VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Městští policisté z Hlučína rozšíří svou působnost

Hlučínští strážníci by v budoucnu mohli přispívat ke zvýšení bezpečnosti v okolních obcích. První z nich by měly už od příštího roku být Ludgeřovice.

15.9.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Václav Pancer

Spolupráce mezi Ludgeřovicemi a Městkou policií Hlučín je na spadnutí. Brzy totiž s největší pravděpodobností dojde k podpisu veřejnoprávní smlouvy a od 1. ledna příštího roku by tak hlučínští strážníci působili i na ludgeřovickém území.

Městští policisté by do Ludgeřovic měli dojíždět především dle potřeby obce. „Budou provádět pochůzkovou činnost, udělovat pokuty za špatné parkování, měřit rychlost a podobně. Mělo by to vést k větší bezpečnosti. Ludgeřovice s Hlučínem bezprostředně sousedí, takže se tato spolupráce vyloženě nabízí.

Například obecní část Vrablovec je v těsném kontaktu s Hlučínem," vysvětloval ludgeřovický starosta Daniel Havlík, jenž je také náměstkem krajského hejtmana pro dopravu a životní prostředí, a vysvětlil, na jaké bázi vše bude fungovat: „Vždy to bude po dohodě se strážníky. Společně se domluvíme a vytipujeme, na co by se bylo dobré v daný den soustředit.

Rozhodně nepůjde o čtyřiadvacetihodinovou službu. Nebudou také vykonávat pravidelnou činnost, řekněme třeba každou středu od desíti do pěti hodin. Záleží na našich potřebách, jestli budeme chtít, aby například měřili rychlost či prováděli jinou činnost."

O spolupráci s hlučínskou městskou policií uvažují také v sousedních Markvartovicích.

Pro obě obce by bylo výhodné, aby strážníci jezdili i tam, protože se nacházejí hned vedle sebe a mohly by se třeba dělit o náklady nutné na financování strážníků. „V tuto chvíli v celé věci nejsme tak daleko jako v Ludgeřovicích. Na posledním zastupitelstvu jsem informoval o tom, že taková možnost existuje.

Zastupitelé byli předběžně pro. Teprve na následujícím setkání zastupitelstva bych byl schopen předložit nějaký konkrétnější návrh," popisoval markvartovický starosta Pavel Myslivec a jedním dechem dodal: „Bylo by potřeba vyhradit určitou částku z rozpočtu na pokrytí nákladů. Například 100 tisíc.

Z tohoto balíku financí následně budeme čerpat. Když se například bude konat večerní akce jako karneval, tak ze zkušenosti víme, že zde mohou nastat nějaké problémy, proto bude dobré, pokud tady strážníci budou. Takovým způsobem by to fungovalo."

V Markvartovicích také uvažují nad zavedením kamerového systému, jenž by pomohl ještě zvýšit bezpečnost v obci.

Osloveny byly také další obce

Ludgeřovice jsou tedy obcí, kde s největší pravděpodobností bude hlučínská městská policie od začátku příštího roku působit. „V minulém roce probíhal průzkum a osloveny byly obce z okolí Hlučína. Zájem je také ze strany Děhylova, Hati nebo třeba Šilheřovic," popisoval velitel Mestské policie Hlučín Luděk Olšovský.

Pokud by se ovšem měla působnost strážníků rozšiřovat, musely by se personálně posílit také jejich stavy. Ty by totiž v současnosti kapacitně nestačily.

„Co se týká Ludgeřovic, bude nutné mít o jednoho nebo dva lidi navíc. Momentálně nás je patnáct, přičemž tabulkový stav je osmnáct. Kdybychom měli působit i v dalších obcích, muselo by nás být zhruba dvaadvacet. To jsou ale zatím jen předběžné odhady. Všechno by se ještě důkladně řešilo," dodal na závěr.

Autor: Petr Dušek

15.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opavsko: medu je málo, někde zdraží

Roman Skuhravý

Opava chce potvrdit výhru z Ústí

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení