VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vodní kombajn už brázdí plochu Hlučínského jezera

Město Hlučín jej pořídilo kvůli přemnoženému stolístku klasnatému. Jde teprve o druhé podobné zařízení v České republice.

3.7.2017
SDÍLEJ:

Vodní kombajn dokáže sekat trávu v hloubce až 1,8 metrů.Foto: archiv města Hlučín

Už téměř sto kubíků vodní trávy posekal nový vodní kombajn na Štěrkovně. Město jej získalo v minulém týdnu poté, co jeho nákup za šest milionů korun odsouhlasili zastupitelé.

„Jsme rádi, že stroj dorazil. Vodní rostliny nyní v teplém počasí opět rychle rostou a z břehů už jsou vidět, i když hladiny ještě nedosáhly. Nechceme, aby rekreantům znepříjemnily další sezonu," konstatovala místostarostka Hlučína Blanka Kotrlová.

Rozrostlý stolístek klasnatý totiž působil potíže nejen plavcům či vodním lyžařům, ale dokonce také omezoval pohyb záchranných člunů. Za jeden den dokáže přístroj posekat přibližně dvacet kubíků trávy. Do Hlučína jej dodala česká společnost Kuhn Bohemia, stroj samotný vyráběla německá firma Berki, která se jako jedna z největších na světě věnuje zařízením určeným k čištění vody.

„Součástí zakázky je také obsluha lodi během této sezony, její uskladnění a rovněž i servis na dva roky," přiblížila tisková mluvčí Hlučína Ivana Gračková.

V celé České republice seče vodní kombajn trávu kromě Hlučína už jenom v Plzni. Na tamní rekreační nádrži Velký bolovecký rybník se pohybuje už pátým rokem. „Po zkušenostech s plzeňskou lodí jsme tu pro Hlučín nechali vylepšit. Navíc je zde hlavně kabina pro posádku, která je velmi důležitá kvůli různým povětrnostním vlivům.

Žací loď je chlazená vodou, ve které jezdí, ale za hodně teplého počasí to nestačilo. Proto je hlučínský model vybaven i přídavným chlazením," vysvětlil František Škultéty ze společnosti Kuhn Bohemia, která kombajn nejen obsluhuje, ale zaučuje také místní posádku.

Žací loď je schopna kosit vodní rostliny v hloubce až 1,8 metrů a ukládat je do zásobníků, přičemž najednou se do ní vejde pět kubíků trávy. Tu pak kombajn vyskládá na mola, která nechalo město vybudovat hned na třech místech na březích jezera, a následně bude ekologicky zlikvidována. Postará se o to firma Hájkovský, která první várku posekané trávy odveze ze Štěrkovny do kompostárny během dnešního dne.

„Věříme, že díky kombajnu bude letošní rekreační sezona příjemnější než ta loňská. Cílem je dostat jezero do stavu, kdy budou rostliny, zvířata i lidé žít ve vzájemné symbióze," doplnila Blanka Kotrlová.

K omezení množství vodních trav dochází po domluvě s odborníky. Podle nich ale není úplně dobré stolístek klasnatý zcela zlikvidovat, neboť čistí vodu, a objevuje se tak v ní méně sinic. Pomoci mají také vybrané druhy ryb, které již byly na jezero vysazeny.

Autor: Veronika Bernardová, Milan Freiberg

3.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Co je malé, to je také milé

Michal Prokop

Kolotoč pestrého programu Bezručovy Opavy se dotáčí

Kino Orion mají i Helsinky

Hradecké kino Orion navázalo spolupráci se stejnojmenným kinem v Helsinkách.

Vychází bezručovská antologie

Jako v nebi, tak i na zemi. Tak se jmenuje nová antologie, která vychází k 150. výročí narození básníka Petra Bezruče.

AKTUALIZOVÁNO

Křižovatka u Bredy bude okružní

Řidičům v Opavě by se od tohoto čtvrtku mělo významně ulevit. Ve městě totiž u Obchodního centra Breda & Weinstein vznikne nová okružní křižovatka.

AKTUALIZOVÁNO

Zastupitelé si neodhlasovali program. Jednání bylo zrušeno

Pondělní zasedání bylo u konce zhruba po půlhodině. Zastupitelé by se měli znovu sejít během několika týdnů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení