Poplatek se neměnil od roku 2006, služeb ale přibývalo, a proto se město rozhodlo k tomuto kroku.

„Nejprve se separovaly jen plasty a sklo, později i papír, od roku 2010 následovala separace bioodpadů na separačním dvoře, od roku 2013 se v rámci pilotního projektu začaly bioodpady svážet v hnědých nádobách v Darkovičkách a od letoška se již separují v celém městě," vysvětlovala vedoucí odboru životního prostředí hlučínského městského úřadu Soňa Prášková.

Podle ní od letošního roku neprobíhá separace bioodpadů pouze od dubna do listopadu, ale celoročně: „Kontejnery na plast a papír se nyní vyvážejí dvakrát týdně, loni to ještě bylo jedenkrát za dva týdny."

Hlučínský starosta Pavel Paschek si sice uvědomuje, že jakékoliv zvedání poplatků je pro občany nepopulární, zvláště pak pro seniory nebo rodiny s více dětmi, ale město se podle něj muselo k této úpravě uchýlit. „Město nemá prostředky na to, aby hradilo pro občany vše ze svého rozpočtu.

Ptali jsme se na zkušenosti z jiných obcí, někde jsou poplatky vyšší, ale je pravdou, že někde je mají i nižší. Ovšem vesměs na úkor daně z nemovitosti. A tu jsme u nás nezvedali a zvedat nechceme," mínil čelní představitel Hlučína a ještě doplnil: „Kdokoliv projíždí Hlučínem, pochvaluje si, jak je město upravené, domečky úhledné.

Věříme, že peníze, které lidé ušetří na dani z nemovitosti, dávají do údržby svých domků. A my chceme mít pěkné město."

Petr Večeřa