. Výjimečné je tím, že vede skalnatými kopci. Vodní tunel byl vyražen v čedičové skále vrcholku Kozí hřbet a nedaleko něj vznikl akvadukt.

Dokončení stavby zkomplikovala povodeň, která tunel zanesla bahnem a kamením, a zčásti ho též poškodila.


V současné době je tento dosud funkční vodní kanál udržovaný a chráněný jako technická památka. Současně je i významnou součástí naučné turistické stezky. Začíná papírenským splavem na Moravici, kde jsou vstupní česla a regulace výšky hladiny, pokračuje třemi svahovými tunely a dvěma akvadukty nad lesními cestami a končí u papírny.

Po trase je několik přepadů a tato část je veřejnosti stále přístupná.

INSPIRACI 
TOVÁRNÍK 
ZÍSKAL OD 
EDISONA

Carl Weisshuhn byl na svou dobu technicky velmi zdatná osobnost 19. století. Podnikal ve dřevě, v břidlici, provozoval pily, mlýny i lázně Jánské Koupele a podporoval stavbu železnic nebo silnic.

Při jedné z návštěv Ameriky se setkal s vynálezcem Alvou Edisonem, a ten ho inspiroval k využívání energie. Rozhodl se, že bude dřevo do své papírny plavit kanálem z řeky Moravice, ale 
u tehdejších odborníků se s pochopením nesetkal. Odbyli ho sdělením, že terén je pro takový záměr zcela nevhodný.

Carl Weisshuhn se však nevzdal. Když neuspěl u místních firem, které požadovaly za postavení díla závratné sumy, obrátil se na italskou firmu a její zaměstnanci kanál v hornatém prostředí postavit dokázali. Spád vodního proudu pohánělo devět Girardových turbín, které roku 1927 vystřídaly Francisovy turbíny.

Autor: Jitka Hrušková

30.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Pro šestiletou dívku letěl do Hlučína vrtulník

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

/FOTOGALERIE/ Socha světce sedícího na schodech. Takový obrázek se naskytne těm, kteří zavítají do Ludgeřovic. Konkrétně pak na nově zrekonstruovanou farskou cestu. Zmíněným svatým je Fratišek z Assisi, který se tak stal v Ludgeřovicích počátkem křížové cesty.

Běh Opavou s Karolinou Mališovou a Jakubem Šiřinou se kvapem blíží

Také letos se v Opavě poběží Breda City Trail. Na jeho startu přitom nebudou chybět ani známé osobnosti.

Úřady zjišťují, kolik pětiletých dětí se nezapsalo do školek

Předškoláci z Opavska musejí letos poprvé od září do mateřských škol povinně, za nedodržení hrozí rodičům pokuta do výše až pěti tisíc korun.

Filmaři operují na Opavsku. Natáčí komedii

Režisér Pavel Vaňásek po pohádce s názvem Čertova skála v příštím roce do kinematografického světa přispěje svým dalším dílem. Tentokrát půjde o filmovou komedii Honza dědí mlýn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení