VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kaufland v Hlučíně znovu zjitřil emoce

Před lety se proti výstavbě hypermarketu stejně jako za ni postavilo zhruba stejné množství lidí, na úterním zastupitelstvu v Hlučíně se tato kauza probírala znovu.

23.2.2017
SDÍLEJ:

Jednání o územním plánu se v úterý protáhlo na více než čtyři hodiny.Foto: DENÍK / Milan Freiberg

Vydání územního plánu bylo hlavním bodem jednání zastupitelů v Hlučíně v úterý 21. února. Chvílemi se však zdálo, že dokončení procesu schvalování tohoto dokumentu, které se táhne od roku 2011, bude opět odloženo. Nakonec se však po dvojím hlasování hlučínští zastupitelé třinácti hlasy vyslovili pro vydání územního plánu (ÚP).

Schválením neprošel pozměňovací návrh Aloise Laňky (SNK ED) na zvýšení limitu pro zastavěné plochy v kategorii občanské vybavenosti nad 2000 metrů čtverečních a ani návrh Pavola Kubuše (ČSSD) na odložení schválení územního plánu do doby, než se vyřeší kauza výstavby Kauflandu.

Developer Qinn Invest zaslal vedení města přípis, který požadoval změnu územního plánu tak, aby mohl v lokalitě Jelenice hypermarket vystavět. K přípisu však zastupitelé nepřihlédli, protože dorazil po termínu.

V bouřlivé diskusi a po mnoha vystoupeních občanů Hlučína padlo několik připomínek a návrhů.

„Dávám návrh odložit hlasování o územním plánu, udělat referendum a zeptat se lidí," uvedl Pavol Kubuš. Možnost vzniku referenda nebo dotazníkového šetření starosta Pavel Paschek (Občané pro Hlučín) nevyloučil. Podle místostarostky Blanky Kotrlové (nezávislá v klubu ANO) by se toto šetření mezi občany mohlo řešit až následně. „Neznamená to, že by se neměl schválit územní plán," dodala místostarostka.

Změnu ÚP požadoval také občan Hlučína Libor Basovník, a to právě z důvodu výstavby Kauflandu. Podle jeho slov je okolo sedmdesáti procent obyvatel Hlučína pro vybudování tohoto hypermarketu.

Během schvalování územního plánu starosta Hlučína přečetl také dopis Petra a Reného Balouškových, majitelů místní tiskárny, s apelem na to, aby se proces vydání ÚP už dále neprodlužoval. „Věříme, že již tolik zmiňovaný územní plán nelze donekonečna připomínkovat a tím neustále blokovat záměry všech majitelů pozemků a nemovitostí, jejichž majetková práva jsou tímto pořád potlačována do pozadí života lidí z Hlučínska," uvádělo se v dopise.

Společnost Baloušek se již před lety rozhodla pro expanzi a rozšíření výrobních a skladovacích prostor, a k tomu je nutné právě schválení ÚP.

Starosta Pavel Paschek také během jednání zmínil, že v případě neschválení na úterním zasedání by to znamenalo oddálit vydání ÚP odhadem až na prosinec letošního roku. Po úspěšném schválení se tedy netajil spokojeností.

„Pořád jsem věřil, že většina zastupitelů je pro vydání územního plánu. Víme, že to není jednoduchá záležitost, a víme, jak dlouho se tvořil. Jeho vydáním vyhovíme značné části občanů města. Já opravdu nemíním upřednostňovat zájmy soukromého investora, jehož zisky se odvádějí do zahraničí, před občany města," uvedl starosta Hlučína Pavel Paschek.

Podle aktuálně schváleného plánu tedy v území Jelenice Kaufland nevyroste. Neznamená to však, že jinde na území Hlučína se to stát nemůže. „Ve městě Hlučín jsou vytvořeny plochy, kde se můžou vystavět velkokapacitní prodejny," dodal starosta.

Milan Freiberg

Autor: Redakce

23.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Roman Skuhravý

Podle Romana Skuhravého bude tento víkend klíčový

Šestadvacetiletý výrobce a dealer drog z Hlučínska skončil v rukou policie. Kromě pěstování konopí se věnoval také vaření pervitinu.

Dealer byl dopaden. Prodával marihuanu a pervitin

Pomozte najít pohřešované dívky

Během středečního rána, okolo půl osmé, byly naposledy viděny společně u Penny marketu ve Vítkově, potom ale jako by se po nich slehla zem. Policie po Miloslavě Hanslíkové (ročník narození 2001) z Budišova nad Budišovkou a Veronice Levákové (r. n. 2000) z Vítkova zatím neúspěšně pátrá. Obě dívky dosud o sobě nepodaly žádnou zprávu a nikdo neví kde a v jakém stavu se nyní mohou nacházet.

Hadamczik získal dotaci na hřiště

Sedmiset tisícovou dotaci na opravu dětského hřiště u Buly Arény ve středu odsouhlasili kravařští zastupitelé.

SLEZSKÝ POHÁR: Velké Heraltice - Štěpánkovice 0:3

Finále Slezského poháru ve středu odpoledne proběhlo ve velkém stylu. Na opavském fotbalovém stadionu v Městských sadech na sebe narazily Velké Heraltice a Štěpánkovice. Druhý jmenovaný celek nakonec zvítězil 3:0 a postoupil o úroveň výše do Krajského poháru, kde bude bojovat o předkolo MOL Cupu.

Noční bruslení začíná. Počasí má jezdcům navzdory nepříznivému týdnu přát

Už více než deset let se mohou lidé zapojovat do sportovního projektu, při kterém mají možnost na kolečkových bruslích projet těmi nejzajímavějšími částmi Opavy.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies