VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odkazem pro další generace se stane i Deník

Hlučín – Hlučínský kostel svatého Jana Křtitele se ve středu 30. října od 11 hodin zahalí do slavnostního. Do koule kostelní věže se totiž budou vkládat tubusy, které slouží jako poselství dalším generacím. Nechybí ani vydání Opavského a Hlučínského deníku.

30.10.2013
SDÍLEJ:

Zleva farář Martin Šmíd, kronikářka Jarmila Harazinová a místostarosta Alfons Laňka plní tuby, které budou ve středu 30. října vloženy do koule na věži kostela svatého Jana Křtitele v Hlučíně.Foto: Miroslav Pech

Společně s výtiskem Deníku z úterý 22. října se do tubusů vloží také Hlučínské noviny, poselství sestavené starostou Hlučína Pavolem Kubušem a kronikářkou města Jarmilou Harazinovou, kronika faráře Martina Šmída a symbolická částka složená z 200, 100, 50, 20, 10, 5, 2 a 1 koruny, aby příští člověk, jenž věž otevře, věděl, čím se v této době platilo.

„Celkově se bude jednat o 388 korun. Součástí bude i několik současných fotografi í Hlučína, náměstí a fotky z letošních akcí," uvedl hlučínský tiskový mluvčí Miroslav Pech a ještě dovysvětlil, proč si z různých tiskovin vedení Hlučína vybralo zrovna Opavský a Hlučínský deník:

„Je to prosté. Zvolili jsme ho proto, že pravidelně informuje o dění na Hlučínsku a určitě bude zajímavý i pro další generace."

Proč vybrali Deník?

A o čem se vůbec lidé, kteří třeba za sto let otevřou náš výtisk, mohou dozvědět? Z pohledu Hlučína rozhodně zaujme zpráva o rekonstrukci Mateřské školy v Severní ulici nebo zpřísnění zákazu pití alkoholu a užívání drog na veřejnosti. Otvírací článek novin pak informuje o velkém požáru v dopravním podniku v Opavě.

Zajímavé je rovněž i poselství. Pavolu Kubušovi a Jarmile Harazinové se perfektně podařilo popsat současné životní poměry a podmínky Hlučíňanů. Uvidíme, zda za několik desítek let bude platit například následující tvrzení: „Průměrný Hlučíňan bydlel ve třípokojovém bytě (myšlena je současnost – pozn. red.) nebo rodinném domku v Hlučíně, Bobrovníkách nebo Darkovičkách, spolu se svou ženou nebo partnerkou a dvěma dětmi.

Ráno snídal chléb s máslem a šunkou, vypil hrnek čaje nebo kávy, obědval na pracovišti nebo v restauraci, kde platil stravenkami."

Tubusy se uloží do koule na věži

Při podobných akcích bývá zvykem, že materiály jsou ukládány pod střechu. V tomto případě se tubusy pečlivě uloží do koule na věži kostela. Poselství předchozích generací se u svatého Jana Křtitele nenašlo. „Přímo poselství ve věži nebylo. Jen při opravě věže našli řemeslníci pod krytinou zastrčený papírek psaný inkoustovou tužkou se jmény řemeslníků, kteří zřejmě v sedmdesátých letech věž opravovali," pokračoval Miroslav Pech.

Opravy kapliček, kostelů či jiných historických budov obvykle odhalí zajímavé písemnosti. V Hlučíně se to potvrdilo v roce 2004, kdy se rekonstruovala kaple v Bobrovníkách. „Nalezeno bylo několik zazděných písemností. Jednalo se o ručně psaný text a pak seznam padlých v I. a II. světové válce," uzavřel tiskový mluvčí Hlučína.

Petr Dušek

Autor: Redakce

30.10.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Festival Hrady.cz v Hradci nad Moravicí.
AKTUALIZOVÁNO
38

Moravské hrady.cz aneb Festivalový Hradec je v plném proudu

Ilustrační foto.

Opavsko: medu je málo, někde zdraží

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení