VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hlučín bojuje proti změnám klimatu

Problém stoupající průměrné roční teploty a střídajících se období veder a přívalových dešťů neberou v Hlučíně na lehkou váhu. Zastupitelé přijali dokument, který má městu pomoci proti těmto hrozbám bojovat.

17.6.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Ondřej Šmíd

Pilotní dokument, který přijali zastupitelé města na svém posledním zasedání, se zabývá strategiemi adaptace Hlučína na klimatické změny. Tento projekt realizovala společnost CI2. Ta se dlouhodobě daným tématem zabývá.

Hlučín se tak stal jedním ze dvou měst v Moravskoslezském kraji, které tímto adaptačním plánem disponují. CI2 vypracovala stejný dokument také pro město Kopřivnice.

„Hlučín má se společností CI2 dobré zkušenosti z předchozí spolupráce. Iniciativa realizace strategického plánu vzešla z její strany. Město má díky tomuto dokumentu unikátní pomocné podklady, které mohou být použity při plánování a realizacich různých druhů stavebních a jiných investičních akcí," sdělila tisková mluvčí města Hlučín Ivana Gračková.

Tvorba dokumentu byla financována ze speciálních dotačních titulů ministra životního prostředí. To je podle ředitele společnosti CI2 Josefa Nováka tvorbě strategických adaptačních programů nakloněno: „Ministerstvo životního prostředí má pro tyto projekty připraveny své dotační tituly. V současné době se plánuje i celonárodní adaptační strategický plán, který by měl Česku pomoci připravit se na klimatické změny.

Do naší pilotní studie jsme zatím v Moravskoslezském kraji zapojili dvě města. Pokud se budou chtíti přidat také další, budeme rádi."

Josef Novák přitom poukazuje na problém, že každé město nemusí chtít být součástí podobných projektů. „Vypracování studie strategického plánu je úplný začátek. Dalším krokem je pak samotná realizace různých investičních a stavebních akcí, na které samozřejmě nemusí mít každá obec dostatek prostředků," dodává Novák.

To však není případ Hlučína. Mnohá z doporučení, která udává dokument Adaptační strategie na změnu klimatu pro město Hlučín, jsou v současné době již realizována.

„Na drobné úpravy, které mohou být součástí adaptace na klimatické změny, byl kladen důraz už při plánování revitalizace prostoru před kulturním domem. Zde budou zapracovány propustné plochy pro dešťovou vodu. Vystavěním propustných ploch byla také řešena situace stojaté vody v Rovninách. Její odtok měla původně zajistit kanalizace," dodala Ivana Gračková.

Novinkou, která má zpomalit tempo klimatických změn ve městě, bude také stanice na stlačený zemní plyn: „V Hlučíně zatím není hodně osobních automobilů na CNG pohon, ale my věříme, že  nová plnicí stanice bude motivací pro řidiče, aby si nově auta na CNG pořizovali.

Budou jezdit nejen ekologičtěji, ale také ekonomičtěji, protože náklady na provoz jsou výrazně nižší oproti benzinovým autům," řekla k tématu místostarostka Hlučína Blanka Kotrlová. V blízké budoucnosti pak chystá město využívat také elektromobil.

Autor: David Beinhauer

17.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto vypadal areál na Mariánský loukách po vystoupení rockové kapely Smrtislav.
2

Moravské hrady.cz aneb Festivalový Hradec je v plném proudu

Roman Skuhravý

Opava chce potvrdit výhru z Ústí

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení