VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kaufland v Hlučíně znovu zjitřil emoce

Před lety se proti výstavbě hypermarketu stejně jako za ni postavilo zhruba stejné množství lidí, na úterním zastupitelstvu v Hlučíně se tato kauza probírala znovu.

23.2.2017
SDÍLEJ:

Jednání o územním plánu se v úterý protáhlo na více než čtyři hodiny.Foto: DENÍK / Milan Freiberg

Vydání územního plánu bylo hlavním bodem jednání zastupitelů v Hlučíně v úterý 21. února. Chvílemi se však zdálo, že dokončení procesu schvalování tohoto dokumentu, které se táhne od roku 2011, bude opět odloženo. Nakonec se však po dvojím hlasování hlučínští zastupitelé třinácti hlasy vyslovili pro vydání územního plánu (ÚP).

Schválením neprošel pozměňovací návrh Aloise Laňky (SNK ED) na zvýšení limitu pro zastavěné plochy v kategorii občanské vybavenosti nad 2000 metrů čtverečních a ani návrh Pavola Kubuše (ČSSD) na odložení schválení územního plánu do doby, než se vyřeší kauza výstavby Kauflandu.

Developer Qinn Invest zaslal vedení města přípis, který požadoval změnu územního plánu tak, aby mohl v lokalitě Jelenice hypermarket vystavět. K přípisu však zastupitelé nepřihlédli, protože dorazil po termínu.

V bouřlivé diskusi a po mnoha vystoupeních občanů Hlučína padlo několik připomínek a návrhů.

„Dávám návrh odložit hlasování o územním plánu, udělat referendum a zeptat se lidí," uvedl Pavol Kubuš. Možnost vzniku referenda nebo dotazníkového šetření starosta Pavel Paschek (Občané pro Hlučín) nevyloučil. Podle místostarostky Blanky Kotrlové (nezávislá v klubu ANO) by se toto šetření mezi občany mohlo řešit až následně. „Neznamená to, že by se neměl schválit územní plán," dodala místostarostka.

Změnu ÚP požadoval také občan Hlučína Libor Basovník, a to právě z důvodu výstavby Kauflandu. Podle jeho slov je okolo sedmdesáti procent obyvatel Hlučína pro vybudování tohoto hypermarketu.

Během schvalování územního plánu starosta Hlučína přečetl také dopis Petra a Reného Balouškových, majitelů místní tiskárny, s apelem na to, aby se proces vydání ÚP už dále neprodlužoval. „Věříme, že již tolik zmiňovaný územní plán nelze donekonečna připomínkovat a tím neustále blokovat záměry všech majitelů pozemků a nemovitostí, jejichž majetková práva jsou tímto pořád potlačována do pozadí života lidí z Hlučínska," uvádělo se v dopise.

Společnost Baloušek se již před lety rozhodla pro expanzi a rozšíření výrobních a skladovacích prostor, a k tomu je nutné právě schválení ÚP.

Starosta Pavel Paschek také během jednání zmínil, že v případě neschválení na úterním zasedání by to znamenalo oddálit vydání ÚP odhadem až na prosinec letošního roku. Po úspěšném schválení se tedy netajil spokojeností.

„Pořád jsem věřil, že většina zastupitelů je pro vydání územního plánu. Víme, že to není jednoduchá záležitost, a víme, jak dlouho se tvořil. Jeho vydáním vyhovíme značné části občanů města. Já opravdu nemíním upřednostňovat zájmy soukromého investora, jehož zisky se odvádějí do zahraničí, před občany města," uvedl starosta Hlučína Pavel Paschek.

Podle aktuálně schváleného plánu tedy v území Jelenice Kaufland nevyroste. Neznamená to však, že jinde na území Hlučína se to stát nemůže. „Ve městě Hlučín jsou vytvořeny plochy, kde se můžou vystavět velkokapacitní prodejny," dodal starosta.

Milan Freiberg

Autor: Redakce

23.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výročí 750 let od svatořečení patronky Slezska a Ostravsko-opavské diecéze si připomněli věřící nejen v Opavě v chrámu zasvěceném svaté Hedvice.
14

OBRAZEM: Hedvika slavila výročí svatořečení

Keltský telegraf letos propojil 248 stanovišt, mezi nimi Opavu, krnovský Cvilín i Praděd.
8

Keltské čerty propojil laser

S jarem přicházejí další uzavírky

Uzavírku silnic prodlužuje do 31. března pokračující rekonstrukce přehradní hráze v Kružberku.

FILMOVÝ KLUB: Tohle je náš svět

/POZVÁNKA/ Po rumunské rozhádané rodince z minulého týdne představí Opavský filmový klub rodinu hodně netradiční ve snímku Tohle je náš svět.

Zátěž pro místní: Městy denně projíždí tisíce aut

Denně jimi projíždí tisícovky aut, místní občané si stěžují na nebývalou dopravní zátěž, avšak řešení v podobě obchvatu je v nedohlednu. Takové problémy svírají města a obce na silnici I/56 mezi Opavou a Ostravou. Naše redakce se ale zaměřila také na „obchvatovou" situaci v Opavě. Není to totiž tak dávno, co byla zahájena stavba východní části severního obchvatu města.

Mlýn U vodníka Slámy ve Lhotě zůstal součástí života obce

/HISTORIE/ Dřevěné kolo nevelkého mlýna s doškovou střechou roztáčel od poloviny 15. století náhon v místní části Lhota. Vodní mlýn byl přestavěn na parní a v areálu dnešního válcového mlýna je teď venkovský areál s muzeem Havlíčkovy mlýny.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies