Loňský rok byl pro Opavské Slezsko svým způsobem revoluční. Všichni zástupci turistické oblasti Opavska byli totiž poprvé v historii soustředěni na jednom místě. Sezonu tak každý z nich neotevřel zvlášť, ale všichni najednou.

V letošním roce se postupovalo stejně, i když se zdálo, že konání této akce, které se loni v zámeckém areálu v Hradci nad Moravicí zúčastnily tisíce lidí, nyní nepříjemně naruší deštivé počasí.

„S výsledkem můžeme být spokojeni. Původně mělo vše proběhnout na louce přímo u jezera, terén byl však natolik podmáčen, že stánky nakonec musely být postaveny u asfaltové cesty, která leží kousek od břehu štěrkovny," popisoval manažer Opavského Slezska Jan Černý.

Přestože počasí organizaci zkomplikovalo, návštěvníci opět dorazili v hojném počtu. Kolem Hlučínského jezera se jich během soboty pohybovaly tisíce. Patřila k nim také Tereza Kudelová. „Perfektně jsem si to užila. Od začátku jsem si připadala jako v jiném světě. U jezera bylo mnoho stánků a věcí, mimo jiné hodně druhů jídla a pití, to vše ještě v krásné přírodě. Nejvíce mi chutnala otická zelňačka," usmívala se.

Prezentaci turistické oblasti na jednom místě však nekvitovala pouze ona, ale i řada dalších návštěvníků. „Byla tam spousta stánků a spousta lidí, kteří na štěrkovnu přišli, někdy ani nevěděli, že některé spolky a společnosti vůbec existují," pokračoval Jan Černý, podle něhož se v polovině loňského roku vyplatilo i rozmístění značení kulturních a turistických cílů na Opavsku.

Podél cest jsou cedule odkazující například na Muzeum břidlice v Budišově nad Budišovkou, Slezský venkov v Holasovicích anebo zříceninu hradu Vikštejn nedaleko Vítkova. „Zástupci Slezského venkova a také Muzea břidlice konstatovali, že i to přispělo k tomu, proč je v loňském roce navštívilo více lidí, což nás velmi těší," uvedl manažer Opavského Slezska.

U Hlučínského jezera jste mohli ochutnat nejen speciality od místních výrobců, ale seznámit se i s řadou zajímavých spolků. Jedním z nich byl Klub vojenské historie z Hradce nad Moravicí. „Standardně předvádíme uniformy a zbraně. Letos jsme začali s ražbou kopií falešných mincí, které se v roce 1626 razily pod hradeckým zámkem.

Vše inicioval můj kolega Jindřich Skařupa. Lidé si mince mohli vyrazit sami, takže si z toho odnesli i nějaký zážitek," poznamenal Miroslav Šustek z hradeckého KVH.