VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Schoval rakouský generál Laudon poklad v blízkosti Zlaté lípy?

/HISTORIE/ Poblíž Guntramovic u Budišova nad Budišovkou nalezneme nejvyšší místo opavského okresu. Nazývá se Červená hora a dosahuje výšky 749 metrů nad mořem. Opodál stojí památný strom.

22.7.2017
SDÍLEJ:

Zlatá lípa u Guntramovic, které jsou městskou částí Budišova nad Budišovkou, je stromem opředeným hned několika pověstmi.Foto: archiv Josefa Poljaka

Přesněji na úpatí Červené hory. Jedná se o takzvanou Zlatou lípu, jeden z nejslavnějších stromů Opavska.

Váže se k němu celá řada legend. Právě zde se totiž rakouský maršál Laudon v roce 1758 rozhodl napadnout konvoj pruského krále Bedřicha II., jenž tehdy obléhal Olomouc. Došlo tak na památnou Bitvu u Guntramovic.

Jedna z pověstí tvrdí, že Laudonovo vojsko kromě vozů s potravinami a léky mělo ukořistit také zlato. „To se mělo zakopat poblíž lípy. I v současnosti zde můžeme vidět hledače s detektory kovů, jak pročesávají terén. Na poklad zatím nenarazili, ale různé knoflíky či mince padlých vojáků se v tomto prostoru skutečně stále dají najít,“ komentoval vedoucí Střediska volného času Budišova nad Budišovkou Josef Poljak.

Podle další pověsti se stromu Zlatá lípa přezdívá proto, že když se pod ní Laudon s jeho souputníky při jedné velké bouři schoval, blesk do ní neuhodil. Slavný generál po lijáku údajně prohlásil, že mu zachránila život. Proto tedy přízvisko zlatá.

Podle Josefa Poljaka ovšem lípa, u níž je i pamětní cedule, není ta, u které se kdysi bojovalo. „Dneska by měla více než 300 let. Není možné, aby tak dlouho vydržela. I ta současná na podobném místě však toho dost pamatuje. Její věk se odhaduje na 150 let.

Kousek odsud se nachází takzvané Laudonovy duby. To jsou rovněž krásné stromy, které zde jsou už šest století a Laudona opravdu zažily,“ pokračoval. Právě u nich se mělo sejít rakouské vojsko a radit se, jak dál v boji proti Prusům.

Prostor okolo Zlaté lípy je malebný. Není divu, že se stal místem, kde si novomanželé říkají své ano. „Letos tam proběhly snad už dvě svatby. Na úpatí Červené hory je krásná lokalita, která má svou podmanivou atmosféru,“ poznamenal hlavní činovník budišovského SVČ.

Podle něj se sem rozhodně vyplatí naplánovat i výlet. Návštěvníci nebudou zklamáni: „Při cestě z Guntramovic na Moravský Beroun narazíte na cedulku odkazující vás směrem na Zlatou lípu. Pohodlně se tam dá zajet třeba na kole.“

Autor: Petr Dušek

22.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opavsko: medu je málo, někde zdraží

Roman Skuhravý

Opava chce potvrdit výhru z Ústí

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení