VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Renovace pohřebního kočáru spěje ke konci

Pohřební kočár z Darkoviček, jehož obnova bude brzy dokončena, uvidí poprvé návštěvníci dožínek.

14.7.2017
SDÍLEJ:

Pohřební vůz z Darkoviček, jehož obnova bude brzy dokončena, uvidí poprvé návštěvníci dožínek.Foto: Martin Polášek

Obnovou procházel od dubna letošního roku a nyní se jeho oprava blíží do finále. Řeč je o pohřebním kočáru, který pochází z roku 1937 a pořídili jej ze sbírky členové kapličkového výboru. Když dosloužil, léta pak chátral a před nedávnem se město Hlučín rozhodlo kočár opravit.

„Aby kočár mohl být restaurován, provedli jsme po dohodě s kapličkovým výborem takzvané přivlastnění,“ vysvětlila místostarostka Hlučína Blanka Kotrlová (nezávislá za ANO).

Podle jejích slov si restaurování vyžádá částku do 50 tisíc korun. Novou podobu kočáru dává restaurátor Slezského zemského muzea v Opavě Martin Polášek. „Restaurátorské práce jsou téměř u konce. V současné době už dodělávám jenom polstrovaný kozlík a zlacenou sochu anděla na střeše,“ přiblížil restaurátor.

Celý vůz byl zanesen silnou vrstvou mastných nečistot prosycených skelnou vatou, což původnímu povrchu značně uškodilo. „Obyvatelé Darkoviček se o vůz v předchozích letech starali dobře. Pravidelně jej čistili i mazali, ale přece jenom už bylo potřeba po těch desetiletích provozu obnovit především povrchovou úpravu v celém objemu a opravit defekty na podvozku,“ doplnil dále Martin Polášek.

Původní povrch zakonzervoval a vyspravil praskliny a na takto připravený povrch ručně nanesl novou vrstvu nátěrů. Rovněž obnovil velice bohaté dekorativní zlacení.

„Materiály, které používám, jsou vybírány a připravovány na základě tradičních postupů tak, aby se co nejvíce blížily materiálům použitým výrobcem vozu,“ doplnil restaurátor.

Na voze je podle něj mimořádná snaha místních obyvatel tento kočár dále udržovat, provozovat, a dokonce pro něj postavit speciální výstavní prostor. „Práce na voze budou ukončeny v příštím týdnu a poprvé bude možné restaurovaný pohřební vůz vidět 19. srpna během dožínek v Darkovičkách,“ uzavřel Martin Polášek.

Podle místostarostky Kotrlové bude vůz umístěn po dožínkách dočasně v prostorách, kde bude chráněn před povětrnostními vlivy. „V příštím roce bychom rádi z rozpočtu vyčlenili částku, za kterou bude vybudován skleněný přístavek u kapličky, kde by byl vůz umístěn trvale,“ uvedla Blanka Kotrlová.

Autor: Milan Freiberg

14.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Podoba kaple z doby před rokem 1840 (vlevo) a nyní.

Co nevíte o Švédské kapli?

Adam Schwalbe (v modrém)

Pustá Polom skládá tým na novou sezonu

Vzniknou další bezbariérové zastávky

Přebudování se nově týká hned jednadvaceti z nich, hotovo by mělo být do půlky letošního listopadu.

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

Prázdniny na Kravařsku patří letním kinům

V létě si obyvatelé obcí na Kravařsku budou moci filmy užít pod širákem. Venku se bude promítat v Kravařích, Háji ve Slezsku i Dolním Benešově.

Čapí hnízdo hlásí přetlak

Komín bývalé fabriky na výrobu lepenky ve Skrochovicích je oblíbeným hnízdištěm čápů. Ti zdejší hnízdo vyhledali také v tomto roce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení