VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Renovace pohřebního kočáru spěje ke konci

Pohřební kočár z Darkoviček, jehož obnova bude brzy dokončena, uvidí poprvé návštěvníci dožínek.

14.7.2017
SDÍLEJ:

Pohřební vůz z Darkoviček, jehož obnova bude brzy dokončena, uvidí poprvé návštěvníci dožínek.Foto: Martin Polášek

Obnovou procházel od dubna letošního roku a nyní se jeho oprava blíží do finále. Řeč je o pohřebním kočáru, který pochází z roku 1937 a pořídili jej ze sbírky členové kapličkového výboru. Když dosloužil, léta pak chátral a před nedávnem se město Hlučín rozhodlo kočár opravit.

„Aby kočár mohl být restaurován, provedli jsme po dohodě s kapličkovým výborem takzvané přivlastnění,“ vysvětlila místostarostka Hlučína Blanka Kotrlová (nezávislá za ANO).

Podle jejích slov si restaurování vyžádá částku do 50 tisíc korun. Novou podobu kočáru dává restaurátor Slezského zemského muzea v Opavě Martin Polášek. „Restaurátorské práce jsou téměř u konce. V současné době už dodělávám jenom polstrovaný kozlík a zlacenou sochu anděla na střeše,“ přiblížil restaurátor.

Celý vůz byl zanesen silnou vrstvou mastných nečistot prosycených skelnou vatou, což původnímu povrchu značně uškodilo. „Obyvatelé Darkoviček se o vůz v předchozích letech starali dobře. Pravidelně jej čistili i mazali, ale přece jenom už bylo potřeba po těch desetiletích provozu obnovit především povrchovou úpravu v celém objemu a opravit defekty na podvozku,“ doplnil dále Martin Polášek.

Původní povrch zakonzervoval a vyspravil praskliny a na takto připravený povrch ručně nanesl novou vrstvu nátěrů. Rovněž obnovil velice bohaté dekorativní zlacení.

„Materiály, které používám, jsou vybírány a připravovány na základě tradičních postupů tak, aby se co nejvíce blížily materiálům použitým výrobcem vozu,“ doplnil restaurátor.

Na voze je podle něj mimořádná snaha místních obyvatel tento kočár dále udržovat, provozovat, a dokonce pro něj postavit speciální výstavní prostor. „Práce na voze budou ukončeny v příštím týdnu a poprvé bude možné restaurovaný pohřební vůz vidět 19. srpna během dožínek v Darkovičkách,“ uzavřel Martin Polášek.

Podle místostarostky Kotrlové bude vůz umístěn po dožínkách dočasně v prostorách, kde bude chráněn před povětrnostními vlivy. „V příštím roce bychom rádi z rozpočtu vyčlenili částku, za kterou bude vybudován skleněný přístavek u kapličky, kde by byl vůz umístěn trvale,“ uvedla Blanka Kotrlová.

Autor: Milan Freiberg

14.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Matěj Helebrand

Šestice hráčů Slezského FC prodloužila smlouvy

Ilustrační foto

Muž se těžce zranil při práci v lese u Větřkovic

Pátek bude na Horním náměstí ve znamení sportu

/POZVÁNKA/ Sportovní oddíl SK P.E.M.A. Opava během tohoto pátku 22. září bude na Horním náměstí v Opavě pořádat velký sportovní den.

Workshop o běhu času

/POZVÁNKA/ Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity pořádá v úterý 26. září v objektu na Masarykově třídě mezinárodní workshop na téma Volný čas v dějinách.

Hana Gráfová: Roste zájem o maturitní přípravné kurzy

/ROZHOVOR/ Celé roky učí cizí jazyky. Umí perfektně německy i rusky. Mimo jiné pak realizuje projekty se zahraničními studenty. Řeč je o manažerce vzdělávání Jazykového a vzdělávacího centra Faktum v Opavě Haně Gráfové.

V Opavě točili film o metanolové aféře

Hlavní roli hraje Lukáš Vaculík. Kompars dělali zdravotně postižení a zdravotně znevýhodnění zaměstnanci opavské firmy Fros.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení