VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hlučín bojuje proti změnám klimatu

Problém stoupající průměrné roční teploty a střídajících se období veder a přívalových dešťů neberou v Hlučíně na lehkou váhu. Zastupitelé přijali dokument, který má městu pomoci proti těmto hrozbám bojovat.

17.6.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Ondřej Šmíd

Pilotní dokument, který přijali zastupitelé města na svém posledním zasedání, se zabývá strategiemi adaptace Hlučína na klimatické změny. Tento projekt realizovala společnost CI2. Ta se dlouhodobě daným tématem zabývá.

Hlučín se tak stal jedním ze dvou měst v Moravskoslezském kraji, které tímto adaptačním plánem disponují. CI2 vypracovala stejný dokument také pro město Kopřivnice.

„Hlučín má se společností CI2 dobré zkušenosti z předchozí spolupráce. Iniciativa realizace strategického plánu vzešla z její strany. Město má díky tomuto dokumentu unikátní pomocné podklady, které mohou být použity při plánování a realizacich různých druhů stavebních a jiných investičních akcí," sdělila tisková mluvčí města Hlučín Ivana Gračková.

Tvorba dokumentu byla financována ze speciálních dotačních titulů ministra životního prostředí. To je podle ředitele společnosti CI2 Josefa Nováka tvorbě strategických adaptačních programů nakloněno: „Ministerstvo životního prostředí má pro tyto projekty připraveny své dotační tituly. V současné době se plánuje i celonárodní adaptační strategický plán, který by měl Česku pomoci připravit se na klimatické změny.

Do naší pilotní studie jsme zatím v Moravskoslezském kraji zapojili dvě města. Pokud se budou chtíti přidat také další, budeme rádi."

Josef Novák přitom poukazuje na problém, že každé město nemusí chtít být součástí podobných projektů. „Vypracování studie strategického plánu je úplný začátek. Dalším krokem je pak samotná realizace různých investičních a stavebních akcí, na které samozřejmě nemusí mít každá obec dostatek prostředků," dodává Novák.

To však není případ Hlučína. Mnohá z doporučení, která udává dokument Adaptační strategie na změnu klimatu pro město Hlučín, jsou v současné době již realizována.

„Na drobné úpravy, které mohou být součástí adaptace na klimatické změny, byl kladen důraz už při plánování revitalizace prostoru před kulturním domem. Zde budou zapracovány propustné plochy pro dešťovou vodu. Vystavěním propustných ploch byla také řešena situace stojaté vody v Rovninách. Její odtok měla původně zajistit kanalizace," dodala Ivana Gračková.

Novinkou, která má zpomalit tempo klimatických změn ve městě, bude také stanice na stlačený zemní plyn: „V Hlučíně zatím není hodně osobních automobilů na CNG pohon, ale my věříme, že  nová plnicí stanice bude motivací pro řidiče, aby si nově auta na CNG pořizovali.

Budou jezdit nejen ekologičtěji, ale také ekonomičtěji, protože náklady na provoz jsou výrazně nižší oproti benzinovým autům," řekla k tématu místostarostka Hlučína Blanka Kotrlová. V blízké budoucnosti pak chystá město využívat také elektromobil.

Autor: David Beinhauer

17.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tereza Novotná se narodila 18. června, vážila 2,65 kilogramů a měřila 48 centimetrů. Rodiče Jana a Roman z Opavy jí do života přejí zdraví a aby se jí splnilo vše, co si bude přát. Na Terezku už doma čeká brácha Kuba.
5

Právě jsme se narodili

Matice opavská (slezská) zakoupila v roce 1880 na Rybím trhu v Opavě dům, ve kterém má své sídlo i v současné době.

Matice slezská vznikla před 140 lety

Lidé z Opavska svá rodiště neopouštějí

Své obci jsou obyvatelé Opavska věrni více než v ostatních koutech republiky. Větší podíl rodáků žije pouze v okrese Hodonín. Vyplývá to z výsledků posledního Sčítání lidu, domů a bytů.

Historie dvou opavských nádraží je velmi pestrá

/HISTORIE/ Obě vznikla v 19. století. Nádraží Opava-východ se na rozdíl od Opavy-západ pyšní původní honosnou výzdobou vestibulu.

Odborníci ze Slezské univerzity doučují znevýhodněné děti

Bojovat proti školní neúspěšnosti sociálně znevýhodněných žáků se od loňského podzimu snaží odborníci ze Slezské univerzity. Prostřednictvím doučování, kroužků a dalších aktivit pomáhají žákům sedmi základních škol v Opavě.

Letní brigády: hodně se jezdí i do zahraničí

Studenti z Opavska a Bruntálska jezdí o prázdninách pracovat do sousedních zemí čím dál tím častěji. Reagují tak na omezenou pracovní nabídku v regionu a na její nízké finanční ohodnocení.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies